Strona główna nauka/tech Czy pomysłowa kurtyna lodowa może powstrzymać topnienie Antarktydy?

Czy pomysłowa kurtyna lodowa może powstrzymać topnienie Antarktydy?

6
0


Pokrywa lodowa Antarktyki Góra lodowa
Aby chronić pokrywę lodową Antarktyki Zachodniej przed topnieniem, zaproponowano zainstalowanie na dnie morskim Antarktyki gigantycznej podwodnej kurtyny. Jednakże polityczne konsekwencje takiego superprojektu pilnie wymagają dokładnego rozważenia przez badaczy prawa międzynarodowego, aby przewidzieć potencjalne polityczne linie podziału w Systemie Traktatu Antarktycznego, który zachował siódmy kontynent jako miejsce pokojowych badań naukowych. Źródło: Akiho Shibata

Naukowcy zaproponowali przełomowy plan zainstalowania 80-kilometrowej podziemnej kurtyny w celu ochrony pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej przed topnieniem i powodowaniem znacznego wzrostu poziomu morza.

Pomysł ten szybko przekształcił się z debaty naukowej w debatę społeczną, budząc obawy dotyczące implikacji politycznych, władzy, suwerenności i bezpieczeństwa w zarządzaniu Antarktydą. Pomimo wyzwań istnieje historyczny precedens dotyczący dyplomatycznego rozwiązywania sporów w Antarktyce, sugerujący drogę do współpracy międzynarodowej.

Innowacyjne rozwiązania klimatyczne na Antarktydzie

W styczniu 2024 roku ukazał się artykuł w Natura zwrócili uwagę na odważną propozycję fińskich badaczy mającą na celu ochronę pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej przed topnieniem – scenariusz, który mógłby podnieść poziom mórz na świecie nawet o 5 metrów. Pomysł zakłada zbudowanie podziemnej kurtyny o długości 80 kilometrów i wysokości 100 metrów, która będzie blokować dopływ ciepłej wody do lodowców. Koncepcja szybko zyskała międzynarodową uwagę.

„To, co było techniczną dyskusją między niektórymi naukowcami, szybko przerodziło się w debatę społeczną z udziałem ogółu społeczeństwa” – wyjaśnia Akiho Shibata, badacz prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Kobe.

Jednakże chociaż naukowe aspekty wniosku były szeroko omawiane, jego konsekwencje polityczne zostały przeoczone lub bagatelizowane. To przeoczenie grozi podsyceniem konfliktu wokół projektu mającego na celu ochronę ludzkości w regionie, który od ponad sześciu dekad jest przykładem pokojowej współpracy międzynarodowej.

Implikacje polityczne i społeczne

Uznając to za ekspertów w dziedzinie prawa międzynarodowego regulującego pokojowe istnienie Antarktyki, poświęconych badaniom naukowym, Shibata i Patrick Flamm, wizytujący naukowiec z Instytutu Badań nad Pokojem we Frankfurcie, pilnie pracowali nad analizą politycznych konsekwencji tego ambitnego projektu. „Uważamy, że opublikowanie artykułu w ciągu roku od pierwotnej propozycji było ważne, zanim debata społeczna zacznie żyć własnym życiem” – zauważa Shibata.

Cienie prawne i wyzwania związane z zarządzaniem

W dokumencie strategicznym opublikowanym obecnie w czasopiśmie Sprawy Międzynarodowebadacz z Uniwersytetu w Kobe wskazuje na konsekwencje w trzech głównych obszarach: władza, suwerenność i bezpieczeństwo. W trosce o władzę pytamy, kto może decydować o realizacji takiego projektu i co to oznacza dla równowagi sił w organie zarządzającym dostępem do Antarktyki. Obawy dotyczące suwerenności skupiają się wokół konsekwencji dla istniejących i uśpionych roszczeń terytorialnych. Pytania dotyczące bezpieczeństwa dotyczą praktycznego zabezpieczenia konstrukcji, która z pewnością byłaby postrzegana jako krytyczna infrastruktura planety.

Shibata podsumowuje, mówiąc: „Ten artykuł rzuca światło na polityczne i prawne „cienie” ukryte za ekscytującą powierzchnią nauki i technologii. Uważamy jednak, że konieczne jest, aby członkowie społeczeństwa podejmowali decyzje dotyczące rozwoju tych technologii w oparciu o dogłębne zrozumienie takich negatywnych aspektów.”

Wyzwania dyplomatyczne i precedensy historyczne

Chociaż badacze piszą, że „w obecnym klimacie, przy rosnącej rywalizacji międzynarodowej i strategicznej konkurencji wielkich mocarstw, niezwykle mało prawdopodobnym osiągnięciem dyplomatycznym byłoby zapewnienie poziomu współpracy międzynarodowej… wymaganego dla proponowanej infrastruktury geoinżynierii lodowcowej” – zauważają również drogę naprzód, patrząc wstecz.

Na początku lat 80. tlący się konflikt wokół wytycznych dotyczących wydobycia minerałów z Antarktyki został rozwiązany w 1991 r. „Protokołem w sprawie ochrony środowiska do Traktatu w sprawie Antarktyki”, który aktywnie zabraniał wydobycia minerałów na Antarktydzie na czas nieokreślony. Rozwiązanie to stało się precedensem dla stron traktatu do poszukiwania rozwiązań pozwalających uniknąć międzynarodowych niezgody w sprawie Antarktyki.

Ekspert prawa z Uniwersytetu w Kobe ostrożnie podkreśla, że ​​prohibicja nie jest jednak rozwiązaniem domyślnym. Wyjaśnia: „Ostatnio wśród przyrodników nabrała dynamika, aby zbadać takie technologie w sposób bardziej wielostronny, przede wszystkim z punktu widzenia tego, czy są one odpowiednie. Jeżeli w tak głębszej dyskusji naukowo-technicznej argument jest taki, że istnieją korzyści społeczne przewyższające przedstawione przez nas ryzyko związane z zarządzaniem, to ponownie, my, międzynarodowi politolodzy i międzynarodowi badacze prawa, musimy zaangażować się w tę dyskusję. Być może wtedy dyskusja nie będzie już dotyczyła ochrony kluczowych zasad obecnego Systemu Traktatu Antarktycznego przy rozważaniu tej technologii, ale modyfikacji samych tych kluczowych zasad.

Odniesienie: „Ochrona pokrywy lodowej” i międzynarodowa niezgoda: regulująca (potencjalną) geoinżynierię lodowcową na Antarktydzie” 18 listopada 2024 r., Sprawy Międzynarodowe.
DOI: 10.1093/ia/iiae281

Badania te zostały sfinansowane przez Japońskie Towarzystwo Promocji Nauki (grant 21K18124) oraz Strategiczny Międzynarodowy Collaborative Research Grant Type C Uniwersytetu Kobe. Zostały przeprowadzone we współpracy z badaczem z Instytutu Badań nad Pokojem we Frankfurcie.



Link źródłowy