Strona główna nauka/tech Czy możemy poczuć to, czego tak naprawdę nie ma?

Czy możemy poczuć to, czego tak naprawdę nie ma?

50
0


Koncepcja wrażenia dotykowego
Naukowcy odkryli, w jaki sposób można naukowo manipulować wrażeniami fantomowymi, podczas których odczuwamy dotyk, którego fizycznie nie ma. Odkrycie to ma wpływ na udoskonalanie technologii w rzeczywistości wirtualnej, zapewniając opłacalne rozwiązania i realistyczne doświadczenia. Źródło: SciTechDaily

W nowym badaniu ustalono parametry niezbędne do wywoływania wrażeń fantomowych, udoskonalając technologie takie jak rzeczywistość wirtualna i urządzenia dla osób niedosłyszących.

Osoby mogą doświadczać zmysłu dotyku bez rzeczywistej stymulacji dotykowej. Zjawisko to, zwane „odczuciem fantomowym”, występuje, gdy układ nerwowy postrzega iluzję dotykową, która nie odpowiada żadnemu prawdziwemu dotykowi fizycznemu, skutecznie tworząc wrażenie, które nie istnieje.

Naukowcy z grupy „Electronics for Instrumentation and Systems” na UMA poczynili ostatnio znaczne postępy w zrozumieniu tego zjawiska. Po raz pierwszy określili minimalną odległość, jaką musi pokonać punkt wibracyjny, aby osoba dostrzegła to poruszające się wrażenie fantomowe.

Mechanizm wrażeń fantomowych

Profesor Andrés Trujillo z Wydziału Elektroniki, współautor badania, opisuje, jak tworzona jest iluzja ruchu za pomocą dwóch urządzeń wibracyjnych, zwanych siłownikami wibrodotykowymi, umieszczonych w różnych miejscach na skórze. „Przy odpowiedniej stymulacji człowiek zamiast odbierać dwie izolowane wibracje, może doświadczyć uczucia, że ​​pomiędzy tymi dwoma urządzeniami przemieszcza się punkt wibracyjny, choć ten punkt tak naprawdę nie istnieje, jest on iluzoryczny” – stwierdza.

Według Trujillo badania przeprowadzone w UMA pozwoliły udoskonalić parametry konfiguracyjne stosowane wcześniej do wywoływania wrażeń fantomowych. „Opracowaliśmy instrukcję obsługi, aby poznać ograniczenia działania tej iluzji dotykowej” – mówi.

Naukowcy odkryli, że ludzie są w stanie dostrzec ruch fantomowy wibrującego punktu, gdy przebyta odległość wynosi co najmniej 20 procent odstępu między siłownikami.

Eksperyment z wrażeniami fantomowymi
Według tego inżyniera, dzięki eksperymentom przeprowadzonym w UMA, udało się zmodyfikować stosowane do tej pory parametry konfiguracyjne „czucia fantomowego”. „Opracowaliśmy instrukcję obsługi, aby poznać ograniczenia działania tej iluzji dotykowej” – wyjaśnia Trujillo. Źródło: Uniwersytet w Maladze

Potencjalne zastosowania

Jednym z głównych zastosowań tych iluzji dotykowych jest rzeczywistość wirtualna i rozszerzona. Możliwość tworzenia wrażeń ruchomych za pomocą zaledwie kilku siłowników oferuje ogromną zaletę, potencjalnie prowadząc do opracowania opłacalnych, lżejszych i zapewniających wyższą rozdzielczość urządzeń. „Konwencjonalne zastosowanie polegałoby na umieszczeniu szeregu siłowników, a nie tylko dwóch, i systematycznym ich włączaniu i wyłączaniu, aby stworzyć wrażenie ruchu” – mówi Trujillo.

Dodatkowo technologia ta mogłaby ulepszyć kamizelki dotykowe, gry wideo, ekrany dotykowe dla niewidomych, a nawet koncerty, zapewniając użytkownikom większy realizm i nowe wrażenia.

Badacze UMA Phantom Sensation
Artykuł naukowy „Phantom sensacja: próg i wskaźniki jakości dotykowej iluzji ruchu”, opublikowany w czasopiśmie Displays, jest efektem pracy doktorskiej badacza Paula Byrona Remache-Vinuezy, kierowanej przez profesora Szkoły Inżynierii Przemysłowej Fernando Vidala i Andrésa Trujillo. Źródło: Uniwersytet w Maladze

Badanie to, opublikowane w Wyświetlajest efektem pracy doktorskiej badacza Paula Byrona Remache-Vinueza, kierowanej przez profesora Szkoły Inżynierii Przemysłowej Fernando Vidala i Andrésa Trujillo. Ich badania mają na celu przekazywanie wrażeń muzycznych przez skórę, aby pomóc osobom z wadami słuchu.

Odniesienie: „Wrażenie fantomowe: progi i wskaźniki jakości dotykowej iluzji ruchu”, Byron Remache-Vinueza, Andrés Trujillo-León i Fernando Vidal-Verdú, 13 marca 2024 r., Wyświetla.
DOI: 10.1016/j.displa.2024.102676



Link źródłowy