Badania sugerują, że dieta bogata w jagody, orzechy i warzywa liściaste może pomóc w poprawie pamięci – ale tylko u kobiet.
Stosowanie diety Mind – czyli interwencji diety śródziemnomorskiej w przypadku opóźnienia neurodegeneracyjnego – zostało powiązane z niższymi zaburzeniami funkcji poznawczych, które są prekursorem demencji.
Jednak takich samych wyników nie zaobserwowano w przypadku obu płci, co sugeruje, że może działać tylko u kobiet, które są znacznie bardziej narażone na demencję niż mężczyźni.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 14 145 osób o średniej wieku 64 lat, które obserwowano średnio przez dekadę.
Plan posiłków zgodny z dietą MIND. Śniadanie składające się z owsianki, sałatki z soczewicy na lunch i pasztetu rybnego na obiad
Przez rok prowadzili ankiety dotyczące żywności, podczas których naukowcy analizowali, w jakim stopniu żywność spożywana przez ludzi odpowiada diecie Mind.
Jeden punkt przyznawano za przestrzeganie diety, np. trzy lub więcej porcji produktów pełnoziarnistych dziennie; sześć lub więcej tygodniowych porcji zielonych warzyw liściastych.
Dostali także punkt za cztery lub mniej tygodniowych porcji czerwonego mięsa; jedna lub mniej tygodniowych porcji dań szybkich lub smażonych oraz pięć lub mniej tygodniowych porcji ciastek i słodyczy.
Jak wynika z wyników opublikowanych w czasopiśmie Neurology, można było uzyskać łącznie 12 punktów.
Następnie ludzi podzielono na trzy grupy: grupa niższa uzyskała średni wynik dotyczący diety wynoszący pięć, grupa środkowa uzyskała średni wynik wynoszący siedem, a grupa wysoka uzyskała średni wynik wynoszący dziewięć.
Na początku i na końcu badania mierzono umiejętności myślenia i zapamiętywania.
Upośledzenie funkcji poznawczych – gdy dana osoba ma problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się nowych rzeczy, koncentracją lub podejmowaniem decyzji mających wpływ na życie codzienne – rozwinęło się w trakcie badania u 532 osób (tj. 12 procent) w grupie stosującej niską dietę.
Wystąpiło to również u 617 osób (tj. 11 proc.) osób z grupy średniej i u 402 osób (tj. 10 proc.) osób z grupy wyższej.
Naukowcy odkryli, że ryzyko zaburzeń poznawczych było o 6% zmniejszone w przypadku kobiet, które najściślej przestrzegały diety, ale nie zmniejszyło się w przypadku mężczyzn, którzy postępowali tak samo.
U osób, które najściślej przestrzegały diety Mind, spadek ten był również wolniejszy niż u osób, które tego nie robiły, przy czym powiązanie to było silniejsze wśród osób rasy czarnej niż białej.
Eksperci stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć te różnice i uznane ograniczenia, takie jak samodzielne zgłaszanie diety, która może prowadzić do nieścisłości.
Autor badania, dr Russell Sawyer z Uniwersytetu Cincinnati w Ohio, powiedział: „Wraz ze wzrostem liczby osób cierpiących na demencję wraz ze starzeniem się społeczeństwa, niezwykle ważne jest znalezienie zmian, które możemy wprowadzić, aby opóźnić lub spowolnić rozwój problemów poznawczych.
„Odkrycia te wymagają dalszych badań, szczególnie w celu zbadania zróżnicowanego wpływu wśród mężczyzn i kobiet oraz osób czarno-białych, ale ekscytująca jest świadomość, że ludzie mogliby wprowadzić kilka prostych zmian w swojej diecie i potencjalnie zmniejszyć lub opóźnić ryzyko problemów poznawczych”.
Poprzednie badania sugerowały, że dieta umysłu może chronić mózg poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego ze względu na wysoki poziom witamin, karotenoidów i flawonoidów.
Eksperci twierdzą, że może również zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i niektórych nowotworów.
Dr Jacqui Hanley, dyrektor ds. badań w Alzheimer’s Research UK, stwierdziła: „Istnieje mnóstwo dowodów na to, że zdrowa, zbilansowana dieta może pomóc chronić zdrowie naszego mózgu.
„Aby lepiej zrozumieć ten efekt, potrzebne będą większe i długoterminowe badania, które należy przeprowadzić na bardziej zróżnicowanej grupie osób”.