Strona główna nauka/tech Czekają rzadkie zakrycia, układy planet i ukryte gwiazdy

Czekają rzadkie zakrycia, układy planet i ukryte gwiazdy

47
0


Wskazówki dotyczące obserwacji nieba z listopada 2024 r. NASA
Listopad przynosi olśniewającą gamę wydarzeń na niebie, uwydatnionych przez zakrycie Spica przez Księżyc 27 stycznia, widoczne z USA i Kanady. Przez cały miesiąc Saturn, Jowisz, Mars i Wenus będą dobrze widoczne. Warto zauważyć, że należąca do NASA sonda Parker Solar Probe wykorzysta Wenus do dostosowania swojego kursu do historycznego podejścia do Słońca, co sprawi, że ten miesiąc będzie szczególnie ekscytującym czasem dla obserwatorów nieba. Źródło: NASA/JPL

W tym miesiącu obejrzyj widoki planetarne[{” attribute=”” tabindex=”0″ role=”link”>Saturn, Jupiter, and Mars, witness a close pass of the Parker Solar Probe by Venus, and get ready for an occultation of the bright star Spica by the Moon.

November brings exciting skywatching moments, from Saturn’s close approach to the Moon to early-morning views of Mars. Venus pairs with a slim crescent Moon and plays a role in NASA’s latest solar probe mission. Don’t miss the lunar occultation of Spica for early risers in eastern North America.

Zobacz Księżyc skrywający jasną gwiazdę

We wczesnych godzinach porannych 27 listopada uchwyć rzadkie zakrycie Księżyca Spica widoczne z części Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Najważniejsze momenty oglądania nieba

  • Cały miesiąc – Raport o widoczności planet: Saturn świeci na południu przez większą część nocy, Jowisz wschodzi wczesnym wieczorem wraz z Bykiem i Orionem, podczas gdy Mars pozostaje kilka godzin z tyłu i jest widoczny wysoko na porannym niebie.
  • 4 listopada – Smukły półksiężyc łączy się z Wenus. Ciesz się pięknym widokiem tuż po zachodzie słońca, gdy Księżyc i Wenus spotykają się na południowo-zachodnim niebie.
  • 10 listopada – Saturn i Księżyc. Planeta pierścieniowa ma dziś wieczorem bliskie połączenie z Księżycem (idealne dla lornetki)
  • 27 listopada – Zakrycie Księżyca przez Spica. Wcześniaki we wschodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie będą mogły dziś rano uchwycić Księżyc przechodzący przed Spicą, na chwilę zasłaniając jasną gwiazdę przed polem widzenia.

Transkrypcja wideo:

Co słychać w listopadzie?

Kiedy w tym miesiącu szukać Saturna, Jowisza i Marsa, statek kosmiczny NASA przelatuje obok Wenus w drodze do Słońca i trudna sprawa polega na tym, że Księżyc kryje jasną gwiazdę. I zostań do końca, aby zobaczyć zdjęcia najważniejszych momentów na niebie z poprzedniego miesiąca.

Przez większą część nocy Saturn widoczny jest na południu. Dla obserwatorów w obu Amerykach bliskie spotkanie z Księżycem nastąpi 10 stycznia, kiedy tuż po zmroku para pojawi się w odległości mniejszej niż stopień, co zapewni wspaniały widok przez lornetkę. Sprawdź niebo ponownie około północy, a zobaczysz, że Księżyc wyraźnie przesunął się o kilka stopni na zachód od Saturna, pokazując ruch orbitalny Księżyca w ciągu zaledwie kilku godzin.

Jowisz wysoko nad głową, koniec 2024 r
Pod koniec 2024 roku Jowisz można było znaleźć wysoko nad głową, gdy zbliżał się świt wraz z jasnymi gwiazdami Byka i Oriona. (Jowisz to jasny obiekt u góry, na prawo od środka.) Źródło: NASA/Preston Dyches

Jowisz wschodzi na wschodzie wcześnie w nocy wraz z jasnymi gwiazdami konstelacji Byka i Oriona, a o świcie przemierza niebo. Pod koniec listopada wschodzi w chwili, gdy niebo robi się ciemne. Mars podąża za Jowiszem, wschodząc około trzech godzin za gigantyczną planetą.

Podobnie jak w październiku, osoby wcześnie wstające znajdą Czerwoną Planetę wysoko nad głowami na porannym niebie przed świtem. Na wieczornym niebie Wenus znajduje się nisko na południowym zachodzie po zachodzie słońca przez cały listopad. Jest niesamowicie jasny i nie do pomylenia, jeśli znajdziesz stosunkowo niezakłócony widok. Dla mieszkańców półkuli południowej, którzy będą mogli z łatwością obserwować Merkurego po zachodzie słońca w tym miesiącu, będzie on wydawał się znacznie wyżej na niebie. A 4-go tuż pod Wenus pojawi się wąski sierp Księżyca, tworząc piękną parę, gdy blask zachodu słońca zaniknie.

Teraz, przebywając na Wenus, jeden z nieustraszonych badaczy Układu Słonecznego NASA zmierza na bliskie spotkanie z tą cieplarnią planety wielkości Ziemi 6 listopada. Parker Solar Probe bada najbliższą gwiazdę naszej planety, Słońce. Jego misją jest śledzenie przepływu energii, która podgrzewa zewnętrzną atmosferę Słońca i przyspiesza emitowany przez nią strumień cząstek o prędkości milionów mil na godzinę. Pomiarów dokonuje z bardzo bliskiej odległości od Słońca, w obszarze, w którym dzieje się cała akcja. Aby to osiągnąć, statek kosmiczny został zaprojektowany tak, aby latać w odległości zaledwie 7,5 miliona kilometrów od powierzchni Słońca, czyli 10 razy bliżej niż orbita najbliższej planety, Merkurego. Żaden inny statek kosmiczny nigdy wcześniej nie zbliżył się tak blisko Słońca.

W ciągu sześciu lat od wystrzelenia sonda kilkakrotnie zbliżyła się do Słońca, wykorzystując przeloty obok planety Wenus do ukształtowania swojej orbity. Przelot w pobliżu Słońca 6 listopada jest ostatnim tego typu manewrem, którego celem jest skierowanie statku kosmicznego w stronę trzech najbliższych w historii zbliżeń do Słońca, począwszy od 24 grudnia. Podczas ostatniego przelotu obok Wenus misja wykona zdjęcia planety. Poprzednie zdjęcia przesłane przez Parkera pokazały, że sonda faktycznie widziała cechy powierzchni Wenus przez gęste zachmurzenie. Wypatruj więc Wenus na wieczornym niebie, gdyż ta wspaniała planeta pomaga statkowi ziemskiemu dotrzeć do tarczy Słońca.

Na kilka godzin przed wschodem słońca 27 listopada obserwatorzy nieba we wschodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady będą mieli okazję być świadkami zakrycia – zdarzenia, podczas którego Księżyc przechodzi przed jasną gwiazdą i tymczasowo ukrywa ją – w tym sprawa Spicy. Obserwatorzy w innych częściach świata zobaczą, jak Księżyc przechodzi bardzo blisko Spica, ale nie zobaczą, jak zakrywa on gwiazdę. To zakrycie jest jedną z serii, która rozpoczęła się w czerwcu i będzie kontynuowana co miesiąc do końca przyszłego roku. Dzieje się tak, gdy orbita Księżyca powoli przesuwa się po niebie w kierunku północnym i południowym, a co miesiąc jego droga przecina się przez pewien czas przed Spicą. Ale każde zakrycie jest widoczne tylko z małej części Ziemi.

Na przykład, choć listopadowe wydarzenie faworyzuje widzów z Ameryki Północnej, obserwatorzy z Ameryki Południowej otrzymają swoją szansę w kwietniu przyszłego roku. Dla amerykańskich obserwatorów nieba listopadowe zakrycie jest ostatnią dobrą okazją w tej serii, aby zobaczyć zakrytą Spicę Księżyca do roku 2032, kiedy to rozpocznie się nowa seria miesięcznych zakryć w lokalizacjach na całym świecie. Jeżeli przegapicie to wydarzenie, nie martwcie się!

Księżyc od czasu do czasu przechodzi także na tle trzech innych jasnych gwiazd. Oznacza to, że niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz, wkrótce będziesz miał okazję być świadkiem imponującego widoku jasnej gwiazdy znikającej na chwilę za Księżycem.

Obejrzyj nasz film, aby zobaczyć, jak w rzeczywistości wyglądały niektóre z najważniejszych wydarzeń, o których mówiliśmy w filmie z zeszłego miesiąca.

Fazy ​​Księżyca listopad 2024 r
Fazy ​​​​Księżyca w listopadzie 2024 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Powyżej znajdują się fazy Księżyca w listopadzie.



Link źródłowy