Strona główna nauka/tech Czy semaglutyd (Ozempic/Wegovy) szkodzi zdrowiu psychicznemu? Nowe badanie mówi nie

Czy semaglutyd (Ozempic/Wegovy) szkodzi zdrowiu psychicznemu? Nowe badanie mówi nie

19
0


Szczęśliwy sukces utraty wagi
Badanie z udziałem ponad 3500 osób wykazało, że semaglutyd, lek odchudzający, nie zwiększa ryzyka problemów psychicznych.

Nowe badanie pokazuje, że semaglutyd, lek kontrolujący wagę, nie zwiększa ryzyka depresji ani myśli samobójczych u osób bez poważnych zaburzeń psychicznych.

Badanie, przeprowadzone w kilku badaniach STEP z udziałem ponad 3500 uczestników, wykazało spójne wyniki przy różnym czasie trwania i intensywności leczenia, stwierdzając, że semaglutyd jest bezpieczną opcją dla osób, u których wcześniej nie występowały poważne schorzenia psychiczne.

Problemy związane z semaglutydem i zdrowiem psychicznym

Jak wynika z nowego badania prowadzonego przez naukowców z Perelman School of Medicine przy Uniwersytet Pensylwanii opublikowany w tym tygodniu w Medycyna wewnętrzna JAMA.

Zarówno Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejska Agencja Leków aktywnie monitorują bezpieczeństwo psychiatryczne semaglutydu i podobnych leków na podstawie raportów z nadzoru po wprowadzeniu do obrotu dotyczących depresji, myśli samobójczych (myśleń) i zachowań samobójczych u pacjentów przyjmujących leki w leczeniu cukrzycy typu 2 lub otyłości.

Popularność semaglutydu w kontroli wagi

Semaglutyd okazał się znaczącym postępem w dziedzinie kontroli wagi. Lek ten, początkowo opracowany jako lek na cukrzycę typu 2, zyskał powszechną uwagę badania kliniczne wykazało zmniejszenie wyjściowej masy ciała o około 10–15%. Leki podawane co tydzień we wstrzyknięciach, takie jak semaglutyd, stały się popularną opcją przepisywania pacjentom przez podmioty świadczące opiekę zdrowotną. Semaglutyd przepisano aż 5 milionom Amerykanów w 2023 ra prawie cztery na dziesięć osób stosuje je w celu kontroli wagi.

W nowym badaniu, prowadzonym przez dr Thomasa Waddena, profesora psychologii w psychiatrii i byłego dyrektora Penn’s Center for Weight and Eating Disorders, przeanalizowano dane pochodzące od ponad 3500 uczestników czterech dużych badań klinicznych. Naukowcy przeanalizowali dane z badań dotyczących efektu leczenia semaglutydem u osób z otyłością (STEP) – STEP 1, 2, 3 i 5. Badania te odegrały kluczową rolę w uzyskaniu zgody FDA na stosowanie semaglutydu w dawce 2,4 mg w leczeniu otyłości.

Wyniki dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności

„Badania STEP dostarczają mocnych dowodów na to, że semaglutyd w dawce 2,4 mg zmniejsza masę ciała i łagodzi liczne powikłania zdrowotne związane z otyłością. Nasze nowe analizy dają pewność, że lek przyjmowany przez osoby wolne od poważnych problemów psychicznych nie zwiększa ryzyka depresji, myśli samobójczych ani zachowań samobójczych” – stwierdziła Wadden.

Zauważył jednak, że potrzebne są dalsze badania dotyczące bezpieczeństwa psychiatrycznego semaglutydu w dawce 2,4 mg stosowanego przez osoby z obecnie występującą dużą depresją, inną poważną chorobą psychiczną (taką jak schizofrenia) lub próbami samobójczymi w wywiadzie. Osoby z takimi schorzeniami nie były włączane do badań STEP.

Wpływ semaglutydu na objawy depresyjne i myśli samobójcze

W badaniu zbadano zmiany w objawach depresji za pomocą Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta-9 (PHQ-9) oraz oceniono myśli i zachowania samobójcze za pomocą Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta-9 (PHQ-9). Skala oceny ciężkości samobójstw w Kolumbii. W 68-tygodniowych badaniach STEP 1-3 uczestnicy leczeni semaglutydem w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali placebo, nie wykazali zwiększonego ryzyka wystąpienia umiarkowanie ciężkich objawów depresji lub myśli lub zachowań samobójczych. Podobne wyniki zaobserwowano w trwającym 104 tygodnie badaniu STEP 5.

Wnioski i dalsze implikacje

Analizując wszystkie cztery badania STEP, badacze odkryli, że 1% lub mniej uczestników zgłosiło myśli lub zachowania samobójcze podczas leczenia, bez różnic między semaglutydem w dawce 2,4 mg a placebo. Co więcej, tylko 2,8% uczestników leczonych semaglutydem w porównaniu z 4,1% uczestników otrzymujących placebo zgłosiło poziom depresji na pewnym etapie leczenia, który wymagał oceny przez specjalistę ds. zdrowia psychicznego. Wskaźniki te są zgodne z ryzykiem wystąpienia znacznej depresji w populacji ogólnej.

„Z pewnością jest możliwe, że osoby z nadwagą lub otyłością przyjmujące semaglutyd mogą doświadczyć objawów depresyjnych, myśli lub zachowań samobójczych, ale dane sugerują, że osoby nieprzyjmujące semaglutydu – w grupie placebo w tym badaniu – są równie narażone na te schorzenia, ” powiedział dr Gregory Brown, współautor badania i dyrektor Penn Center for the Prevention of Suicide w Perelman School of Medicine.

Wadden i Brown zauważyli, że wyniki ich badania dotyczącego semaglutydu są zgodne z wynikami najnowszego raportu FDA analiza danych z nadzoru po wprowadzeniu do obrotu tej klasy leków, w których nie znaleziono „dowodów na to, że stosowanie tych leków powoduje myśli lub działania samobójcze”.

Referencja: 3 września 2024 r., Medycyna wewnętrzna JAMA.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza kryzysu samobójczego lub emocjonalnego zagrożenia, zadzwoń Linia ratunkowa w przypadku samobójstw i kryzysów o 988.

Badanie zostało sfinansowane przez firmę Novo Nordisk.



Link źródłowy