Czy jedzenie steków może zwiększać ryzyko cukrzycy? Tak, według amerykańskich ekspertów badających dietę ponad 200 000 dorosłych zebraną na przestrzeni 36 lat.
W badaniu naukowcy z Harvardu odkryli, że u osób z wysokim poziomem żelaza hemowego, znajdującego się w czerwonym mięsie, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 było aż o 26% wyższe.
Jednak tego samego nie zaobserwowano w przypadku roślinnych źródeł żelaza, takich jak fasola i szpinak, twierdzą eksperci.
Dodali, że ich odkrycia sugerują, że ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i przyjęcie diety roślinnej może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy.
Eksperci przestrzegli także wegetarian i wegan przyjmujących suplementy żelaza hemowego, że mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
W badaniu naukowcy z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie odkryli, że u osób z wysokim poziomem żelaza hemowego, znajdującego się w czerwonym mięsie, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 było aż o 26% wyższe.
Publikowanie swoich ustaleń w czasopiśmie Metabolizm naturyautorzy twierdzą, że w ich badaniu uwzględniono wcześniejsze prace potwierdzające związek między żelazem hemowym a cukrzycą typu 2.
Ich ustalenia opierają się na danych z długotrwałego badania, w którym wzięło udział ponad 200 000 pielęgniarek i pracowników służby zdrowia w USA.
Naukowcy sprawdzili, ile żelaza spożywali uczestnicy badania i w jakiej formie – czy to żelazo hemowe, żelazo pochodzenia roślinnego, czy też pochodzące z suplementów, takich jak pigułki zwiększające poziom żelaza.
Informacje te następnie porównano z informacjami o stanie zdrowia uczestników, aby sprawdzić, czy chorują na cukrzycę typu 2, biorąc pod uwagę różne inne czynniki zdrowotne i związane ze stylem życia.
Stwierdzono, że osoby z najwyższym spożyciem żelaza hemowego miały o 26% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami z grupy o najniższym spożyciu żelaza.
W osobnej analizie zbadano także skład krwi podgrupy uczestników badania.
W ramach badania zbadano, czy ich krew zawierała jakiekolwiek biomarkery, sygnatury chemiczne powiązane ze sposobem przetwarzania żelaza przez organizm, a także te związane z cukrzycą.
Eksperci odkryli, że wyższe spożycie hemu było powiązane z większą liczbą objawów cukrzycy typu 2 we krwi, a także niższymi biomarkerami związanymi z niższym ryzykiem cukrzycy, co potwierdza ich analizę.
Autorzy stwierdzili, że ich badanie miało wpływ na wytyczne żywieniowe i strategie zdrowia publicznego mające na celu ograniczenie cukrzycy w populacji.
Zaznaczyli również, że odkrycie ma konsekwencje dla wegetarian i wegan, którzy dodają do swojej diety żelazo hemowe, a którzy mogą myśleć, że są odporni na negatywny wpływ czerwonego mięsa na zdrowie.
Żelazo hemowe jest czasami dodawane do fałszywych mat, takich jak wegańskie burgery, w celu poprawy ich „mięsnego” smaku i wyglądu.
W roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu.
Profesor Frank Hu, ekspert w dziedzinie żywienia i epidemiologii oraz autor badania, powiedział: „To badanie podkreśla znaczenie zdrowych wyborów żywieniowych w zapobieganiu cukrzycy”.
Dodał: „Ograniczenie spożycia żelaza hemowego, zwłaszcza z czerwonego mięsa, i przyjęcie diety opartej w większym stopniu na roślinach może być skuteczną strategią obniżania ryzyka cukrzycy”.
Czerwone mięso było demonizowane przez dziesięciolecia ze względu na bogactwo dowodów sugerujących, że jedzenie w nadmiernych ilościach może zwiększać ryzyko chorób serca, raka i przedwczesnej śmierci.
Chociaż jest dobrym źródłem białka, witamin i minerałów, w tym żelaza, cynku i witamin z grupy B, może zawierać dużo soli i tłuszczów nasyconych.
Jeśli chodzi o ryzyko cukrzycy, wcześniej uważano, że czerwone mięso przyczynia się do tego problemu ze względu na zawartość tłuszczów nasyconych, a zawartość soli w niektórych wersjach przetworzonych.
Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych może prowadzić do zwiększonego ryzyka otyłości, która sama w sobie jest czynnikiem ryzyka cukrzycy, podczas gdy niektóre badania wykazały, że zbyt duża ilość soli, która występuje w dużych ilościach w czerwonych mięsach, takich jak bekon, jest również powiązana z cukrzycą typu 2 ryzyko.
Najnowsze badanie jest częścią liczby wskazującej, że żelazo hemowe jest kolejnym czynnikiem ryzyka w przypadku substancji, która prawdopodobnie zakłóca produkcję insuliny w organizmie.
Insulina to hormon wytwarzany przez nasz organizm, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Osoby chore na cukrzycę nie wytwarzają w sposób naturalny wystarczającej ilości insuliny, co oznacza, że ich poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki.
Jednakże związek między czerwonym mięsem a cukrzycą ma charakter obserwacyjny, co oznacza, że nie można udowodnić, że ono lub zawarte w nim żelazo hemowe bezpośrednio powodują cukrzycę typu 2 lub czy w grę wchodzą także inne czynniki.
Najnowsze badanie przeprowadzono także na kohorcie składającej się z prawie 80% kobiet, w większości rasy białej, co oznacza, że wyniki mogą mieć ograniczone implikacje dla mężczyzn i innych grup etnicznych.
Kolejnym ograniczeniem jest to, że dane dotyczące spożycia żelaza przez uczestników były zgłaszane przez samych uczestników, co oznacza, że mogły na nie wpływać błędy.
Brytyjscy szefowie służby zdrowia zalecają spożywanie nie więcej niż 70 g czerwonego mięsa – takiego jak wołowina, jagnięcina lub wieprzowina – lub przetworzonego mięsa – takiego jak szynka, bekon i salami – dziennie.
Czerwone mięso jest bogate w żelazo, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek.
Niejedzenie wystarczającej ilości żelaza może zwiększać ryzyko anemii.
Eksperci z najnowszego badania stwierdzili, że ich odkrycia sugerują, że ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i przyjęcie diety roślinnej może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy
Zmęczenie, duszność, kołatanie serca, bledsza niż zwykle skóra i bóle głowy to charakterystyczne objawy niedoboru żelaza.
Chociaż dieta wegańska lub wegetariańska może zawierać dużo żelaza, żelazo zawarte w żywności pochodzenia roślinnego nie jest wchłaniane przez organizm w takim stopniu, jak żelazo znajdujące się w mięsie, dlatego tak istotne jest spożywanie odpowiedniego pożywienia.
Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków zaleca weganom spożywanie żywności lub napojów zawierających witaminę C i żelazo pochodzenia roślinnego, co pomaga organizmowi łatwiej wchłaniać tę formę żelaza mineralnego.
Przykładami produktów bogatych w witaminę C są pomarańcze, zarówno świeże, jak i wyciskane z soku, truskawki, papryka, brukselka i ziemniaki.
Według NHS mężczyźni w wieku 19 lat i kobiety powyżej 50. roku życia potrzebują 8,7 mg żelaza dziennie, a kobiety w wieku od 19 do 49 lat potrzebują około 14,8 mg dziennie.
Dla porównania, mielona wołowina zawiera około 5,8 mg na porcję 160 g, a soczewica zawiera 4,9 mg na porcję 125 g.
Według NHS dobrymi źródłami żelaza są rośliny strączkowe, chleb pełnoziarnisty, wzbogacone płatki śniadaniowe, zielone warzywa liściaste, orzechy i suszone owoce.
Około 5 milionów osób w Wielkiej Brytanii cierpi na cukrzycę, z czego szacunkowo 850 000 nie jest świadomych swojej choroby.
Niedawny raport Diabetes UK sugeruje, że nastąpił oszałamiający, 39-procentowy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 u osób poniżej 40. roku życia, a trend ten przypisuje się rosnącemu poziomowi otyłości.