Z zakrojonego na szeroką skalę badania wynika, że australijscy uczniowie szkół średnich doświadczający poważnych objawów depresji ponad dwukrotnie częściej sięgają po e-papierosy.
Badanie podkreśla znaczącą korelację między problemami zdrowia psychicznego, takimi jak stres, złe samopoczucie i wapowanie wśród nastolatków. Odkrycia te podkreślają potrzebę jednoczesnego wsparcia zdrowia psychicznego i strategii zapobiegania wapowaniu we wczesnym okresie dojrzewania.
Wapowanie i zdrowie psychiczne
Według badania dotyczącego zachowań związanych z wapowaniem wśród australijskich uczniów szkół średnich, osoby zgłaszające ciężkie objawy depresyjne ponad dwukrotnie częściej sięgały po e-papierosy w porównaniu do osób nie zgłaszających żadnych objawów depresyjnych.
Dane wykazały ogólnie wyższe używanie e-papierosów wśród osób o gorszym zdrowiu psychicznym, w tym z ciężkimi objawami depresyjnymi, umiarkowanym i wysokim stresem oraz niskim samopoczuciem.
Odkrycia wskazują na pilną potrzebę skutecznego wsparcia zdrowia psychicznego, jednocześnie z zapobieganiem wapowaniu we wczesnym okresie dojrzewania – kiedy problemy te pojawiają się po raz pierwszy.
Wnioski z ankiety z wersji próbnej OurFutures Vaping
W 2023 r. (od maja do października) badacze przebadali ponad 5000 uczniów klas 7 i 8 z 40 szkół w Nowej Południowej Walii, Queensland i Australii Zachodniej, tworząc jeden z największych dostępnych obecnie w kraju zbiorów danych na temat wapowania wśród nastolatków.
Spośród 5157 uczniów, którzy wzięli udział w badaniu, 8,3 procent przyznało, że używało wcześniej e-papierosów.
Używanie e-papierosów było również o 74% wyższe w przypadku uczniów zgłaszających umiarkowany stres i o 64% wyższe w przypadku osób zgłaszających wysoki poziom stresu.
Korelacje zdrowia psychicznego z wapowaniem
Używanie e-papierosów było również o 105% wyższe w przypadku uczniów, którzy zgłaszali niskie samopoczucie w porównaniu z wysokim dobrostanem. Objawy lękowe nie były związane z używaniem e-papierosów.
Dane zostały zaczerpnięte z ankiety przeprowadzonej w ramach OurFutures Próba wapowaniapierwsze i obecnie jedyne badanie kliniczne szkolnego programu zapobiegania paleniu e-papierosów w Australii.
Badania i implikacje dla strategii zapobiegania
Badanie ma na celu rygorystyczne sprawdzenie, czy można zapobiec wapowaniu wśród australijskich nastolatków.
„Brakuje danych na temat powiązań między wapowaniem nastolatków a zdrowiem psychicznym, szczególnie w wyjątkowym kontekście australijskim. Zajęcie się tym było ważne, ponieważ jesteśmy świadkami wzrostu zarówno wapowania, jak i problemów ze zdrowiem psychicznym wśród młodych ludzi” – mówi dr Lauren Gardner z Instytutu Uniwersytet w SydneyCentrum Matyldy, która jest współprowadzącą Wersja próbna OurFutures Vaping z profesor Nicolą Newton.
„Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć złożony związek między zdrowiem psychicznym a wapowaniem, jednak odkrycia te podkreślają pilną potrzebę stosowania metod zapobiegania i wczesnej interwencji, popartych dowodami, w celu wspierania zarówno krótko-, jak i długoterminowego zdrowia i dobrostanu młodych ludzi .”
Wyniki, opublikowane dzisiaj (2 września) w Australijski i nowozelandzki Journal of Psychiatrysą spójne z badaniami prowadzonymi w innych grupach wiekowych i krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, które powiązały używanie e-papierosów przez młodzież z objawami depresyjnymi, lękowymi i stresem.
Centrum Matyldy wcześniej znalezione średni wiek, w którym nastolatek zaczyna wapować, to 14 lat. Inne badania (niezależne od Uniwersytetu w Sydney) wykazały, że wskaźniki wapowania w wieku od 12 do 15 lat wzrosły z 10 do 24 procent w latach 2017–2023.
„Istnieje coraz więcej dowodów na związek między wapowaniem a zdrowiem psychicznym: wapowanie wiąże się z występowaniem problemów ze zdrowiem psychicznym i odwrotnie” – mówi współautorka profesor nadzwyczajna Emily Stockings z Matilda Center.
„Chociaż nie zostało to zbadane w naszym badaniu, możliwe jest, że związek ten można wyjaśnić wspólnymi czynnikami ryzyka społecznego, środowiskowego i genetycznego lub może wskazywać na możliwe zachowania samoleczenia.
„W krótkim okresie nikotyna może zmniejszyć uczucie niepokoju i stresu, a młodzi ludzie mogą sięgać po waporyzatory jako sposób na radzenie sobie.
„Niezależnie od tego, czy zły stan zdrowia psychicznego wpływa na palenie, czy odwrotnie, jasne jest, że jeśli mamy zapobiec początkom wapowania, musimy jednocześnie zająć się zdrowiem psychicznym”.
Odniesienie: „Używanie e-papierosów a zdrowie psychiczne we wczesnym okresie dojrzewania: australijskie badanie przeprowadzone wśród ponad 5000 młodych ludzi” 2 września 2024 r., Australijski i nowozelandzki Journal of Psychiatry.
DOI: 10.1177/00048674241267908