Mówią, że zapach jest ważnym czynnikiem wpływającym na pierwsze wrażenie.
Od dawna uważano, że kobiety pachną bardziej „atrakcyjnie” dla mężczyzn w okresach, w których jest największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.
Jednak według nowego badania aromat „femme fertile” to mit.
Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku zrekrutowali 91 mężczyzn, aby ocenili zapachy 29 kobiet w wieku od 20 do 30 lat.
Wszystkie kobiety były wegetariankami lub wegankami, nie paliły i nie stosowały żadnej antykoncepcji hormonalnej przez ostatnie sześć miesięcy.
Od dawna uważano, że kobiety pachną bardziej „atrakcyjnie” dla mężczyzn w okresach, w których jest największe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka. Jednak według nowego badania aromat „femme fertile” to mit
Ich zapachy badano za pomocą wacików pod pachami na różnych etapach cyklu menstruacyjnego, a mężczyzn proszono o ocenę zapachów pod kątem atrakcyjności, przyjemności i intensywności.
Wcześniej sądzono, że mężczyźni uznają zapach za bardziej atrakcyjny, jeśli zostanie on zażyty w szczytowym okresie płodności owulacyjnej – dzień przed owulacją i dzień, w którym ma ona miejsce.
Jest to czas, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę.
Badanie nie wykazało jednak związku między wskaźnikami atrakcyjności a płodnością.
Tymczasem dalsza analiza chemiczna wykazała, że nie ma różnicy w składzie chemicznym zapachu płodnych kobiet.
W czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B zespół stwierdził: „Decyzje dotyczące wyboru partnera są podejmowane na podstawie jakości potencjalnych partnerów, a zatem opierają się na ocenie aspektów ich atrakcyjności fizycznej.
„Sugeruje się, że nawet subtelne zmiany w wyglądzie kobiety mogą dostarczyć informacji o jej obecnym stanie płodności, np. zmiany w twarzy lub głosie.
„Podobnie sugeruje się, że subtelne zmiany w zapachu ciała mogą przekazywać informacje o płodności kobiet”.
Doszli do wniosku: „Nasze wyniki nie wykazały żadnych dowodów na to, że atrakcyjność mężczyzn wobec zapachu kobiecego ciała jest pozytywnie przewidywana przez płodność kobiet.
„Co więcej, na skład chemiczny zapachu kobiety pod pachami nie miał wpływu jej aktualny stan płodności ani wahania poziomu hormonów jajnikowych”.
Poprzednie badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii sugerowały, że kobiety w najbardziej płodnym momencie cyklu miesiączkowego wydzielają hormony rozrodcze, które charakteryzują się bardziej kuszącym zapachem.
W sumie 28 kobiet oddało swój zapach ciała, a próbki oceniło później od 0 do 100 przez 57 mężczyzn. Oznaczono u nich poziom hormonów na podstawie próbek śliny.
Kobiety z wysokim poziomem estrogenu i niskim poziomem progesteronu – wskaźnika płodności – były konsekwentnie oceniane jako mające lepszy węch.
Tymczasem osobne badanie opublikowane w 2016 roku sugeruje, że najbardziej płodne kobiety stają się również bardziej atrakcyjne dla innych kobiet, co jest trudne do wyjaśnienia z ewolucyjnego punktu widzenia.