Strona główna nauka/tech Czy Twoje artykuły spożywcze szkodzą Twojej ciąży? Alarmujące toksyny pleśni występujące w...

Czy Twoje artykuły spożywcze szkodzą Twojej ciąży? Alarmujące toksyny pleśni występujące w popularnych produktach codziennego użytku

9
0


Bardzo kobieta w ciąży
Badanie wykazało, że prawie wszystkie kobiety w ciąży są narażone na działanie toksyny grzybowej zearalenonu (ZEN), mikoestrogenu naśladującego estrogen, który zanieczyszcza wiele produktów spożywczych i może zakłócać reprodukcję.

Prawie wszystkie kobiety w ciąży mogą być narażone na działanie toksyny ZEN naśladującej estrogeny, która występuje powszechnie w żywności i której ryzyko wzrasta wraz ze zmianami klimatycznymi. Wyższe poziomy narażenia korelują z określonymi dietami i stylem życia, co skłania do wezwań zarówno do ostrożności dietetycznej, jak i regulacji żywności.

Badanie opublikowane w Journal of Exposure Science i Environmental Epidemiology odkryli, że prawie wszystkie kobiety w ciąży są narażone na działanie toksyny grzybowej zearalenonu (ZEN), która działa w organizmie jak estrogen i może zakłócać reprodukcję u niektórych zwierząt.

Naukowcy z Rutgers i Uniwersytetu w Rochester wykryli ZEN lub jego metabolity w 97 procentach próbek moczu kobiet w ciąży i 84 procent łożysk.

ZEN to rodzaj mikoestrogenu, związku estrogenopodobnego wytwarzanego przez niektóre pleśnie zanieczyszczające zboża, mięso i przetworzoną żywność na całym świecie. Najczęściej występuje w uprawach takich jak kukurydza, pszenica i jęczmień. Chociaż został dobrze przebadany na zwierzętach, gdzie może powodować problemy z reprodukcją, mniej wiadomo na temat jego wpływu na ludzi.

„Jesteśmy dopiero na początku badań, w jaki sposób te związki wpływają na organizm ludzki na wszystkich etapach rozwoju” – powiedział Zorimar Rivera-Núñez, adiunkt w Rutgers School of Public Health i główny autor badania.

Działanie Zearalenonu naśladujące estrogen

ZEN strukturalnie przypomina hormon 17β-estradiol, że wiąże się z receptorami estrogenowymi. Duże dawki zmniejszają liczbę i wielkość potomstwa u bydła, świń, myszy i szczurów. Paradoksalnie, związki te sprzyjają także wzrostowi zwierząt gospodarskich po urodzeniu, do tego stopnia, że ​​amerykańscy rolnicy rutynowo dawkują bydłu syntetyczną wersję ZEN.

Aby zbadać poziom narażenia podczas ciąży, naukowcy pobrali próbki moczu od 317 kobiet z Rochester w stanie Nowy Jork. Zebrali także 271 próbek łożyska i zapytali uczestniczki badania o wybory związane ze stylem życia, takie jak ich typowa dieta.

Kobiety z wyższym wskaźnikiem masy ciała i te, które wcześniej rodziły, miały zwykle wyższy poziom ZEN w moczu.

Dieta również miała wpływ na narażenie. Kobiety stosujące zdrowszą dietę, szczególnie te jedzące więcej białka i warzyw, miały niższy poziom narażenia. Diety bogate w żywność ultraprzetworzoną wiązały się ze zwiększonym stężeniem ZEN.

„Każdy wzrost spożycia ultraprzetworzonej żywności o 1 procent oznaczał większą ekspozycję na mykoestrogen” – stwierdziła główna autorka Carolyn Kinkade, która studiowała zearalenon na potrzeby swojej pracy doktorskiej w programie Rutgers School of Graduate Studies Exposure Science.

Rosnące obawy związane z substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego

Badanie pojawia się w obliczu rosnących obaw związanych z obecnością w środowisku substancji chemicznych zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. W przeciwieństwie do wielu innych substancji chemicznych, ZEN od dawna występuje w naszej żywności, ale narażenie na niego może wzrastać ze względu na nowoczesną produkcję żywności i zmiany klimatyczne.

„To narażenie związane ze zmianą klimatu” – stwierdził Rivera-Núñez. „Aktualne dane dotyczące mikotoksyn przewidują, że poziom tych substancji chemicznych wzrośnie wraz ze wzrostem temperatur i pogody”.

Niektóre badania na komórkach sugerują, że ZEN może być silniejszy niż inne znane substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, takie jak BPA lub ftalany. Jednak jego wpływ na zdrowie u ludzi pozostaje niejasny. Poprzednie badania zespół odkrył powiązanie między ekspozycją na ZEN a zmienionym poziomem hormonów płciowych u kobiet w ciąży i we krwi pępowinowej.

Naukowcy w dalszym ciągu badają potencjalny wpływ na zdrowie. W nadchodzących badaniach zbadane zostaną powiązania ze zwiększeniem masy ciała w ciąży, rozwojem łożyska oraz wzrostem i rozwojem dziecka.

„Idąc dalej, chcielibyśmy rozszerzyć to, co robimy obecnie, aby monitorować zdrowie dzieci aż do okresu dojrzewania” – powiedziała Rivera-Núñez.

Badacze twierdzą, że na razie odkrycie może stanowić kolejny powód, dla którego warto stosować zdrową dietę w czasie ciąży, choć zauważyli, że ZEN jest tak powszechny w żywności, że konieczne byłoby stworzenie przepisów mających na celu kontrolowanie obecności mikoestrogenów w łańcuchu pokarmowym. zmniejszyć narażenie populacji.

„Ludzie, którzy chcą zmniejszyć narażenie, mogą to zrobić, zmniejszając ogólnie spożycie ultraprzetworzonej żywności” – powiedział Kinkade.

Odniesienie: „Socjodemograficzne i dietetyczne czynniki predykcyjne stężeń mikoestrogenów u matki i łożyska w kohorcie ciąż w USA” autorstwa Carolyn W. Kinkade, Anita Brinker, Brian Buckley, Olivia Waysack, I. Diana Fernandez, Amber Kautz, Ying Meng, Huishan Shi, Jessica Brunner , Pamela Ohman-Strickland, Susan W. Groth, Thomas G. O’Connor, Lauren M. Aleksunes, Emily S. Barrett i Zorimar Rivera-Núñez, 4 października 2024 r., Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology.
DOI: 10.1038/s41370-024-00722-6



Link źródłowy