Wirusowy film, który obejrzano ponad 70 milionów razy, wywołał intrygę dotyczącą tajemniczych zwyczajów mężczyzn w zakresie toalet.
Klip komediowy opublikowany na Instagramie przez wpływową Hannah Stocking naśmiewa się z czasu, jaki jej partner spędza w toalecie.
Film, który polubiono ponad milion razy, pokazuje, jak „przygotowuje” łazienkę dla swojego partnera – dodaje świece, gry wideo i książki, a następnie wita go na pożegnanie.
Wychodzi z toalety jakiś czas później, gdy zapuścił brodę i oboje ponownie spotykają się w miłości.
Influencerka Hannah Stocking rozpaliła media społecznościowe komediowym klipem o mężczyznach spędzających długie okresy czasu w łazience.
Influencerka zażartowała, że jej partner Answar spędza „cztery dni” w toalecie.
Dziesiątki widzów skomentowało wideo, dzieląc się szczegółami równie długich sesji toaletowych swoich partnerów.
To jest takie prawdziwe. Dlaczego mężczyźni spędzają 60% swojego życia w łazience? – napisał jeden z użytkowników Instagrama.
Inny powiedział: „Oglądam to z kanapy, podczas gdy mój mężczyzna ogląda swój NRL [Australian National Rugby League] najważniejsze akcenty w łazience przy włączonym pełnym dźwięku.
Tymczasem jedna z kobiet stwierdziła, że „po 25 latach” pogodziła się z korzystaniem przez partnera z toalety. — Po prostu [get] mu kołdrę i powiedz mu dobranoc, do widzenia [sic]’.
Mężczyźni jednak odpowiedzieli na oskarżenia, oferując wnikliwe wyjaśnienia swojego zachowania.
„Łazienka jest dla mężczyzn ucieczką” – napisał jeden z komentatorów. – Gdzie możemy pobyć przez chwilę sami. Inny powiedział: „To sposób na uporządkowanie naszej pamięci, bo”. [sic] kiedy jesteś z nią, ona pragnie całej uwagi przez cały czas…kiedy tam jesteśmy, nikt nie przeszkadza [us] dopóki nie wyjdziemy.
Teraz eksperci wzięli udział w dyskusji, potwierdzając Hannah Stockingpodejrzenia.
„To prawda, że mężczyźni spędzają w toalecie lub w toalecie więcej niż kobiety” – powiedział Yahoo Life dr Kyle Staller, gastroenterolog mieszkający w Massachusetts w USA.
„Ale w rzeczywistości ryzyko wystąpienia problemów z jelitami i przewlekłych zaparć jest znacznie mniejsze niż u kobiet”.
Według organizacji charytatywnej The IBS Network problemy jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego, występują od jednego do trzech razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Uważa się, że jest to spowodowane szeregiem czynników, w tym wahaniami hormonów podczas cyklu menstruacyjnego, które wpływają na jelita kobiet oraz faktem, że okrężnica u kobiet jest średnio 10 cm dłuższa niż u mężczyzn.
Badania sugerują, że dłuższy czas korzystania z toalety przez mężczyzn może wynikać z innych czynności. Badanie przeprowadzone w 2017 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie w Canberze mężczyźni są o sześć procent bardziej skłonni do przeglądania telefonów w toalecie, Poczta Huffingtona opowiada.
Badania pokazują, że kobiety są nawet trzy razy bardziej narażone na problemy z jelitami niż mężczyźni, ale mężczyźni spędzają więcej czasu w toalecie.
Tymczasem Jonathan Alpert, psychoterapeuta i autor, powiedział LiveScience, że toaleta może być „kryjówka” i trochę „czasu dla siebie”, bo „nikt nigdy nie pyta, co tam robisz, nawet jeśli zajmuje ci to dużo czasu. To naprawdę może być bezpieczne miejsce”.
Potwierdza to wyniki ankiety przeprowadzonej w 2018 r. przez firmę łazienkową Pebble Grey, z której wynika, że jedna trzecia brytyjskich mężczyzn spędza w toalecie ponad siedem godzin rocznie, aby „cieszyć się wytchnieniem” i „unikać stresu”.
Badanie przeprowadzone w 2021 roku wśród 38 mężczyzn w wieku 19–55 lat przeprowadzone przez: w mediach VICE ujawniło dalsze interesujące wglądy w psychikę mężczyzn, którzy spędzają długie okresy czasu w toalecie.
Około 84 procent ankietowanych mężczyzn stwierdziło, że spędza czas na przeglądaniu mediów społecznościowych, a 62 procent stwierdziło, że czyta wiadomości.
Połowa ankietowanych stwierdziła, że wykorzystuje ten czas na nadrabianie zaległości w czytaniu e-maili i SMS-ów.
Mniejsza liczba stwierdziła, że czyta książkę (14 proc.) lub wykonuje telefony (8 proc.).
Co znamienne, 63 procent mężczyzn, którzy wzięli udział w ankiecie, stwierdziło, że celowo spędzali więcej czasu w łazience, gdy odczuwali frustrację w pracy lub w domu.
Psychoterapeuta Benjamin Jackson podsumował to zjawisko w rozmowie z VICE: „Nazywam to czasem jaskiniowym”.
„Zawsze pytam mężczyzn, z którymi pracuję, skąd mają ten czas dla siebie. Jeśli mieszkają w małych mieszkaniach lub w dużych domach, często tym miejscem może być toaleta.