Dane pokazują, że liczba przypadków raka w porównaniu z mężczyznami zmniejsza się o 3,7% w ciągu zaledwie dwóch lat.
Chociaż prawdopodobieństwo zdiagnozowania tej choroby jest nadal większe u mężczyzn, od 2019 r. różnica między płciami zmniejszyła się o połowę i wynosi zaledwie 6559 przypadków.
Eksperci uważają, że rosnąca liczba jest w dużej mierze wynikiem zmiany zachowań sprzed kilkudziesięciu lat, np. wcześniejszego spadku liczby palących mężczyzn.
Istnieją także obawy, że u kobiet wzrasta częstość występowania nowotworów o wczesnym początku, takich jak nowotwory piersi i jelit.
Najnowsze ustalenia Światowego Funduszu Badań nad Rakiem sugerują, że to kwestia czasu, zanim kobiety wyprzedzą mężczyzn pod względem diagnozy raka.
W 2021 r. w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano 395 181 przypadków raka, według najnowszych pełnych danych, obejmujących 200 870 u mężczyzn i 194 311 u kobiet.
Dla porównania w 2019 r. było ich odpowiednio 200 386 i 187 434.
„Gwałtowne zawężenie” oznacza, że różnica spadła z około 12 900 do 6 500 w ciągu dwóch lat.
Chociaż prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby jest nadal wyższe u mężczyzn, od 2019 r. różnica między płciami zmniejszyła się o połowę i wynosi zaledwie 6559 przypadków
Istnieją także obawy, że u kobiet wzrasta częstość występowania nowotworów o wczesnym początku, takich jak nowotwory piersi i jelit
Doktor Vanessa Gordon-Dseagu powiedziała: „Jest prawdopodobne, że wszelkie zmiany w liczbie nowych przypadków można częściowo wytłumaczyć zachowaniem. Na przykład palenie zwiększa ryzyko raka płuc”
Rak piersi pozostaje najczęstszym typem nowotworu wśród kobiet w Wielkiej Brytanii – w 2021 r. odnotowano 59 115 nowych przypadków, czyli około trzech na dziesięć przypadków.
Tymczasem rak prostaty pozostaje najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn – zdiagnozowano 51 575 przypadków, co stanowi nieco ponad jedną czwartą (26 procent) nowych rozpoznań u mężczyzn.
Doktor Vanessa Gordon-Dseagu ze Światowego Funduszu Badań nad Rakiem powiedziała: „Chociaż całkowita liczba nowotworów jest wciąż wyższa wśród mężczyzn niż u kobiet, najnowsze wzrosty wśród kobiet i spadki wśród mężczyzn sugerują, że różnica ta maleje dość szybko.
„Jest prawdopodobne, że wszelkie zmiany w liczbie nowych przypadków można częściowo wytłumaczyć zachowaniem. Będzie to szczególnie prawdziwe w przypadku nowotworów, w przypadku których istnieją mocne dowody na to, że zachowanie zwiększa ryzyko.
„Na przykład palenie zwiększa ryzyko raka płuc, a przetworzone mięso i alkohol zwiększają ryzyko raka jelita grubego.
„Przestrzeganie zaleceń WCRF dotyczących zapobiegania nowotworom może pomóc ludziom zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka”.