Strona główna nauka/tech Czy robaki jedzące plastik mogą być kluczem do rozwiązania naszego problemu z...

Czy robaki jedzące plastik mogą być kluczem do rozwiązania naszego problemu z mikroplastikami?

15
0


Mączniki ucztują na otrębach i mikroplastiku
Mączniki żerują na otrębach i mikroplastiku w laboratorium. Źródło: Michelle Tseng

Mączniki mogą zjadać i wchłaniać plastik, co zapewnia potencjalny wgląd w redukcję zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi przenikają ekosystemy na całym świecie i utrzymują się przez dziesięciolecia. Czy owady mogą być kluczem do rozwiązania tego problemu?

Poprzednie badania wykazały, że owady mogą połykać i wchłaniać czysty, nierafinowany mikroplastik, ale tylko w nierealistycznych sytuacjach związanych z niedoborem żywności. W nowym Listy z biologii w artykule zoolog z UBC, dr Michelle Tseng i absolwentka Shim Gicole, przetestowały robaki mącznikowe w bardziej realistycznym scenariuszu, karmiąc je maseczkami na twarz – powszechnym produktem z tworzywa sztucznego – zmieszanymi z otrębami, co jest smaczniejszą opcją.

Rzeczywistość gryzie

Mączniki to padlinożercy i rozkładający organizmy natury, potrafiący przetrwać do ośmiu miesięcy bez jedzenia i wody i chętnie zjadają swój własny gatunek, gdy brakuje pożywienia.

Po 30 dniach zespół badawczy odkrył, że mączniki zjadały około połowę dostępnego mikroplastiku, czyli około 150 cząstek na owada, i przybierały na wadze. Wydalili niewielką część spożytego mikroplastiku, około czterech do sześciu cząstek na miligram odpadów, pochłaniając resztę. Nie wydaje się, aby spożywanie mikroplastiku miało wpływ na przeżycie i wzrost owadów.

Partnerzy jedzący plastik

Dr Tseng twierdzi, że następnym krokiem będzie nauczenie się na podstawie mechanizmów trawiennych owadów, jak rozkładać mikroplastiki, i wykorzystanie tej wiedzy w celu ograniczenia zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. „Być może moglibyśmy zacząć traktować błędy jak przyjaciół. Codziennie zabijamy miliony owadów za pomocą ogólnych pestycydów – tych samych owadów, od których moglibyśmy się uczyć rozkładania tworzyw sztucznych i innych chemikaliów”.

Odniesienie: „Częściowe zużycie masek medycznych przez chrząszcza zwyczajnego gatunek” Shim Gicole, Alexandra Dimitriou, Natasha Klasios i Michelle Tseng, 30 listopada 2024 r., Listy z biologii.
DOI: 10.1098/rsbl.2024.0380



Link źródłowy