W Europie rośnie liczba zachorowań na malarię wynikającą z ukąszeń zakażonych komarów przewożonych samolotem, w bagażu lub nawet pocztą.
Przypadki malarii „walizkowej”, zwanej także malarią odysejską, odnotowuje się sporadycznie od około pięćdziesięciu lat.
Jednak nowe badanie wykazało gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat.
Malaria została wykorzeniona w Europie Zachodniej w latach 70. XX wieku i od tego czasu prawie wszystkie przypadki tej choroby dotyczyły podróżnych powracających z krajów, w których bakteria jest nadal szeroko rozpowszechniona.
Jednak co roku sporadycznie zgłaszane są przypadki zakażeń malarią, które nie zostały złapane podczas podróży.
Zgłaszano przypadki malarii „walizkowej”, zwanej także malarią odysejską, wśród podróżnych powracających z krajów, w których stwierdzono malarię
Malaria została wykorzeniona w Europie Zachodniej w latach 70. XX wieku, a ponieważ większość przypadków odnotowano wśród podróżnych powracających z krajów, w których występuje malaria
Należą do nich infekcje wprowadzone, które są przenoszone przez lokalnego komara po ukąszeniu zakażonego powracającego podróżnika niosącego chorobę we krwi.
Obejmują one również przypadki indukowane, które są związane z innymi drogami przenoszenia, takimi jak przeniesienie z matki na dziecko i malaria odysejska.
W przeglądzie systematycznym przeanalizowano dane dotyczące malarii odysejskiej zebrane w Europie od 1969 r. do stycznia 2024 r.
Spośród 145 przypadków opisanych w dziewięciu krajach Europy Zachodniej, w tym w Wielkiej Brytanii, 105 sklasyfikowano jako malarię lotniskową, 32 jako malarię bagażową, a 8 jako dowolny rodzaj malarii.
Większość przypadków zgłoszono we Francji, Belgii i Niemczech, a połowę wśród pacjentów, którzy mieszkali w pobliżu międzynarodowego lotniska lub pracowali na nim.
Stwierdzono, że liczba przypadków malarii lotniskowej i bagażowej rośnie – jedna trzecia przypadków została zgłoszona w ciągu ostatnich pięciu lat, mimo że ruch lotniczy spadł podczas pandemii Covida.
Naukowcy odkryli również, że średni wiek osób zakażonych malarią wynosił 37,9 lat i częściej byli to mężczyźni niż kobiety.
W przypadkach o znanym wyniku 124 pacjentów wyzdrowiało, a dziewięciu zmarło. Pacjenci, którzy zmarli, byli średnio starsi, średnio 57,2 lat.
Podobne tendencje zaobserwowano również w innym badaniu, w którym przeanalizowano dane z nadzoru i badania przypadków we Francji dotyczących lokalnie nabytej malarii w latach 1995–2022.
Naukowcy odkryli w sumie 117 przypadków malarii nabytej lokalnie od 2011 r. zgłoszono więcej przypadków z Odysei.
Spośród 117 przypadków 51 sklasyfikowano jako Odysejskie.
Większość przypadków dotyczyła mężczyzn, których mediana wieku wynosiła 34,5 lat.
Połowa pacjentów chorych na malarię urodziła się w afrykańskim kraju, w którym choroba ta jest powszechna, a druga połowa we Francji.
Ponad połowę przypadków odnotowano w regionie Île-de-France.
Ponad 100 osób trafiło do szpitala, a siedmiu pacjentów zmarło. Wśród pacjentów z malarią nabytą lokalnie ciężkie przypadki i śmierć występowały częściej niż w przypadkach importowanych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) malaria jest jednym z największych zabójców na świecie, co dwie minuty odbiera życie dziecku
Aby stawić czoła rosnącemu ryzyku malarii odysejskiej, badacze we Francji zalecili rygorystyczne egzekwowanie „dezynsekcji”, czyli niszczenia owadów, w samolotach.
Zalecili także, aby lekarze wcześnie rozważyli możliwość wystąpienia miejscowej malarii u pacjentów z niewyjaśnioną gorączką, nawet jeśli nie podróżowali w przeszłości.
Autorzy szerszego przeglądu systematycznego podkreślili potrzebę bardziej zorganizowanego nadzoru nad przypadkami malarii w Europie, w tym ujednoliconej definicji przypadku i środków zapobiegawczych.
Spośród 6131 przypadków malarii zgłoszonych w UE/EOG w 2022 r. 99 procent było związanych z podróżami. Liczba ta obejmowała przypadki malarii odysejskiej.
Malaria występuje zwykle w regionach tropikalnych, w tym na dużych obszarach Afryki i Azji, Ameryki Środkowej i Południowej oraz części Bliskiego Wschodu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to jeden z największych zabójców na świecie, który co dwie minuty odbiera życie dziecku.
Większość tych zgonów ma miejsce w Afryce, gdzie co roku na tę chorobę umiera 250 000 młodych ludzi.
Według danych rządowych w 2023 r. w Anglii, Walii i Irlandii Północnej potwierdzono 2004 przypadki malarii w następstwie podróży zagranicznych w porównaniu z 1369 w 2022 r.
Uważa się, że gwałtowny wzrost był spowodowany podróżami i ponownym pojawieniem się malarii w wielu krajach.
Wysoka temperatura, pocenie się, dreszcze i bóle głowy, a także ból brzucha, utrata apetytu i bóle mięśni są sygnałami ostrzegawczymi choroby.
Według NHS może również powodować uczucie zmęczenia i senności u dzieci, a u zakażonych może powodować żółtą skórę, ból gardła i trudności w oddychaniu.
NHS sugeruje, aby wszystkie osoby udające się do obszaru, w którym występuje malaria, zasięgnęły przed wyjazdem porady lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarki, farmaceuty lub kliniki podróży.