Strona główna nauka/tech Czy to może oznaczać koniec wirusowego zapalenia wątroby typu C? Naukowcy są...

Czy to może oznaczać koniec wirusowego zapalenia wątroby typu C? Naukowcy są bliżej niż kiedykolwiek rozwiązania zagadki śmiercionośnego wirusa

43
0


Komórki wirusa ciemnego zapalenia wątroby
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zidentyfikowali kompleks białkowy wirusa zapalenia wątroby typu C, który ułatwia infekcję komórkową, torując drogę do opracowania szczepionki. Źródło: SciTechDaily.com

Naukowcy odkryli, w jaki sposób wirusowe zapalenie wątroby typu C infekuje komórki, co może doprowadzić do powstania szczepionki. Odkrycie to daje nadzieję na zapobieganie m.in wirus która dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Na przewlekłe zapalenie wywołane wirusem zapalenia wątroby typu C cierpi około 58 milionów ludzi na całym świecie, a co roku z powodu tej choroby umiera 300 000 osób.

Dotychczasowe metody leczenia nie były w stanie zmniejszyć globalnej zachorowalności na wirusowe zapalenie wątroby typu C, co skłoniło badaczy do kontynuowania prac nad szczepionką. Postęp został jednak zahamowany przez niewystarczające zrozumienie kompleksu białkowego, który umożliwia wirusowi wnikanie do komórek.

Nowe badanie przeprowadzone przez interdyscyplinarny zespół badawczy na Uniwersytecie w Kopenhadze wkrótce to zmieni.

„Jako pierwsi w historii zidentyfikowaliśmy kompleks białkowy na powierzchni wirusa zapalenia wątroby typu C, który umożliwia mu wiązanie się z naszymi komórkami” – mówi profesor nadzwyczajny Jannick Prentø.

„Ta wiedza o strukturze kompleksu białkowego umożliwi nam zaprojektowanie potencjalnych szczepionek, które będą w stanie zapobiec infekowaniu komórek przez wirusa” – mówi postdoc Elias Augestad.

Kompleks białkowy pomaga wirusowi związać się z komórkami. W koronawirusie jest to tak zwane białko kolców z dobrze znanymi kolcami. W przypadku wirusa zapalenia wątroby typu C struktura jest inna, ale funkcja kompleksu białkowego jest taka sama.

Toruje drogę do opracowania szczepionki

Badanie to można uznać za wzór do opracowania szczepionki przeciwko HCV. Naukowcy mają nadzieję, że uda im się wykorzystać nową wiedzę do opracowania szczepionki, która sprawi, że układ odpornościowy będzie wytwarzał przeciwciała, które skutecznie wiążą się z powierzchnią wirusa zapalenia wątroby typu C i tym samym unieszkodliwiają go.

„Ekspresja i oczyszczanie kompleksu białkowego jest niezwykle trudne i dlatego nie robiono tego wcześniej. Struktura tych białek na powierzchni wirusa zapalenia wątroby typu C czyni je niezwykle wrażliwymi. Naukowcy nie wiedzieli, z czym mają do czynienia, dlatego ilekroć ktoś próbował odtworzyć te struktury białkowe w laboratorium, rozpadały się, zanim zdążyli je zbadać” – mówi profesor nadzwyczajny Jannick Prentø.

„Udało nam się jednak opisać ich strukturę, co umożliwiło nam odtworzenie tych kompleksów białkowych poza komórką i dokładne ich zbadanie” – mówi profesor nadzwyczajny Pontus Gourdon.

Ważna współpraca UCPH

Wyniki badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Natura są wynikiem współpracy dwóch wydziałów Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze.

Jannick Prentø z Katedry Immunologii i Mikrobiologii oraz Szpitala Hvidovre uruchomił projekt wraz z postdocem Eliasem Augestadem. Początkowo obaj badacze pracowali głównie samodzielnie nad trudnym projektem, ale potem Jannick Prentø zaczął szukać na uniwersytecie osoby posiadającej niezbędną wiedzę specjalistyczną w zakresie identyfikacji struktury tzw. białek transbłonowych – wysoce specjalistycznej dziedziny, która była kluczem do określenia, w jaki sposób Można zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa zapalenia wątroby typu C w organizmie.

To doprowadziło go do Pontusa Gourdona z Wydziału Nauk Biomedycznych, kierownika Kardiologii Molekularnej i Białek Błonowych, oraz jego kolegi Kaituo Wanga.

Odniesienie: „Kompleks białek otoczki wirusa zapalenia wątroby typu C jest dimerem heterodimerów” autorstwa Eliasa Honerøda Augestada, Christiny Holmboe Olesen, Christiny Grønberg, Andreasa Soerensena, Rodrigo Velázqueza-Moctezumy, Margherity Fanalisty, Jensa Bukha, Kaituo Wanga, Pontusa Gourdona i Jannicka Prentoe , 4 września 2024 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-024-07783-5



Link źródłowy