Nowe badania sugerują, że prawie sześciu na dziesięciu przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że jest heteroseksualnych.
Wyniki pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 3000 osób z 71 krajów, które korzystają z aplikacji randkowej Feeld.
Witryna poświęcona jest „alternatywnym modelom związków”, takim jak poliamoria i swinging, więc może nie odzwierciedlać szerszej populacji.
Jednak Justin Lehmiller, psycholog społeczny na Uniwersytecie Indiana i główny autor artykułu, stwierdził, że pokazuje on, jak pokolenie Z wykazuje „otwartość na odkrywanie bardziej płynnych sposobów bycia”.
Z sondażu wynika, że około 59 procent przedstawicieli pokolenia Z przyznało, że nie identyfikuje się jako osoby heteroseksualne
Identyfikacja LGBTQ+ w USA rośnie – 7,6 procent wszystkich dorosłych Amerykanów identyfikuje się obecnie jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer lub posiadające inną orientację seksualną niż heteroseksualna.
Aplikacje randkowe są niezwykle popularne w USA – około 30 procent dorosłych użyłem jednego, aby znaleźć partnera.
Feeld nie podaje liczby aktywnych użytkowników, ale od 2021 do 2022 roku aplikacja urosła o 65 procent, „New York Timesa”. zgłoszonych i obecnie ma około 72 600 recenzji w sklepie z aplikacjami.
Bumble, aplikacja randkowa założona w tym samym roku, ma dla porównania około 1,6 miliona ocen.
Niezależnie od popularności, badacze z Instytut Kinsey’a przy ul Indianaktórzy badają seksualność człowieka od ponad 75 lat, zawęzili dane, aby zmierzyć aktualne preferencje seksualne.
Ustalili to, przeprowadzając ankietę wśród swoich członków 59 procent użytkowników z pokolenia Z, urodzonych w latach 1995–2004, deklaruje inną tożsamość seksualną niż heteroseksualna.
W aplikacji dostępnych jest 19 innych opcji, począwszy od znanych, takich jak osoby biseksualne i homoseksualne, po nieznane, takie jak obiektowy seks, czyli pożądanie seksualne do obiektów nieożywionych.
Autorzy badania napisali, że to większa liczba osób nieheteroseksualnych niż wykazały poprzednie raporty.
Na przykład sondaż Gallupa z 2023 r. wykazał, że 22,3 procent amerykańskiego pokolenia Z uważa się za osoby LGBTQ+.
Ta rozbieżność może wynikać z tego, że osoby, które już stosują Feeld, są bardziej otwarte seksualnie niż ogół populacji.
Dr Lehmiller powiedział: „Uderzające jest również to, że w porównaniu ze średnią krajową społeczność Feeld wydaje się znacznie bardziej otwarta na odkrywanie, definiowanie i ponowne definiowanie tego, kim naprawdę jest”.
Ta płynność była widoczna także w sondażach. 18 procent osób w wieku od 18 do 30 lat stwierdziło, że od czasu korzystania z aplikacji zmieniło się ich tożsamość seksualna.
Wygląda na to, że aplikacja gromadzi właśnie bazę użytkowników. Na stronie informacyjnej firmy podano, że wśród użytkowników znajdują się osoby poszukujące: „etycznej niemonogamii, poliamorii, przypadkowego seksu, supełków, swingowania i innych alternatywnych modeli relacji i preferencji seksualnych”.
Oprócz preferencji partnerów, 55 procent przedstawicieli pokolenia Z zgłosiło odkrycie nowego dziwactwa podczas korzystania z aplikacji, w porównaniu do 49 procent pokolenia Millenialsów, 39 procent pokolenia X i 33 procent pokolenia wyżu demograficznego.
Jest to zgodne z większymi tendencjami w preferencjach młodszego pokolenia – starsze badania dr Lehmillers wykazały, że ponad połowa najmłodszego pokolenia dorosłych przyznała się do fantazji BDSM.
Z raportu wynika również, że pokolenie Z było bardziej zainteresowane monogamią i rzadszym uprawianiem seksu niż milenialsi czy pokolenie X.
Tak naprawdę 81 procent osób w tej grupie wiekowej przyznało, że fantazjuje o partnerze na całe życie, mimo że opcje takie jak poliamoria stają się ogólnie coraz bardziej popularne.