Strona główna nauka/tech Czy ten pospolity metal zaciemnia Twoją pamięć?

Czy ten pospolity metal zaciemnia Twoją pamięć?

27
0


Koncepcja sztuki zaburzeń poznawczych
Badanie wykazało, że kadm może szkodzić pamięci u białych ludzi, zwłaszcza u palaczy. Nie znaleziono podobnego powiązania u czarnych uczestników. Ograniczanie narażenia na kadm pozostaje sprawą kluczową. Źródło: SciTechDaily.com

Badania podkreślają zróżnicowany wpływ narażenia na kadm na funkcje poznawcze, przy czym u osób rasy białej występuje wyższe ryzyko upośledzenia, które może być zwiększone w wyniku częstszego palenia. W badaniu wzywa się do bardziej kompleksowych badań i proaktywnych środków ograniczających narażenie na kadm.

Wiadomo, że kadm będący metalem ciężkim, który występuje w powietrzu, wodzie, żywności i glebie, powoduje problemy zdrowotne. Nowe badanie opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma z 4 września 2024 r Neurologiaczasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii, zbadało, czy zdolności myślenia i zapamiętywania są powiązane z narażeniem na kadm.

Nie znaleźli żadnego powiązania, gdy spojrzeli na grupę jako całość. Jednak patrząc oddzielnie na osoby czarnoskóre i białe, stwierdzono, że kadm może być powiązany z problemami z myśleniem i pamięcią u białych ludzi. Badanie nie wykazało takiego związku u osób rasy czarnej. Badanie nie dowodzi, że kadm powoduje problemy z pamięcią u białych ludzi; pokazuje tylko skojarzenie.

Kadm jest wysoce toksycznym metalem ciężkim, który przedostaje się do organizmu głównie poprzez palenie papierosów, wdychanie zanieczyszczonego powietrza i żywność. Do środowiska uwalnia się w wyniku działalności przemysłowej i rolniczej.

„W związku z częstym występowaniem demencji i wysokimi kosztami dla rodzin i społeczeństwa, ważne jest, aby zidentyfikować czynniki ryzyka wczesnych problemów poznawczych, na które mogą mieć wpływ zmiany w zachowaniu ludzi lub w społeczeństwie” – stwierdził autor badania Liping Lu, doktor nauk medycznych, dr hab. z Uniwersytet Kolumbii w Nowym Jorku.

Badanie demografii i metodologii

W badaniu wzięło udział 2172 osoby, których średnia wieku wynosiła 64 lata i nie miały problemów z myśleniem ani pamięcią. Czarni stanowili 39% uczestników, a biali 61%. Na początku badania zbadano poziom kadmu w moczu. Uczestnicy co roku rozwiązywali testy umiejętności myślenia i pamięci, które obserwowano średnio przez 10 lat.

W tym czasie u 195 osób wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych. Kiedy badacze przyjrzeli się całej grupie, nie znaleźli związku między poziomem kadmu a zaburzeniami funkcji poznawczych. Kiedy jednak osobno przyjrzeli się uczestnikom rasy czarnej i białej, odkryli, że osoby rasy białej z wysokim poziomem kadmu były bardziej narażone na zaburzenia funkcji poznawczych. Nie znaleźli żadnego związku u Czarnych.

Po podzieleniu uczestników na dwie grupy na podstawie poziomu kadmu, biali ludzie z wysokim poziomem byli dwukrotnie bardziej narażeni na zaburzenia funkcji poznawczych w porównaniu z osobami z niskim poziomem kadmu, nawet po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na zaburzenia poznawcze, takich jak aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu i edukacja. W sumie u 9,2% osób z wysokim poziomem wystąpiły problemy z myśleniem i pamięcią, w porównaniu z 6,7% osób z niskim poziomem.

Wpływ palenia na narażenie na kadm

Lu powiedział, że jednym z wyjaśnień różnicy między białymi i czarnymi ludźmi może być palenie papierosów. Po podzieleniu uczestników na trzy grupy na podstawie poziomu kadmu naukowcy odkryli, że biali ludzie palący najwyższy poziom kadmu palili średnio 23 paczkolat w porównaniu z dziewięcioma paczkolatami w przypadku osób rasy czarnej o najwyższym poziomie.

Paczkolata to sposób pomiaru palenia w czasie. Oblicza się go, mnożąc liczbę wypalanych dziennie paczek przez liczbę lat palenia. Zatem 23 paczki-lat to na przykład jedna paczka dziennie przez 23 lata lub dwie paczki dziennie przez 11,5 roku.

Wnioski i przyszłe kierunki badań

„Wyniki te wymagają potwierdzenia badaniami, które mierzą poziom kadmu w czasie, obejmują większą liczbę osób i śledzą ludzi przez dłuższy czas, ale istnieje wiele powodów, aby zmniejszać narażenie na kadm, czy to poprzez wdrażanie polityk i przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza i spożycia alkoholu wody lub ludzi zmieniających swoje zachowanie, rzucając palenie lub przebywając w pobliżu dymu papierosowego” – powiedział Lu.

Ograniczeniem badania było to, że stężenie kadmu w moczu badano tylko na początku badania, a narażenie mogło zmieniać się w czasie.

Referencja: 4 września 2024 r., Neurologia.

Badanie zostało wsparte przez Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru mózgu oraz Narodowy Instytut ds. Starzenia się.



Link źródłowy