Strona główna zdrowie Czy kanapka z szynką NAPRAWDĘ spowoduje cukrzycę typu 2? Najlepsi eksperci oceniają,...

Czy kanapka z szynką NAPRAWDĘ spowoduje cukrzycę typu 2? Najlepsi eksperci oceniają, jak badanie szoku powiązało mięso (i kurczaka) ze śmiertelnym stanem cukru we krwi

30
0


Według sondaży jest to trzecia najpopularniejsza kanapka w Wielkiej Brytanii – zaraz za majonezem i serem z tuńczyka.

Jednak nowa, szokująca analiza może skłonić miłośników kanapek z szynką do ponownego przemyślenia swojego lunchu ze względu na uderzające powiązania ze śmiertelną cukrzycą typu 2.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cambridge, w ramach których w ciągu dziesięciu lat przeprowadzono 31 badań z udziałem 2 milionów osób, jedzenie dwóch plasterków szynki dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z poziomem cukru we krwi o 15%.

To nie była tylko szynka; zjedzenie 100 g dowolnego czerwonego mięsa – co odpowiada małemu stekowi – zwiększa ryzyko cukrzycy o 10 procent, przy czym stwierdzono również powiązania z kurczakiem, chociaż są one słabe.

Teraz eksperci sprzeciwiają się temu artykułowi opublikowanemu w „The Lancet Diabetes and Endocrinology”, twierdząc, że „nie można wykazać”, że czerwone mięso powoduje cukrzycę typu 2.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge nie określili, przez ile lat należy codziennie jeść szynkę, aby stwierdzić zwiększone ryzyko cukrzycy – jest to jedna z wad badania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge nie określili, przez ile lat należy codziennie jeść szynkę, aby stwierdzić zwiększone ryzyko cukrzycy – to jedna z wad badania.

Doktor Duane Mellor, dietetyk i rzecznik Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, stwierdził, że w analizowanych badaniach brakuje danych.

Chociaż autorzy wzięli pod uwagę inne czynniki, które również mogą wyjaśniać szkody – takie jak BMI, palenie tytoniu i spożycie alkoholu – nie uwzględnili innych, które są „silnie powiązane” z ryzykiem cukrzycy.

Obejmuje to historia rodziny, insulinooporność i obwód talii – mówi dr Mellor.

„Możliwe, że zwiększone ryzyko związane ze spożyciem przetworzonego i czerwonego mięsa może wynikać z innych czynników zakłócających, których analiza nie była w stanie uwzględnić”.

Eksperci twierdzą, że kolejnym problemem jest to, że w analizie nie rozróżniono jakości i rodzaju mięsa.

„Niektóre przetworzone mięso to szynka parmeńska i szynka prosciutto, które można kupić w eleganckich sklepach i które prawdopodobnie składa się z mniejszej ilości konserwantów w porównaniu do naprawdę ultraprzetworzonych kawałków mięsa dostępnych w supermarkecie” – mówi dr Giles Yeo, ekspert ds. otyłości na Uniwersytecie w Cambridge .

Dodaje: „Badanie wykazało niewielki wzrost ryzyka cukrzycy związany z codziennym jedzeniem kurczaka, ale nie wiemy, jak ten kurczak był ugotowany.

Stwierdzono również, że codzienne jedzenie małego steku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Stwierdzono również, że codzienne jedzenie małego steku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

„Autorzy nie dokonali rozróżnienia pomiędzy smażonym kurczakiem a domowymi pieczonymi obiadami. Za ogniwem może kryć się proces gotowania, a nie samo mięso.

Autorzy nie są również pewni, jak długo trzeba jeść codziennie szynkę lub stek, aby ryzyko wystąpienia cukrzycy wzrosło.

„Prawdopodobnie zajmie to kilka lat, może nawet 10” – mówi dr Yeo. „Ale bardzo niewiele osób je dwie plasterki szynki dziennie przez 10 lat”.

Eksperci od dawna wiedzą o zagrożeniach dla zdrowia związanych z przetworzonymi czerwonymi mięsami, takimi jak szynka i bekon, a w kilku badaniach powiązano ich wysokie spożycie z rakiem jelit i cukrzycą.

Doktor Yeo twierdzi, że związek ten wynika ze splotu czynników, takich jak duża ilość tłuszczów nasyconych w produktach mięsnych oraz obecność związków zwanych azotanami.

Cukrzyca jest obecnie „szybko nasilającym się kryzysem” w Wielkiej Brytanii, ponieważ uważa się, że liczba osób cierpiących na tę chorobę po raz pierwszy przekroczyła pięć milionów

Cukrzyca jest obecnie „szybko nasilającym się kryzysem” w Wielkiej Brytanii, ponieważ uważa się, że liczba osób cierpiących na tę chorobę po raz pierwszy przekroczyła pięć milionów

Ten wykres pokazuje, ile mięsa Brytyjczycy kupują średnio tygodniowo, dane za rok 2022 pokazują ogromny spadek w porównaniu do poziomów historycznych (dane nie obejmują ryb)

Ten wykres pokazuje, ile mięsa Brytyjczycy kupują średnio tygodniowo, dane za rok 2022 pokazują ogromny spadek w porównaniu do poziomów historycznych (dane nie obejmują ryb)

Azotany to naturalnie występujące substancje dodawane do przetworów mięsnych w procesie peklowania.

Badania wykazały, że mogą mieszać się ze związkami w jelitach, wywołując reakcje, które mogą uszkodzić komórki organizmu.

„Prawda jest taka, że ​​nie wiemy na pewno, dlaczego to powiązanie istnieje” – mówi dr Yeo.

Chociaż twierdzi, że badanie potwierdza „to, co już wiemy” na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z przetworzonym mięsem, nie możemy „hiperwentylować” w związku z wynikami.

„Ważne jest, aby zachować poczucie równowagi.

„Dla wielu osób mięso stanowi ważny element ich codziennego odżywiania, a mięso przetworzone ma dłuższy okres przydatności do spożycia.

„Spożywanie większości produktów spożywczych w dużych ilościach wiąże się z ryzykiem”.

W październiku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda na podstawie danych dotyczących 200 000 osób wykazali, że regularne spożywanie więcej niż jednej porcji czerwonego mięsa dziennie może zwiększyć ryzyko cukrzycy nawet o 50%.

Jednak częściowo można to wytłumaczyć faktem, że osoby jedzące dużo mięsa były również bardziej narażone na nadwagę.

Uczestnicy badania, którzy spożywali duże ilości czerwonego mięsa, jedli ogółem więcej kalorii i byli mniej aktywni fizycznie w porównaniu z tymi, którzy spożywali najmniej czerwonego mięsa.

„Odkryliśmy, że około połowę zwiększonego ryzyka związanego ze spożyciem czerwonego mięsa wyjaśniono nadmierną masą ciała” – powiedział autor badania, dr Walter Willett z Harvard TH Chan School of Public Health.

„Ale ryzyko nadal było zwiększone [of developing diabetes] nawet po uwzględnieniu masy ciała”.



Link źródłowy