Strona główna Polityka Czego brakowało Ci w gimnastyce, lekkoatletyce, piłce nożnej i nie tylko

Czego brakowało Ci w gimnastyce, lekkoatletyce, piłce nożnej i nie tylko

30
0

Dziesiąty dzień igrzysk olimpijskich przyniósł nam finałowe zawody Simone Bilesa w Paryżu, wielki dzień dla Amerykanów na torze, nie jeden, ale dwa ważne mecze piłki nożnej i wiele więcej.

Podsumujmy wszystkie największe akcje.

Gimnastyka kobiet

Gimnastyka artystyczna na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu dobiegła dramatycznego końca w poniedziałek, gdy Simone Biles odpadła w finale ćwiczeń na parkiecie.

Poniedziałkowe srebrne ćwiczenia na podłodze przyniosły Bilesowi 11. medal olimpijski. Wcześniej zdobyła swoje siódme złoto w karierze w Paryżu, co plasuje ją o krok od dziewięciu złotych medali radzieckiej legendy Larisy Latyniny, czyli najwięcej ze wszystkich gimnastyczek.

Brazylijka Rebeca Andrade pokonała Bilesa w walce o złoto, stając się najbardziej utytułowaną olimpijką w swoim kraju.

„Oczywiście nie był to mój najlepszy występ” – powiedział Biles, który wcześniej po upadku nie stanął na podium w finale równoważni. „Ale ostatecznie ktokolwiek zdobył medal, medal i to jest najbardziej ekscytujące, bo nigdy nie wiadomo, to gimnastyka”.

„Osiągnęłam znacznie więcej, niż najśmielsze marzenia, nie tylko na igrzyskach olimpijskich, ale także w sporcie, więc nie mogę się złościć na swoje występy” – dodała. „Kilka lat temu nie sądziłem, że wrócę tutaj na igrzyska olimpijskie, więc rywalizowałem, a potem wróciłem z czterema medalami… Jestem z siebie całkiem dumny”.

W jednym z najbardziej dramatycznych momentów igrzysk Jordan Chiles zdobyła swój pierwszy indywidualny medal olimpijski po odwołaniu się od wyniku, dodając brązowy medal do swoich dwóch medali drużynowych – złotego w Paryżu i srebrnego w Tokio.

Chiles pierwotnie zajmowała piąte miejsce, ale jej trenerzy zwrócili się do sędziów z zapytaniem, a ona otrzymała dziesiątą pozycję z powrotem do swojego końcowego wyniku.

„Brak mi słów, ale jestem z siebie taka dumna” – wychrypiała Chiles po spotkaniu, tracąc głos po głośnych wiwatach. „Więc utrata głosu znaczy wszystko, ponieważ zajmuje mi to trochę czasu”.

Lekkoatletyka

Na torze trzech Amerykanów zakwalifikowało się do finału biegu na 200 metrów, który odbędzie się we wtorek.

Gabby Thomas będzie główną bohaterką występów w USA, a dołączą do niej także McKenzie Long i Brittany Brown.

Thomas zdobyła brąz w tej konkurencji w Tokio, a w finale czeka ją zacięta konkurencja, zwłaszcza Julien Alfred z St. Lucia, który na początku tygodnia wypalił swoich przeciwników w finale biegu na 100 metrów.

Zarówno Thomas, jak i Alfred wyprzedzili konkurencję w swoich wyścigach półfinałowych. Thomas ukończył wyścig z czasem 21,86 sekundy, a Alfred uzyskał czas 21,98.

Czy na boisku możemy sprawić, że Skoczek o tyczce stanie się czymś wyjątkowym?

Szwed Armand „Mondo” Duplantis ustanowił w poniedziałek rekord świata w skoku o tyczce mężczyzn, dodając do swojej kolekcji złotych medali. Duplantis ostatnio zdominował ten sport, zdobywając złote medale na dwóch ostatnich igrzyskach olimpijskich, a także w różnych zawodach międzynarodowych.

Duplantis miał już zapewnione złoto pokonując dystans 6 metrów, kiedy zdecydował się na pogoń za rekordem. Najpierw ustanowił rekord olimpijski pokonując odległość 6,10 m. Następnie pobił ten wynik w trzech próbach na 6,25 m, ustanawiając nowy rekord w klasyfikacji generalnej.

Amerykanin Sam Kendricks zajął drugie miejsce i zdobył srebro, a brąz przypadł Grekowi Emmanouilowi ​​Karalisowi.

Męska piłka nożna

Rozpoczął się finał męskiej piłki nożnej.

Hiszpania i Francja, gospodarz turnieju, zmierzą się o złoty piątek i to dopiero po kilku dramatycznych wydarzeniach.

Hiszpania odrobiła straty i pokonała Maroko, przegrywając do przerwy 1:0. Hiszpanie wyrównali w 65. minucie, zanim w 85. minucie zwyciężył strzał Juanlu Sancheza.

Tymczasem Francja potrzebowała dodatkowego czasu, aby dostać się do finału. Gospodarze i Egipt mieli remis, zanim Francja strzeliła dwa gole w dogrywce i zapewniła sobie miejsce w meczu o złoty medal. Egipt uderzył pierwszy w pierwszej połowie, ale Francja była w stanie wrócić z kolejnymi trzema bramkami.

Finał będzie rekordowym piątym meczem Hiszpanii w ostatnim meczu olimpijskim.

Siatkówka

W poniedziałek miały miejsce ważne akcje zarówno na plaży, jak i na terenie twardego drewna.

Na piasku Kanada wyeliminowała USA w 1/8 finału w dwóch zaciętych setach, wygrywając 21-19 i 21-18.

Amerykańska drużyna Taryn Kloth i Kristen Nuss prowadziła w pierwszym secie 14-9, zanim Kanada zakończyła grę mocnym uderzeniem. W drugim secie Kloth i Nuss ponownie odrobili straty, przegrywając 15:11 do remisu 18, po czym stracili trzy ostatnie punkty w meczu.

„Bardzo rozczarowany” – powiedział później Kloth. „Jestem podekscytowany, że dostałem tę szansę i mogłem grać z Kristen i na tym się skupiam”.

Tymczasem amerykańscy mężczyźni radzili sobie lepiej na plaży i na siłowni.

Reprezentacja plażowa pokonała Włochy i awansowała do ćwierćfinału, a drużyna dworska pokonała Brazylię 3:1 i awansowała do półfinału.

Co dalej

Najważniejszym wydarzeniem wtorku będzie finał biegu na 200 metrów kobiet, którego bieg zaplanowano na godzinę 15:40 czasu wschodniego.

Ćwierćfinały rozpoczynają się także w męskiej koszykówce, a Stany Zjednoczone grają z Brazylią.

Inne medale do zdobycia to bieg na 1500 metrów mężczyzn, skok w dal mężczyzn i finał w parku w jeździe na deskorolce kobiet.

Siatkówka, tenis stołowy, boks i piłka ręczna również będą kontynuowane na dobre.