Strona główna zdrowie Czołowy farmaceuta ostrzega, że ​​miliony Brytyjczyków „uzależniają się” od popularnego leku na...

Czołowy farmaceuta ostrzega, że ​​miliony Brytyjczyków „uzależniają się” od popularnego leku na refluks, powiązanego z demencją

13
0


Jeden z czołowych farmaceutów ostrzega, że ​​miliony Brytyjczyków „uzależniły się” od leków stosowanych w leczeniu refluksu żołądkowego, który naraża ich na ryzyko demencji.

Inhibitory pompy protonowej (PPI) to jedne z najpowszechniej stosowanych leków w Wielkiej Brytanii – w latach 2022–2023 w Anglii wydano 73 mln recept NHS, których koszt wyniósł 190 mln funtów.

Leki takie jak omeprazol i lanzoprazol pomagają zmniejszyć ilość kwasu w żołądku, ograniczając niepokojące objawy refluksu, zwane także zgagą, w tym ból i trudności w połykaniu.

Jednakże badania sugerują, że długotrwałe stosowanie może zwiększać ryzyko rozwoju demencji.

Badanie przeprowadzone w USA w 2023 r. w czasopiśmie Neurology wykazało, że przyjmowanie leków z grupy IPP, takich jak omeprazol, esomeprazol i lansoprazol, przez ponad cztery i pół roku może zwiększyć ryzyko wystąpienia demencji o 33% w porównaniu z osobami, które nigdy ich nie przyjmowały .

Autorzy badania wysunęli teorię, że związek może leżeć w wpływie IPP na wchłanianie przez organizm niezbędnych składników odżywczych, takich jak witamina B12.

’Ten jest niezbędny dla zdrowia mózgu” – stwierdziła dr Thanu Jey, jeden z badaczy zaangażowanych w badanie. ’IPP mogą również prowadzić do zwiększonego tworzenia się białka beta-amyloidu, które jest powiązane z chorobą Alzheimera.

Farmaceutka Deborah Grayson, która pracuje jako chemik od 25 lat, ostrzegła, że ​​w wielu przypadkach korzyści płynące ze stosowania tych leków nie są warte ryzyka.

Badania wykazały, że u osób przyjmujących przez dłuższy czas leki na refluks żołądkowy, takie jak omeprazol, występuje znacznie większe ryzyko rozwoju demencji.

Badania wykazały, że u osób przyjmujących przez dłuższy czas leki na refluks żołądkowy, takie jak omeprazol, występuje znacznie większe ryzyko rozwoju demencji.

Powiedziała MailOnline, że często są przepisywane jako „panaceum na różne objawy trawienne, bez wyraźnej klinicznej potrzeby tłumienia produkcji kwasu”.

Ponieważ nie ma „strategii wyjścia” umożliwiającej odstawienie leku przez pacjenta, wiele osób uzależnia się od leku na całe życie – ponieważ długotrwałe stosowanie może w rzeczywistości pogorszyć objawy, sprawiając, że pacjenci będą od niego bardziej zależni.

„Wchodzimy we śnie w znaczącą kulturę uzależnienia od PPI z powodu nadmiernego przepisywania leków bez wyraźnego powodu i braku jasnej strategii wyjścia z leczenia” – powiedziała pani Grayson, która jest również terapeutką żywieniową w Heartburn Cancer UK i prowadzi jej własna klinika tzw Trawienie z pewnością.

„Wystarczą trzy dni stosowania IPP, aby narazić się na ryzyko zgagi z odbicia, która może być pięciokrotnie poważniejsza niż normalny refluks.

„Może to oznaczać, że pacjenci błędnie zakładają, że lek jest niezbędny, ponieważ przyczyną musiał być nadmiar kwasu.

„To właśnie to odbicie powoduje, że u wielu pacjentów niemożność zaprzestania stosowania IPP, co w efekcie powoduje uzależnienie”.

Co więcej, aż 40 procent pacjentów nie reaguje na IPP, co oznacza, że ​​są one bezużyteczne.

Farmaceutka Deborah Grayson ostrzegła, że ​​miliony Brytyjczyków wpada w „błędne koło” leków na refluks żołądkowy.

Farmaceutka Deborah Grayson ostrzegła, że ​​miliony Brytyjczyków wpada w „błędne koło” leków na refluks żołądkowy.

Refluks żołądkowy, czyli zgaga, pojawia się, gdy kwas żołądkowy przemieszcza się w kierunku gardła. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, nazywa się to chorobą refluksową przełyku, która zwykle jest spowodowana osłabieniem mięśni łączących przewód pokarmowy z żołądkiem.

Pani Grayson stwierdziła, że ​​zbyt często pacjentom przepisuje się leki, zamiast otrzymywać informacje na temat diety i zmian w stylu życia, które mogą złagodzić objawy.

Pomocne może być na przykład ograniczenie stresu i przyjęcie regularnych wzorców odżywiania.

Najważniejsze jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na zjedzenie posiłku, najlepiej przy stole.

Według Graysona trawienie rozpoczyna się w mózgu, gdzie 20% kwasu żołądkowego wytwarza się w oczekiwaniu na spożycie pokarmu.

„Nazywa się to reakcją głowową” – stwierdziła, wyjaśniając, że przed wynalezieniem fast foodów przygotowywanie i gotowanie posiłków uruchamiało ten sam proces, uruchamiając układ trawienny.

„Współczesny styl życia sprawił, że wiele osób stwierdziło, że są głodne, pobiegło do najbliższego punktu gastronomicznego i zjadło jedzenie w ciągu kilku minut” – dodał Grayson. „Oznacza to, że organizm musi nadrabiać zaległości i wytwarzać nadmierną ilość kwasu, co zaostrza objawy”

Radziła – nawet jeśli jest zbyt zajęta, aby gotować – rozpocząć „proces oczekiwania” na około 20–30 minut przed zjedzeniem czegoś.

Pomyśl o tym, co będziesz jadł, jak będzie smakować i jak pachnie. Może to wywołać reakcję wyprzedzającą w taki sam sposób, w jaki zrobiłoby to samodzielne przygotowanie.

Żucie jest równie ważne.

„Większość z nas jest niezwykle zajęta i często „wdycha” jedzenie” – mówi Grayson. „Proces żucia zmniejsza obciążenie kwasu żołądkowego”.

Dodała, że ​​każdy kęs pokarmu należy przeżuwać, aż stanie się miękki, a odkładanie noża i widelca pomiędzy kolejnymi kęsami daje żołądkowi znacznie większą szansę na strawienie zjedzonego pokarmu.

Grayson ostrzegł także przed wieloma pokarmami, które mogą pogorszyć refluks poprzez rozluźnienie zwieracza przewodu pokarmowego, który umożliwia przepływ kwasu.

Niektórzy cierpiący na refluks cierpią na typ „cichy”, który jest znacznie trudniejszy do zdiagnozowania. Objawy zwykle obejmują suchy kaszel i częste chrząkanie.

Niektórzy cierpiący na refluks cierpią na typ „cichy”, który jest znacznie trudniejszy do zdiagnozowania. Objawy zwykle obejmują suchy kaszel i częste chrząkanie.

Należą do nich kawa, alkohol, czekolada, mięta pieprzowa, pomidory i owoce cytrusowe.

Pikantne posiłki, tłuste potrawy i duże porcje również powodują, że mięśnie nie funkcjonują prawidłowo.

„Unikanie tych pokarmów na trzy do czterech godzin przed snem może ogromnie pomóc” – stwierdziła.

Jej ostatnia rada to dodanie do diety pewnych ziół, które mogą pobudzać trawienie, a także chronić organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez kwasy i żółć.

„Picie herbaty z rumianku lub karczocha może pomóc pobudzić proces trawienia w podobny sposób jak gorzkie liście, podczas gdy koper włoski może również działać uspokajająco na trawienie.

„Picie herbaty zawierającej korzeń prawoślazu lub wiąz śliski może pomóc chronić układ trawienny przed kwasami i żółcią”.

Te dwie herbaty należy wypić godzinę po przyjęciu leku, aby zmniejszyć ryzyko wpływu na wchłanianie i działanie przyjmowanych leków.



Link źródłowy