Strona główna nauka/tech Czy starzenie się jest tylko w Twojej głowie? Według naukowców Twoje prognozy...

Czy starzenie się jest tylko w Twojej głowie? Według naukowców Twoje prognozy mogą przewidzieć Twoją przyszłość poznawczą

35
0


Szczęśliwa Uśmiechnięta Stara Kobieta
Badanie Penn State wykazało, że pozytywne oczekiwania dotyczące starzenia się korelują z lepszą samooceną poznawczą wśród starszych osób dorosłych. Kształtowanie tych oczekiwań może wspierać zdrowsze starzenie się poznawcze i wzmacniać interakcje opieki zdrowotnej dotyczące zdrowia poznawczego.

Nowe badanie pokazuje, że osoby z bardziej pozytywnymi oczekiwaniami co do starzenia się zazwyczaj wyżej oceniają swoje funkcje poznawcze i zgłaszają mniej zauważalny spadek funkcji poznawczych.

Starzenie się często wiąże się z oczekiwaniami – takimi jak siwe włosy, zmarszczki i okazjonalne zapomnienie. Choć założenia te mogą wydawać się nieszkodliwe, nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Penn State College of Nursing sugeruje, że to, czy ludzie postrzegają te zmiany pozytywnie, czy negatywnie, może mieć wpływ na to, jak postrzegają własne zdolności poznawcze.

Zespół odkrył, że osoby, które miały bardziej pozytywne oczekiwania co do starzenia się, rzadziej zgłaszały problemy poznawcze, takie jak trudności z koncentracją lub śledzeniem tego, co robią. Rzadziej zgłaszali także, że ich wydajność poznawcza pogorszyła się z biegiem czasu.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Starzenie się i zdrowie psychiczne.

„Oczekiwania związane ze starzeniem się są plastyczne i wpływają na to, jak jednostka postrzega swoje funkcjonowanie poznawcze” – stwierdziła Nikki Hill, profesor nadzwyczajny w Ross and Carol Nese College of Nursing w Penn State, która jest pierwszą autorką artykułu. „Modyfikowanie oczekiwań osób starszych w zakresie starzenia się może pomóc w zdrowszym starzeniu się poznawczym poprzez większą świadomość i trafne założenia na temat procesu starzenia”.

Poprzednie badania wykazały, że oczekiwania dotyczące starzenia się, takie jak to, czy dana osoba spodziewa się utrzymać wysoki poziom aktywności, czy też oczekuje, że wszystko się pogorszy, są powiązane ze zdrowiem. Osoby z bardziej negatywnymi oczekiwaniami dotyczącymi starzenia się zwykle doświadczają gorszych wyników, takich jak szybszy spadek sprawności fizycznej i funkcji poznawczych, podczas gdy pozytywne postrzeganie starzenia się jest powiązane z zachowaniami promującymi zdrowie i dobre samopoczucie, takimi jak ćwiczenia fizyczne.

Badanie przekonań i percepcji starzenia się

Hill interesuje się zrozumieniem, w jaki sposób osoby starsze doświadczają zmian poznawczych i jak wpływają one na wyniki związane ze starzeniem się. W swojej pracy stwierdziła, że ​​zauważyła, że ​​ludzie opisując swoje doświadczenia często zawierają stereotypowe i napiętnowane przekonania na temat starzenia się i pogorszenia funkcji poznawczych. Doprowadziło to Hill do zastanowienia się, w jaki sposób oczekiwania ludzi dotyczące procesu starzenia się mogą wpływać na sposób, w jaki interpretują oni zmiany poznawcze, których mogą doświadczyć – zależność tę zbadano w niewielu badaniach.

„Czy postrzeganie przez ludzi tego, czego oczekują od starzenia się w przyszłości, pod względem zdrowia fizycznego, psychicznego i poznawczego, wpływa na sposób, w jaki postrzegają swoje zdolności poznawcze?” – powiedział Hill. „Jeśli tak, to daje nam to więcej wskazówek, jak interpretować raporty ludzi na temat zmian poznawczych i potencjalnie, jak interweniować wcześniej, aby wesprzeć ludzi w maksymalizacji efektów starzenia się”.

Na przykład osoby, które martwią się zauważalnym pogorszeniem funkcji poznawczych – nawet jeśli ich zdrowie poznawcze jest w normie – są narażone na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych w przyszłości – wyjaśniła Hill. Powiedziała, że ​​w takich warunkach jak Alzheimera choroby i pokrewnych demencji, następuje powolny, stopniowy spadek funkcji poznawczych na przestrzeni dziesięcioleci, a ludzie często doświadczają subtelnych objawów, zanim testy kliniczne wykażą upośledzenie funkcji poznawczych.

Badanie badawcze i spostrzeżenia uczestników

Zespół badawczy przeprowadził ankietę internetową wśród osób w wieku 65 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych, które mieszkały samodzielnie i nie zgłosiły żadnej diagnozy demencji ani innych zaburzeń poznawczych. Ankietę wypełniło ogółem 581 osób; 51% respondentów stanowiły kobiety, a 74% to osoby rasy białej niebędące Latynosami.

W ankiecie pytano o ich oczekiwania dotyczące zdrowia fizycznego, psychicznego i funkcji poznawczych w związku ze starzeniem się. Poproszono ich o ocenę stwierdzeń – na przykład „co roku, gdy ludzie się starzeją, ich poziom energii spada nieco bardziej” – w czteropunktowej skali od „zdecydowanie prawdziwe” do „zdecydowanie fałszywe”. Aby ocenić sposób, w jaki postrzegają własne funkcje poznawcze, uczestników pytano o ich zdolności poznawcze w ciągu ostatnich siedmiu dni. Zapytano ich także o ich zdolność do wykonywania określonych zadań obecnie w porównaniu z 10 laty temu, aby ocenić, czy ich zdaniem ich zdolności poznawcze spadły.

Zespół odkrył, że osoby, które miały bardziej pozytywne oczekiwania co do starzenia się, lepiej oceniały swoje funkcje poznawcze i zgłaszały mniej zauważalny spadek swoich zdolności poznawczych, zarówno w ciągu ostatniego tygodnia, jak i w ciągu ostatnich 10 lat. Z drugiej strony, bardziej negatywne oczekiwania co do starzenia się były powiązane z bardziej negatywnym postrzeganiem ich obecnych wyników poznawczych i tego, czy dostrzegali pogorszenie funkcji poznawczych.

Naukowcy odkryli również, że nie było dużej różnicy między oczekiwaniami uczestników co do ich zdrowia fizycznego, psychicznego i poznawczego a sposobem, w jaki postrzegali swoje funkcje poznawcze. Osoby z pozytywnymi oczekiwaniami dotyczącymi starzenia się w którejkolwiek z trzech dziedzin częściej oceniały swoje funkcje poznawcze wyżej, podczas gdy osoby z negatywnymi oczekiwaniami oceniały swoje funkcje poznawcze niżej.

„Jeśli uda nam się interweniować, aby oczekiwania dotyczące starzenia się były bardziej oparte na tym, co prawdziwe i mniej napiętnowane, być może uda nam się pomóc ludziom wyjaśnić, czego doświadczają w zakresie zmian poznawczych, co wzmocni naszą zdolność reagowania na indywidualne potrzeby w zakresie maksymalizując zdrowie poznawcze” – powiedział Hill.

Hill powiedziała, że ​​zespół planuje przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć tę złożoną zależność, np. w jaki sposób przekonania na temat starzenia się wpływają na to, czy starsze osoby zgłaszają zmiany poznawcze, których doświadczają oraz w jaki sposób pracownicy służby zdrowia angażują pacjentów w rozmowy na temat zdrowia poznawczego.

Odniesienie: „Tak jak oczekiwano? Oczekiwania osób starszych związane ze starzeniem się są powiązane z subiektywnym poznaniem” Nikki L. Hill, Sakshi Bhargava, Justin Do, Emily Bratlee-Whitaker, Monique J. Brown, Renata Komalasari, Rachel Wu i Jacqueline Mogle, 6 września 2024 r., Starzenie się i zdrowie psychiczne.
DOI: 10.1080/13607863.2024.2399080

Prace te wsparły fundusze Tressy Nese i Helen Diskevich Center of Geriatric Nursing Excellence w Ross and Carol Nese College of Nursing w Penn State.



Link źródłowy