Podsumowanie
- Japońska agencja meteorologiczna wydała w czwartek swoje pierwsze w historii „zalecenie dotyczące megawstrząsów”.
- Ostrzeżenie pojawiło się po trzęsieniu ziemi o sile 7,1 w skali Richtera u południowego wybrzeża kraju.
- Zwiększa to ryzyko jeszcze większego trzęsienia ziemi w Rynie Nankai, podwodnej strefie subdukcji, która według naukowców jest w stanie wytworzyć temblory o sile do 9,1 w skali Richtera.
Po trzęsieniu ziemi o sile 7,1 w skali Richtera, które w czwartek nawiedziło południowe wyspy Japonii, krajowa agencja meteorologiczna wysłała złowieszcze ostrzeżenie: może nadejść kolejne, większe trzęsienie ziemi, a ryzyko będzie szczególnie wysokie w nadchodzącym tygodniu.
W pierwszym wydanym kiedykolwiek „doradztwie dotyczącym megawstrząsów” agencja stwierdziła, że ryzyko silnych wstrząsów i tsunami jest większe niż zwykle w niecce Nankai, strefie subdukcji, która może wytworzyć temblory o sile 8–9 magnitudo. Mieszkańcy okolicy twierdzą, że powinni się na to przygotować.
Przesłaniem nie była prognoza, ale prognoza zwiększonego ryzyka – i pokazuje, jak daleko sejsmolodzy doszli w zrozumieniu dynamiki trzęsień ziemi w strefie subdukcji.
Oto, co warto wiedzieć o tej sytuacji.
Niebezpieczna strefa subdukcji
Rynna Nankai to podwodna strefa subdukcji, w której płyta eurazjatycka zderza się z płytą morską filipińską, wpychając ją pod pierwszą i w głąb płaszcza Ziemi.
Uskoki w strefie subdukcji powodują naprężenia, a tak zwane trzęsienie ziemi megathrustowe ma miejsce, gdy zablokowany uskok przesuwa się i uwalnia to naprężenie. „Megaquake” to skrócona wersja nazwy. Strefy te wywołały najpotężniejsze trzęsienia ziemi w historii Ziemi.
„Pierścień ognia” Pacyfiku to zbiór stref subdukcji. W USA strefa subdukcji Cascadia u zachodniego wybrzeża rozciąga się od wyspy Vancouver w Kanadzie do Cape Mendocino w Kalifornii.
Uskok rynny Nankai składa się z kilku segmentów, ale japońscy naukowcy uważają, że gdyby cały margines uskoku osunął się od razu, zdolne do wywołania trzęsienia ziemi o sile do 9,1 w skali Richtera.
Gdyby w pobliżu Japonii doszło do megatrzęsienia, płyta filipińska przechyliłaby się na wysokość od 30 do 30 stóp w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża kraju, powodując intensywne wstrząsy.
Pionowe przemieszczenie dna morskiego spowodowałoby tsunami i popchnięcie fal w kierunku wybrzeży Japonii. Według szacunków japońskich naukowców fale te mogą osiągnąć prawie 30 metrów wysokości opublikowany w 2020 roku.
Historia wielkich trzęsień
Rynna Nankai powoduje duże trzęsienia ziemi mniej więcej co 100 do 150 lat, badanie wskazało w zeszłym roku. Japoński Komitet ds. Badań nad Trzęsieniami Ziemi stwierdził w styczniu 2022 r., że prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsienia megathrustowego w ciągu kolejnych 30 lat wynosi 70–80%.
Trzęsienia ziemi w dużych dolinach Nankai zwykle występują parami, przy czym drugie często pęka w kolejnych dwóch latach. Najnowszym przykładem są „bliźniacze” trzęsienia ziemi w rowie Nankai w latach 1944 i 1946.
Zjawisko to wynika z segmentowego charakteru wady; gdy jeden segment się ślizga, może obciążyć inny.
Czwartek Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 miało miejsce w strefie subdukcji lub w jej pobliżu– podaje Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych.
Harold Tobin, profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego, który badał rynnę Nankai, powiedział, że trzęsienie o magnitudzie 7,1 miało miejsce w segmencie, który trzęsie się częściej niż inne. Regularne trzęsienia ziemi mogą złagodzić stres, więc możliwość, że sam segment spowoduje duże trzęsienie ziemi, nie stanowi problemu. Niepokój budzi bliskość trzęsienia ziemi do odcinka, który wywołuje stres od lat czterdziestych XX wieku.
„Przylega do zachodniego regionu Nankai i jest wyraźnie zamknięty. To powód do czujności i niepokoju” – powiedział Tobin.
Prognoza, a nie prognoza
Naukowcy nie potrafią przewidzieć trzęsień ziemi, ale rozwijają umiejętność przewidywania okresów zwiększonego ryzyka, szczególnie na obszarach o częstych wstrząsach i dobrym sprzęcie monitorującym, takich jak Japonia.