Strona główna nauka/tech Dlaczego dzieci oszukują? Czy to normalne, czy powinienem się martwić?

Dlaczego dzieci oszukują? Czy to normalne, czy powinienem się martwić?

48
0


egzamin ze ściągania

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Każdy zna dzieciaka, który oszukuje w Monopoly lub podwórkowym krykiecie. Być może nawet ściągali na teście w szkole.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko tak robi, możesz się martwić, że grozi mu życie przestępcy.

Jednak z punktu widzenia rozwoju oszustwo zwykle nie jest powodem do niepokoju u dzieci.

Co to jest oszukiwanie?

Oszukiwanie ma miejsce, gdy dziecko zachowuje się nieuczciwie, aby uzyskać nieuczciwą przewagę. Mogą udawać, że rzucają szóstką, podglądać karty innych, błędnie zdobywać punkty w grze sportowej lub używać modyfikacje gier wideo aby pominąć poziomy.

Pomimo najlepszych wysiłków rodziców i nauczycieli, ściąganie jest niezwykle powszechne. W jeden eksperymentpięciolatków poproszono, aby nie zaglądali do pudełka, gdy eksperymentator opuszcza pomieszczenie. Prawie wszyscy zerknęli, a potem większość zaprzeczyła, że ​​to zrobiła.

Znak rozwoju

The zdolność do oszukiwania może sygnalizować pojawienie się nowych umiejętności, w tym rozumienia umysłów innych ludzi.

Aby skutecznie oszukiwać, musimy myśleć o tym, co myśli ktoś inny. Następnie musimy ich oszukać, aby uwierzyli w inną rzeczywistość. Te umiejętności poznawcze pojawiają się dopiero w przedszkolu i dopiero w szkole podstawowej dzieci potrafią z biegiem czasu skutecznie podtrzymywać fałszywą historię.

Oszukiwanie w szkole

W miarę jak dzieci stają się starsze, mogą ogólnie zachować większą ostrożność w ściąganiu, ale mogą też zacząć ściągać w szkole.

W badaniu amerykańskim więcej niż trzech na czterech Uczniowie szkół średnich co najmniej raz w ciągu ostatniego roku zgłosili ściąganie w szkole.

Typowe techniki obejmowały dzielenie się swoją pracą z innymi, uzyskiwanie odpowiedzi testowych z wyprzedzeniem, plagiat z Internetu i współpracę, gdy nie powinna.

Uczniowie częściej postrzegali oszukiwanie jako akceptowalne, gdy pomagali rówieśnikom lub kiedy to robili mogli racjonalizować zachowanie w sposób prospołeczny (np. zabrakło im czasu i musieli oszukiwać, bo opiekowali się członkiem rodziny).

Pokusa ma znaczenie

Podobnie jak dorośli, dzieci częściej oszukują, gdy pokusa jest większa. W jedno badaniedzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat częściej oszukiwały w grze w rzucanie kostkami, jeśli mogły wygrać większą nagrodę.

Dzieci i młodzież również zgłaszają większą skłonność do oszukiwania, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Już w 1932 roku dyrektor szkoły w USA MA Steinera napisał, jak zbyt dużo pracy zachęca uczniów do ściągania. W badaniu z 2008 r. sami studenci zgłosiło ściąganie w szkole, ponieważ nie było zainteresowane materiałem lub znajdowało się pod presją wykonania.

Pokusa zachęca do oszukiwania, ale ryzyko przyłapania może zachęcać do uczciwości. Dzieci musi ważyć korzyści płynące z oszukiwania w stosunku do ryzyka bycia przyłapanym.

W miarę dorastania dzieci mogą również zastanawiać się, jak oszustwo wpływa na ich życie poczucie siebie. Na przykład „bycie dobrym człowiekiem jest dla mnie ważne, więc nie będę oszukiwać”.

Czy chłopcy zdradzają częściej niż dziewczyny?

Niektóre dzieci są bardziej skłonne do oszukiwania niż inne. Na przykład w badaniu przeprowadzonym w 2019 r., w którym rolki dla dzieci zawierały: sześć kostek mogli wygrać dla nich nagrody, chłopcy oszukiwali częściej niż dziewczęta. Chłopcy i dziewczęta również odmiennie podeszli do oszukiwania: dziewczęta częściej oszukiwały, aby uniknąć strat, podczas gdy chłopców w równym stopniu motywowały straty i zyski.

Umiejętności społeczne również mają znaczenie. Badanie przeprowadzone w USA w 2003 roku wykazało, że dzieci z drugiej klasy zostały odrzucone przez rówieśników są bardziej prawdopodobne oszukiwać w grach planszowych – nawet podczas zabawy z nowymi dziećmi, których nigdy wcześniej nie spotkały. Możliwe, że takie dzieci nie są tak dobre w regulowaniu swoich emocji i zachowań.

Młodzież z niższa samokrytyka i większa tolerancja dla łamania zasad, częściej akceptują ściąganie akademickie, jak są którzy niewłaściwie zachowują się na lekcjach.

Jak dorośli mogą zniechęcać do zdrady?

Chociaż oszustwo jest powszechne, może stwarzać coraz większe problemy dla dzieci i nastolatków, w miarę jak stawka staje się wyższa. Badania z Chińscy uczniowie w ósmej klasie wykazało, że ci, którzy oszukiwali podczas zaliczania własnego testu, mieli mniejsze szanse, że nauczyli się później prawidłowej odpowiedzi.

Oto cztery rzeczy, które rodzice i nauczyciele mogą zrobić, aby zniechęcić do ściągania.

1. Prowadź otwarte rozmowy: Porozmawiaj otwarcie i ze współczuciem o tym, dlaczego oszukiwanie nie jest dobrym pomysłem (na przykład: „psuje zabawę twoim przyjaciołom”). Badania pokazują dzieci I nastolatki którzy obiecali eksperymentatorom, że nie będą oszukiwać w grze, rzadziej to robili. Ale dzieci którzy się boją wpadając w kłopoty, rzadziej mówią prawdę.

2. Nie przykładaj zbyt dużej presji do wyników: Mówiąc o szkole, używaj języka związanego z nauką, a nie z wynikami („po prostu daj z siebie wszystko, to wszystko, co możesz zrobić”). Badania wykazują bardzo konkurencyjne środowiska akademickie zwiększają prawdopodobieństwo oszustwa, ponieważ zwiększają się korzyści z sukcesu i ryzyko porażki.

3. Bądź pozytywny co do charakteru swojego dziecka: W jednym badaniuPrzedszkolaki zostały przydzielone do jednej z dwóch grup. W grupie „dobra reputacja” dzieciom powiedziano: „Znam dzieci w twojej klasie i powiedziały mi, że jesteś dobrym dzieckiem”. W innej grupie dzieciom nic nie powiedziano. Następnie poproszono wszystkie dzieci, aby nie podglądały kuszącej zabawki, gdy eksperymentator opuszcza salę. Osoby z grupy cieszącej się dobrą reputacją rzadziej oszukiwały (60%) niż osoby z drugiej grupy (90%).

4. Pokaż dzieciom, jak to się robi: Jeśli dorośli są szczerzy i otwarci, dzieci chętniej zrobią to samo. W jedno badaniedzieciom powiedziano, że w pokoju obok znajduje się duża miska cukierków. Kiedy okazało się to kłamstwem, same dzieci częściej oszukiwały w grze i kłamały na ten temat.

Dostarczone przez The Conversation


Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.Rozmowa

Cytat: Dlaczego dzieci oszukują? Czy to normalne, czy powinienem się martwić? (2024, 27 października) pobrano 27 października 2024 z https://phys.org/news/2024-10-kids.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy