Strona główna zdrowie Czy dieta ketonowa może pomóc w walce z jednym z najbardziej śmiercionośnych...

Czy dieta ketonowa może pomóc w walce z jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów? Wczesne badania pokazują, że plan niskowęglowodanowy ma działanie przeciwnowotworowe

58
0


Jest to reżim chwalony przez gwiazdy z najwyższej półki, w tym Kim Kardashian i Gwyneth Paltrow, za efekt odchudzający, ale dieta Keto może również pomóc w pokonaniu notorycznie brutalnego raka.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że dieta ubogowęglowodanowa i wysokotłuszczowa może pomóc w skuteczniejszym leczeniu raka trzustki.

Dzieje się tak, ponieważ, jak mówią, dieta pozbawia nowotwory trzustki energii potrzebnej do przeżycia.

Nazywany „cichym zabójcą” ze względu na subtelne objawy rak trzustki zabija co roku około 10 000 Brytyjczyków.

Leczenie jest często daremne, ponieważ choroba jest zwykle wykrywana w późnym stadium. Tylko 40 procent pacjentów przeżyje więcej niż pięć lat od diagnozy.

Dieta ketogenna, zwana także dietą ketonową, polega na wyeliminowaniu prawie wszystkich węglowodanów i dodaniu dużej ilości tłuszczu i białka do każdego posiłku. W rezultacie całkowicie wyklucza się chleb, ryż i makaron, a także słodycze, czekoladę i ciasta. Nawet nabiał, owoce i warzywa są ograniczone

Dieta ketogenna, zwana także dietą ketonową, polega na wyeliminowaniu prawie wszystkich węglowodanów i dodaniu dużej ilości tłuszczu i białka do każdego posiłku. W rezultacie całkowicie wyklucza się chleb, ryż i makaron, a także słodycze, czekoladę i ciasta. Nawet nabiał, owoce i warzywa są ograniczone

Rak trzustki został nazwany „cichym zabójcą” ze względu na subtelne objawy, które często są wykrywane zbyt późno

Rak trzustki został nazwany „cichym zabójcą” ze względu na subtelne objawy, które często są wykrywane zbyt późno

W najnowszym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy podzielili myszy na cztery grupy.

Jedna grupa była karmiona dietą ketonową, druga typową dietą, kolejna typową dietą z lekiem przeciwnowotworowym, a ostatnia grupa dietą ketonową z lekiem przeciwnowotworowym.

Podawany lek to nowy, eksperymentalny związek znany jako eFT508, którego działanie polega na powstrzymywaniu nowotworów trzustki od metabolizowania tłuszczu.

Pod koniec eksperymentu naukowcy odkryli, że myszy w grupie stosującej dietę ketonową i kombinację leków zaobserwowały największe zmniejszenie guzów.

Naukowcy sugerują, że jest to spowodowane uwalnianiem białka zwanego eukariotycznym czynnikiem inicjacji translacji (eIF4E), które pomaga organizmowi w metabolizowaniu tłuszczu, co jest wywoływane dietą niskowęglowodanową.

Ponieważ komórki raka trzustki odżywiają się tłuszczem, uważa się, że pomaga to w pozbawianiu guza trzustki paliwa.

„Mamy teraz niezbite dowody na to, że można zastosować dietę wraz z istniejącymi terapiami przeciwnowotworowymi w celu precyzyjnego wyeliminowania nowotworu” – powiedział autor badania, dr Davide Ruggero.

Dieta ketogenna, zwana także dietą ketonową, polega na wyeliminowaniu prawie wszystkich węglowodanów i dodaniu dużej ilości tłuszczu i białka do każdego posiłku.

W rezultacie całkowicie wyklucza się chleb, ryż i makaron, a także słodycze, czekoladę i ciasta. Nawet nabiał, owoce i warzywa są ograniczone.

Celem tej diety jest zmuszenie organizmu do spalania tłuszczu w celu uzyskania energii zamiast glukozy – jest to proces znany jako ketoza.

Dr Ruggero wraz z dr Kevanem Shokatem, profesorem farmakologii komórkowej i molekularnej na Uniwersytecie Kalifornijskim, opracowali eFT508 w 2010 roku, który okazał się obiecujący w badaniach klinicznych. Ale teraz istnieje znacznie skuteczniejszy sposób jego wykorzystania.

„W tej dziedzinie trudno jest jednoznacznie powiązać dietę z rakiem i jego leczeniem” – powiedział Ruggero.

„Ale aby naprawdę produktywnie połączyć te rzeczy, trzeba znać mechanizm”.

Do leczenia większej liczby form raka potrzebne będą różne kombinacje diety i leków.

„Spodziewamy się, że większość nowotworów będzie miała inne słabe punkty” – powiedział Ruggero.

„To stanowi podstawę nowego sposobu leczenia raka za pomocą diety i terapii spersonalizowanych”.

Trzustka to narząd w kształcie kijanki, który stanowi część układu trawiennego i odgrywa również kluczową rolę w regulacji hormonów.

Znajduje się tuż za brzuchem i ma około 25 cm długości.

W swojej roli trawiennej pomaga wytwarzać enzymy, które pomagają organizmowi rozkładać żywność na potrzebne składniki odżywcze.

Odgrywa także kluczową rolę w wytwarzaniu hormonów odpowiedzialnych za kontrolowanie poziomu cukru we krwi w organizmie.

Potencjalne objawy raka trzustki obejmują żółtaczkę, podczas której białka oczu i skóra żółkną, a także swędzenie skóry i ciemniejszy mocz.

Inne możliwe objawy to utrata apetytu, niezamierzona utrata masy ciała, zaparcia lub wzdęcia.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby objawy wskazywały na nowotwór, ważne jest, aby na wszelki wypadek zgłosić się do lekarza rodzinnego wcześnie, zwłaszcza jeśli pacjenci mają je od ponad czterech tygodni.

CO TO JEST rak trzustki?

Rak trzustki jest jedną z najbardziej śmiertelnych postaci tej choroby i umiera z jego powodu około 95 procent osób, które na niego zapadają.

Joan Crawford, Patrick Swayze i Luciano Pavarotti zmarli na raka trzustki.

Jest to szósta najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworu w Wielkiej Brytanii – każdego roku rak trzustki diagnozuje się w Wielkiej Brytanii u około 10 000 osób i u około 55 000 w USA.

JAKA JEST PRZYCZYNA?

Jest ona spowodowana nieprawidłowym i niekontrolowanym rozrostem komórek trzustki – dużego gruczołu układu pokarmowego.

KTO JEST NAJWIĘKSZYM RYZYKIEM?

Większość przypadków (90%) dotyczy osób w wieku powyżej 55 lat.

Około połowa wszystkich nowych przypadków występuje u osób w wieku 75 lat i starszych.

Jeden na 10 przypadków przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym.

Inne możliwe przyczyny to wiek, palenie i inne schorzenia, w tym cukrzyca.

DLACZEGO TO TAK ŚMIERTELNE?

Nie ma metody przesiewowej w kierunku raka trzustki.

Rak trzustki zazwyczaj nie daje objawów we wczesnych stadiach, kiedy łatwiej jest go opanować.

U chorych objawy charakterystyczne – żółtaczka i ból brzucha – zaczynają pojawiać się mniej więcej w trzecim lub czwartym stadium, kiedy najprawdopodobniej choroba rozprzestrzeniła się już na inne narządy.

JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI LECZENIA?

Jedynym skutecznym leczeniem jest usunięcie trzustki.

Okazuje się to w dużej mierze nieskuteczne w przypadku osób, u których rak rozprzestrzenił się na inne narządy.

W takich przypadkach zaleca się opiekę paliatywną, aby złagodzić ból pod koniec życia.



Link źródłowy