Strona główna nauka/tech Czy wahania poziomu cholesterolu mogą być cichym prognostykiem demencji?

Czy wahania poziomu cholesterolu mogą być cichym prognostykiem demencji?

33
0


Demencja Pogorszenie funkcji poznawczych mózgu
Badanie łączy duże wahania poziomu cholesterolu z większym ryzykiem demencji i pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych. Uczestnicy o najbardziej zmiennym poziomie cholesterolu byli narażeni na znacznie wyższe ryzyko problemów ze zdrowiem poznawczym, co skłoniło do wezwania do dalszych badań nad wpływem cholesterolu na zdrowie mózgu.
  • Badanie przeprowadzone na starszych osobach dorosłych w Australii i USA wskazuje, że poziom cholesterolu, który zmienia się znacząco z roku na rok bez zmiany leku, może pewnego dnia pomóc w identyfikacji osób o podwyższonym ryzyku rozwoju demencji.
  • W sześcioletnim badaniu, w którym wzięło udział prawie 10 000 dorosłych w wieku 70 lat, naukowcy odkryli, że u osób ze stabilnym poziomem cholesterolu ryzyko wystąpienia demencji lub pogorszenia funkcji poznawczych jest znacznie niższe w porównaniu z osobami ze zmiennym poziomem cholesterolu.
  • Wahania w rutynowych badaniach przesiewowych cholesterolu mogą pewnego dnia zostać wykorzystane do identyfikacji osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na demencję oraz zrozumienia, w jaki sposób rozwija się demencja i jak można jej zapobiegać.

Zmienność cholesterolu i ryzyko demencji

Nowe badanie sugeruje, że starsze osoby dorosłe z dużymi, rocznymi wahaniami poziomu cholesterolu – niezwiązanymi ze zmianami w przyjmowanych lekach – mogą być narażone na zwiększone ryzyko demencji lub pogorszenia funkcji poznawczych. To wstępne odkrycie, które zostanie zaprezentowane podczas sesji naukowych American Heart Association w 2024 r. (odbywających się w dniach 16–18 listopada w Chicago), podkreśla potencjalny związek między zmiennością cholesterolu a stanem mózgu, podkreślając potrzebę dalszych badań.

„Starsze osoby ze zmiennym poziomem cholesterolu niezależnym od tego, czy przyjmowały leki hipolipemizujące – zwłaszcza te, u których występują duże różnice z roku na rok – mogą wymagać dokładniejszego monitorowania i proaktywnych interwencji zapobiegawczych” – stwierdził główny autor dr Zhen Zhou, stażysta podoktorski w Szkole Zdrowia Publicznego i Medycyny Prewencyjnej na Uniwersytecie Monash w Melbourne w Australii.

W badaniu przeanalizowano dane uczestników badania ASPREE (ASPirin in Reducing Events in the Elderly), które wcześniej wykazało, że aspiryna w małych dawkach nie zmniejsza ryzyka chorób serca u osób starszych z Australii i USA. Wśród prawie 10 000 uczestników, z których wszyscy w trakcie badania stosowała stałe schematy leczenia obniżającego poziom cholesterolu, mniej więcej jedna trzecia przyjmowała już leki obniżające poziom cholesterolu, ale żadna z osób nie rozpoczęła, nie przerwała ani nie zmieniła takiego leczenia w okresie obserwacji.

Wyniki badań dotyczących wahań cholesterolu

Wszyscy uczestnicy byli stosunkowo zdrowymi dorosłymi, bez demencji, u których co roku monitorowano poziom cholesterolu. Pierwsze trzy pomiary cholesterolu wykonane w badaniu ASPREE wykorzystano do określenia, jak bardzo poziom lipidów u każdej osoby zmieniał się z roku na rok.

W ciągu prawie sześciu lat obserwacji po corocznych ocenach u 509 uczestników rozwinęła się demencja, a u kolejnych 1760 osób wystąpiło pogorszenie funkcji poznawczych bez demencji.

W porównaniu z osobami, które miały najbardziej stabilny poziom cholesterolu, badanie wykazało:

  • Wysokie wahania (w górnych 25%) cholesterolu całkowitego były powiązane z 60% wzrostem częstości występowania demencji i 23% wzrostem pogorszenia funkcji poznawczych.
  • Cholesterol lipoprotein o małej gęstości (cholesterol LDL lub „zły” cholesterol) i wahania cholesterolu całkowitego wiązały się ze znacznie szybszymi spadkami ogólnych wyników testów zdrowia poznawczego oraz testów dotyczących pamięci i szybkości reakcji.
  • Wysokie wahania poziomu lipoprotein o dużej gęstości („dobrego” cholesterolu HDL) lub trójglicerydów nie były powiązane z demencją ani zaburzeniami funkcji poznawczych. Trójglicerydy są najczęstszym rodzajem tłuszczu w organizmie, przechowującym nadmiar energii z pożywienia.

Konsekwencje stabilności cholesterolu

„Potrzebujemy przyszłych badań, które pomogą nam zrozumieć związek między zmiennością cholesterolu a ryzykiem demencji” – powiedział Zhou. „Czy zmienność poziomu cholesterolu jest rzeczywistym czynnikiem ryzyka, prekursorem lub biomarkerem ryzyka demencji? Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że znaczne wahania poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL mogą destabilizować blaszki miażdżycowe, które składają się głównie z cholesterolu LDL. Ta destabilizacja może zwiększać ryzyko wzrostu płytki nazębnej, pęknięcia, a w konsekwencji zablokowania przepływu krwi w mózgu, co może w związku z tym mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Badanie miało pewne ograniczenia, w tym fakt, że odczyty cholesterolu mogą się różnić z wielu powodów, a te niezanalizowane czynniki mogą wpływać na związek między zmiennością cholesterolu a ryzykiem demencji. Ponadto uczestnikami badania byli głównie dorośli rasy białej (96%), zatem ustalenia mogą nie dotyczyć osób z innych grup populacji. Jako badanie obserwacyjne nie może wykazać związku przyczynowo-skutkowego między wahaniami poziomu cholesterolu a ryzykiem demencji.

„Jeśli przyszłe badania potwierdzą związek przyczynowo-skutkowy, zmniejszenie zmienności cholesterolu może potencjalnie być obiecującym celem terapeutycznym w leczeniu demencji” – powiedział Zhou. „Co ważne, naszych wyników nie należy błędnie interpretować jako sugestii, że obniżenie poziomu cholesterolu poprzez modyfikację stylu życia lub stosowanie leków obniżających poziom lipidów jest szkodliwe dla zdrowia mózgu”.

Zarządzanie cholesterolem i zdrowie poznawcze

Z danych z lat 2017–2020 wynika, że ​​63,1 miliona, czyli 25,5% dorosłych w USA miało wysoki poziom „złego” cholesterolu (130 mg/dl lub więcej). Według danych WHO w 2021 r. na całym świecie 3,72 mln zgonów przypisywano nadmiernemu poziomowi „złego” cholesterolu. Aktualizacja statystyk American Heart Association dotyczących chorób serca i udarów mózgu za rok 2024.

„W przeszłości badania koncentrowały się na związku między indywidualnymi czynnikami ryzyka naczyniowymi a pogorszeniem funkcji poznawczych. Istnieją jednak dowody na to, że wzrost zmienności niektórych funkcji organizmu, takich jak ciśnienie krwi czy poziom cukru we krwi, może być szkodliwy zarówno dla serca, jak i mózgu” – powiedział ekspert-wolontariusz American Heart Association, Fernando D. Testai. Doktor medycyny, FAHA, profesor neurologii i rehabilitacji na Uniwersytecie Illinois w Chicago, który był także przewodniczącym niedawnego oświadczenia naukowego Stowarzyszenia „Wkład serca w zdrowie mózgu”. „To badanie stanowi ważny element układanki zachowania zdrowia mózgu, dostarczając dowodów na to, że rosnąca zmienność poziomu cholesterolu wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych. Do badania nie włączono osób, które w okresie objętym badaniem rozpoczęły lub przestały przyjmować leki hipolipemizujące. Zatem wyników nie można wytłumaczyć działaniem statyn. Z praktycznego punktu widzenia niezastosowanie się do strategii poprawiających profil lipidowy, takich jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna, może pogorszyć negatywny wpływ szkodliwych lipidów na mózg”.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2014 roku na demencję cierpiało około 7 milionów dorosłych w wieku 65 lat lub starszych, a prognozuje się, że do 2060 roku liczba ta wyniesie prawie 14 milionów.

Szczegóły badania, tło i projekt:

  • W badaniu wzięło udział 9846 uczestników badania ASPREE. Średni wiek uczestników wynosił 74 lata; 55% stanowiły kobiety; a 96% stanowili biali dorośli.
  • 87% uczestników mieszkało w Australii, 13% w USA i wzięło udział w badaniu ASPREE w latach 2010–2014. W tym badaniu retrospektywnym (analiza statystyczna danych przeprowadzana po zakończeniu badania i zebraniu danych) wykorzystano dane ASPREE rozpoczęło się na początku 2024 r.
  • Na początku badania wszyscy uczestnicy nie cierpieli na demencję. Leki obniżające cholesterol stosowało 32% uczestników; jednakże uczestnicy zostali wykluczeni z analizy, jeśli rozpoczęli, zaprzestali lub zmienili leki obniżające cholesterol w okresie badania.
  • U wszystkich uczestników trzy razy w roku wykonywano pomiary cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL i trójglicerydów.
  • W ciągu sześciu lat po ocenie poziomu cholesterolu uczestnicy byli monitorowani pod kątem rozwoju demencji w oparciu o przeprowadzoną przez panel ekspertów analizę wyników testów poznawczych, zgłaszanych przez siebie problemów poznawczych, dokumentacji medycznej wskazującej na diagnozę demencji lub przepisywania leków na demencję. Na potrzeby tej analizy uczestnicy zostali podzieleni na kwartyle w oparciu o wahania poziomu cholesterolu. Najwyższe i najniższe 25% zmienności poziomu cholesterolu porównano z rozpoznaniem demencji i zaburzeń funkcji poznawczych.

Odniesienie: Sesje naukowe American Heart Association 2024, streszczenie 4142561

Uwaga: Streszczenia prezentowane na spotkaniach naukowych American Heart Association nie są recenzowane, a wyniki uważa się za wstępne do czasu publikacji pełnych manuskryptów w recenzowanym czasopiśmie naukowym.



Link źródłowy