TikTokerzy oszaleli na punkcie nowego trendu w zakresie higieny snu, który polega na owinięciu się w ściereczkę przed snem, podobnie jak w przypadku przewijania dziecka.
Zdaniem zwolenników spanie w ten sposób zapewnia szereg korzyści zdrowotnych, w tym łagodzenie lęku, poprawę postawy i spokojniejszy sen.
Nazywane „pieluszkami dla dorosłych” polega na owinięciu od stóp do głów, ułożeniu w pozycji embrionalnej i delikatnym kołysaniu lub obracaniu.
Fani tego trendu twierdzą, że działa relaksująco, stymulując receptory dotyku w głębokich warstwach skóry.
Wiadomo, że aktywacja tych specyficznych komórek nerwowych sprzyja uczuciu spokoju.
TikTok oszalał na punkcie nowego szału na sen, jakim jest „pieluszki dla dorosłych”, które polegają na owinięciu się w szmatkę przed snem
Eksperci twierdzą, że chociaż istnieje niewiele dowodów naukowych, że pomaga to poprawić sen, może stymulować receptory pod skórą wywołujące relaks.
Na TikToku setki klipów przedstawiają młode kobiety przytulające się do siebie rozciągliwym materiałem przed położeniem się do łóżka.
W jednym z filmów użytkownik twierdzi, że jej rożek okazał się „rozwiązaniem wieloletnich problemów ze snem i bezsennością”.
Mówi się, że pieluszki są korzystne ze względu na zasady głębokiego nacisku dotykowego (DTP).
Podobno wywołuje to uczucie uspokojenia poprzez delikatny ucisk, a nie sam ciężar.
„Związek między dotykiem a pobudzeniem jest dobrze ugruntowany” – powiedziała dziennikowi New York Times dr Stacey Reynolds, ekspert ds. DTP na Uniwersytecie Virginia Commonwealth.
„W naszej skórze i ciele wokół mięśni i stawów znajdują się receptory, które reagują na lekki lub głębszy dotyk.
„Lekki dotyk, taki jak łaskotanie lub uczucie robaka pełzającego po skórze, zwykle działa bardziej ostrzegawczo i podniecająco, podczas gdy receptory głębokiego dotyku zwykle wywołują bardziej ogólny efekt uspokajający”.
Uważa się, że pieluszki dla dorosłych czerpią inspirację z tradycyjnej japońskiej praktyki Otonamaki, która polega na owinięciu w duży materiał w celu poprawy postawy.
Uważa się, że stąd narodził się trend Otonamaki, co oznacza „opakowanie dla dorosłych”.
Ostrzegła jednak, że nie ma jeszcze dowodów naukowych potwierdzających tę technikę.
„Nauka nie w pełni potwierdziła, czy rzeczywiście mogą pomóc w lepszym zasypianiu w nocy” – stwierdził dr Reynolds.
Istnieją jednak pewne dowody z małych badań, że koce obciążeniowe – koce z wyjątkowo gęstym wypełnieniem – mogą pomóc w zapewnieniu bardziej relaksującego snu.
Przegląd badań przeprowadzony w 2020 r. wykazał pewne, choć ograniczone, dowody na to, że używanie obciążonego koca może złagodzić stany lękowe.
Choć leżenie pod ciężkim kocem to nie to samo, co owinięcie ciasno w pieluszki, to niemożność poruszania się podczas owinięcia może zapewnić podobne poczucie relaksu.
Trend nabrał tempa po pojawieniu się kocyka Hugsleep w Shark Tank – amerykańskiej wersji Dragons Den – a teraz eksplodował w Wielkiej Brytanii.
Wiele filmów krążących w TikTok pokazuje, jak fani produktu Hugsleep demonstrują jego zastosowanie.
Uważa się jednak, że pomysł powstał w Japonii jako część tradycyjnej praktyki terapeutycznej Otonamaki.
Otonamaki, co bezpośrednio przekłada się na „opakowanie dla dorosłych”, oznacza ludzi owiniętych, często od stóp do głów, dużym pasem materiału.
Mówi się, że praktyka pomaga w usztywnieniu i poprawie elastyczności.