Australia wyprzedza inne kraje anglojęzyczne pod względem średniej długości życia, oferując Stanom Zjednoczonym model pozwalający zająć się przyczynami zgonów, którym można zapobiec, i poprawić wyniki zdrowotne.
Pomimo tego, że Australia jest domem dla niektórych z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie, od trzech dekad jest liderem w anglojęzycznym świecie pod względem średniej długości życia. Według zespołu socjologów pod przewodnictwem badacza z Penn State spośród innych krajów anglojęzycznych o wysokich dochodach Irlandczycy doświadczyli najbardziej znaczącej poprawy średniej długości życia, podczas gdy Amerykanie plasują się na ostatnim miejscu od początku lat 90. XX wieku.
Zespół opublikował swoje ustalenia w czasopiśmie Otwarte BMJ.
„Jedną z lekcji, jaką my, Amerykanie, możemy wyciągnąć na temat średniej długości życia, patrząc na porównywalne kraje, jest to, gdzie leży granica najlepszych wyników” – stwierdziła Jessica Ho, profesor socjologii i demografii w Penn State i główna autorka artykułu. „Tak, radzimy sobie źle, ale to badanie pokazuje, do czego możemy dążyć. Wiemy, że wzrost średniej długości życia jest rzeczywiście możliwy do osiągnięcia, ponieważ inne duże kraje już tego dokonały”.
Naukowcy porównali średnią długość życia w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, korzystając z danych z Baza danych o śmiertelności ludzi i Baza danych śmiertelności Światowej Organizacji Zdrowia w latach 1990–2019. Przeanalizowali dane według płci, wieku oraz 18 indywidualnych i kompleksowych kategorii przyczyn zgonów, w tym nowotworów, zgonów związanych z narkotykami i alkoholem, broni palnej i kolizji pojazdów mechanicznych.
Zbadali także średnią długość życia w każdym kraju, aby zidentyfikować geograficzne nierówności w średniej długości życia w poszczególnych regionach.
Ustalenia dotyczące długowieczności i nierówności geograficznych
Naukowcy odkryli, że w okresie objętym badaniem najdłuższą oczekiwaną długość życia w chwili urodzenia mieli Australijczycy – kobiety żyły prawie 4 lata dłużej, a mężczyźni o 5 lat więcej niż ich amerykańscy odpowiednicy. Irlandczycy odnotowali największy wzrost średniej długości życia – długość życia mężczyzn wzrosła o około 8 lat, a kobiet o ponad 6,5 roku. Najkrótszą średnią długość życia w chwili urodzenia mają Amerykanie – w 2019 r. kobiety żyły średnio prawie 81,5 lat, a mężczyźni prawie 76,5 lat.
Zdaniem naukowców Stany Zjednoczone również wykazały jedne z największych nierówności geograficznych w zakresie średniej długości życia w porównaniu z innymi krajami. Kobiety i mężczyźni w Kalifornii i na Hawajach mieli jedne z najwyższych oczekiwanych długości życia w chwili urodzenia – kobiety średnio od 83 do 83,9 lat, a mężczyźni od 77,5 do 78,4 lat. W stanach południowo-wschodniej Ameryki średnia długość życia w chwili urodzenia była najniższa ze wszystkich objętych badaniem regionów niższych niż krajowe, przy czym kobiety miały średnio od 72,6 do 79,9 lat, a mężczyźni średnio od 69,3 do 74,4 lat.
Wyzwania i rekomendacje
„Jednym z głównych powodów, dla których długowieczność w Ameryce jest o wiele krótsza niż w innych krajach o wysokich dochodach, jest to, że młodzi ludzie umierają częściej z przyczyn, którym można w dużym stopniu zapobiec, takich jak przedawkowanie narkotyków, wypadki samochodowe i zabójstwa” – powiedział Ho, który jest także współpracownikiem Instytutu Badań nad Naukami Społecznymi w Penn State.
W średnim wieku – od 45 do 64 lat – niektóre z tych przyczyn nadal występują, jak wysoki współczynnik zgonów spowodowanych narkotykami i alkoholem, wyjaśnił Ho, dodając, że Amerykanie również odnotowują wyższy wskaźnik zgonów związanych z narkotykami i alkoholem. choroba sercowo-naczyniowa śmiertelność.
„Niektóre z tych ostatnich mogą być związane z siedzącym trybem życia, wysokim wskaźnikiem otyłości, niezdrową dietą, stresem i paleniem tytoniu w przeszłości” – powiedziała. „Jest prawdopodobne, że te wzorce niezdrowych zachowań stawiają Amerykanów w niekorzystnej sytuacji pod względem zdrowia i witalności”.
Australijski model doskonalenia
Australia oferuje Stanom Zjednoczonym model poprawy średniej długości życia, dodał Ho. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Australia jest duża pod względem powierzchni i ma porównywalną historię posiadania pojazdów prywatnych. Obydwa kraje łączy pewne podobieństwa kulturowe, w tym historycznie większe użycie broni palnej. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach Australia wdrożyła szereg polityk, w tym reformy prawa dotyczącego broni, które pomogły jej wynieść się na sam szczyt rankingów średniej długości życia.
„Badanie pokazuje, że porównywalny kraj, taki jak Australia, znacznie przewyższa Stany Zjednoczone i był w stanie kontrolować śmiertelność młodych dorosłych” – stwierdziła Ho. „Ma naprawdę niski poziom zgonów i zabójstw z użyciem broni palnej, niższy poziom spożycia narkotyków i alkoholu oraz lepsze wyniki w zakresie chorób przewlekłych, z których ta ostatnia wskazuje na czynniki związane ze stylem życia, zachowaniami zdrowotnymi i wynikami opieki zdrowotnej”.
Ho powiedział, że strategie takie jak inwestowanie w infrastrukturę transportu publicznego, dodawanie większej liczby rond i mniejsza liczba dużych samochodów na drogach mogą zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w Stanach Zjednoczonych. Większe wsparcie dla programów mających na celu zmniejszenie uzależnienia od narkotyków oraz zmniejszenie barier w leczeniu i zapobieganiu przedawkowaniu narkotyków mogłoby pomóc w obniżeniu śmiertelności związanej z narkotykami – stwierdziła. Dodała, że połączenie wysiłków na rzecz zdrowia publicznego, dostępu do opieki zdrowotnej i interwencji społecznych mających na celu zachęcanie do zdrowszego stylu życia i stosowania medycyny zapobiegawczej mogłoby zmniejszyć śmiertelność z powodu chorób układu krążenia.
„Australia jest modelem tego, jak Amerykanie mogą radzić sobie lepiej i osiągnąć nie tylko wyższą średnią długość życia, ale także mniejsze nierówności geograficzne w średniej długości życia” – powiedział Ho.
Odniesienie: „Oczekiwana długość życia i geograficzne zróżnicowanie śmiertelności: obserwacyjne badanie porównawcze sześciu krajów anglojęzycznych o wysokich dochodach” przeprowadzone przez Rachel Z Wilkie i Jessicę Y Ho, 1 lipca 2024 r., Otwarte BMJ.
DOI: 10.1136/bmjopen-2023-079365
Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut ds. Starzenia się.