Wraz z szybszym wznoszeniem się oceanów, NASAWspólna witryna internetowa poświęcona globalnym zmianom poziomu morza dostarcza istotnych danych do prognozowania do roku 2150 oraz stanowi wytyczne dla międzynarodowego i rządowego planowania w celu łagodzenia skutków zmiany klimatu.
Poziom oceanów na Ziemi podnosi się, co stwarza poważne wyzwania dla społeczności przybrzeżnych, zakłócając źródła utrzymania i niszcząc infrastrukturę. Aby pomóc społecznościom przygotować się na te zmiany, agencje i organizacje na całym świecie korzystają z kluczowych danych i spostrzeżeń NASA.
Kompleksowy rozwój zasobów
Globalne dane NASA dotyczące poziomu morza są teraz dostępne w witrynie odcinek na poziomie morza z Centrum Informacji o Ziemi. Zasoby te opracowano we współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, Bankiem Światowym, Departamentem Stanu USA i Programem Rozwoju Narodów Zjednoczonych.
Strona zawiera prognozy wzrostu poziomu morza do roku 2150 dla wybrzeży na całym świecie i szacuje ryzyko powodzi, z jakim mogą się spotkać regiony przybrzeżne w ciągu najbliższych 30 lat. Projekcje te opierają się na danych zebranych przez NASA i jej partnerów, zaawansowanych modelach komputerowych pokryw lodowych i oceanów, najnowszych ocenach poziomu morza przeprowadzonych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu i innych kluczowych źródłach naukowych.
„NASA wprowadza innowacje dla dobra ludzkości. Nasze najnowocześniejsze instrumenty i narzędzia informacyjne oparte na danych pomagają społecznościom i organizacjom reagować na zagrożenia naturalne i ekstremalne warunki pogodowe, a także informować o kluczowych decyzjach dotyczących planowania infrastruktury przybrzeżnej” – powiedziała Karen St. Germain, dyrektor działu nauk o Ziemi w siedzibie NASA w Waszyngtonie.
Strategiczne zastosowanie globalne
Organizacje międzynarodowe, takie jak Bank Światowy, będą wykorzystywać dane z globalnej witryny dotyczącej zmian poziomu morza do zadań obejmujących tworzenie profili ryzyka klimatycznego dla krajów szczególnie narażonych na podnoszenie się poziomu morza.
Departament Obrony będzie w dalszym ciągu włączał dane dotyczące wzrostu poziomu morza do swoich planów, aby przewidywać zagrożenia stwarzane dla jego obiektów w wyniku podnoszącego się poziomu oceanów i reagować na nie. Podobnie Departament Stanu wykorzystuje te informacje do różnych działań, od przygotowania na wypadek klęsk żywiołowych, poprzez długoterminowe planowanie adaptacyjne, po wspieranie partnerów na całym świecie w powiązanych wysiłkach.
„Jesteśmy w momencie prawdy w naszej walce z kryzysem klimatycznym. Nauka jest jednoznaczna i musi służyć jako podstawa, na której opiera się proces podejmowania decyzji. Ponieważ wiele społeczności na całym świecie już boryka się z poważnymi skutkami podnoszenia się poziomu morza, ten nowy zasób stanowi istotne narzędzie pomagające im chronić życie i źródła utrzymania. Pokazuje także, jaka jest stawka pomiędzy temperaturą na świecie wynoszącą 1,5 stopnia Celsjusza a trajektorią obecnej polityki dla wszystkich społeczności przybrzeżnych na całym świecie” – powiedział zastępca sekretarza generalnego Selwin Hart, specjalny doradca Sekretarza Generalnego ONZ ds. działań klimatycznych i właśnie przemiana.
Dowód przyspieszenia
Analizy danych prowadzone przez NASA wykazały, że w latach 1970–2023 96% krajów posiadających linię brzegową doświadczyło wzrostu poziomu morza. The tempo tego globalnego wzrostu również przyspieszyłoco oznacza wzrost ponad dwukrotnie z 0,08 cala (0,21 centymetra) rocznie w 1993 r. do około 0,18 cala (0,45 centymetra) rocznie w 2023 r.
Wraz ze wzrostem tempa podnoszenia się poziomu morza miliony ludzi mogą szybciej niż wcześniej przewidywano stanąć w obliczu związanych z tym skutków, w tym większych wezbrań sztormowych, większego przedostawania się słonej wody do wód gruntowych i dodatkowych dni powodziowych podczas przypływu – zwanych również powodziami uciążliwymi lub powodziami w słoneczny dzień .
„Ta nowa platforma pokazuje czas przyszłych powodzi i wielkość podnoszącego się poziomu wód we wszystkich krajach przybrzeżnych na całym świecie, łącząc naukę i fizykę z wpływem na źródła utrzymania i bezpieczeństwo ludzi” – powiedziała Nadya Vinogradova Shiffer, dyrektor programu fizyki oceanów w siedzibie NASA w Waszyngton.
Dane opublikowane na początku tego roku wykazały, że w krajach wysp Pacyfiku w ciągu najbliższych 30 lat poziom morza podniesie się o co najmniej 15 centymetrów. Do roku 2050 liczba dni powodzi podczas przypływu wzrośnie o rząd wielkości w prawie wszystkich wyspiarskich krajach Pacyfiku.
„Dane są jasne: poziom mórz na całym świecie podnosi się i to coraz szybciej” – powiedział Ben Hamlington, badacz poziomu morza w Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii i szef zespołu badawczego agencji ds. zmian poziomu morza . „Posiadanie najlepszych informacji potrzebnych do podejmowania decyzji dotyczących planowania w obliczu podnoszącego się poziomu morza jest ważniejsze niż kiedykolwiek”.