NASAMisja PREFIRE wykorzystuje dwa małe satelity CubeSat do pomiaru promieniowania dalekiej podczerwieni emitowanego przez obszary polarne Ziemi, oferując niespotykany dotąd wgląd w wkład Arktyki i Antarktyki w bilans energetyczny planety.
Pomimo GPS wyzwań, satelity z powodzeniem gromadzą i przesyłają dane od połowy 2023 r., wykorzystując alternatywne metody geolokalizacji.
Misja PREFIRE NASA
Dwa satelity wielkości pudełka po butach, należące do misji NASA Polar Radiant Energy in Far-Infrared Experiment (PREFIRE), mierzą ciepło emitowane w postaci promieniowania dalekiej podczerwieni z Arktyki i Antarktydy w przestrzeń kosmiczną. Tego typu dane nigdy wcześniej nie były gromadzone w sposób systematyczny i dostarczają krytycznego wglądu w bilans energetyczny Ziemi.
Pomiary pomogą badaczom lepiej zrozumieć, kiedy i gdzie obszary polarne emitują promieniowanie dalekiej podczerwieni oraz w jaki sposób czynniki takie jak atmosferyczna para wodna i chmury wpływają na ilość uciekającego ciepła.
Rozwiązywanie problemów związanych z GPS i gromadzeniem danych
Pierwszy satelita typu kostka, czyli CubeSat, został wystrzelony 25 maja z Nowej Zelandii i zaczął przesyłać dane naukowe w lipcu. Wystrzelony 5 czerwca drugi CubeSat miał problem z modułem GPS, którego badacze planowali użyć do geolokalizacji danych naukowych z satelity.
Po tym jak zaczęły pojawiać się problemy z modułem GPS pierwszego CubeSata, zespół PREFIRE zdecydował się wyłączyć moduły GPS w obu CubeSatach i zastosować alternatywną metodę geolokalizacji danych naukowych. Drugi CubeSat zaczął wysyłać dane naukowe w sierpniu. Problem z GPS nie miał wpływu na działalność naukową żadnego z CubeSatów.
Dostępność danych publicznych i przyszłe zastosowania
Wstępne produkty danych z obu CubeSatów zostały udostępnione publicznie pod koniec października za pośrednictwem NASA Centrum danych nauk o atmosferze. Publiczne udostępnienie kolejnych produktów danych zaplanowano na początek 2025 r. Dane z misji pomogą naukowcom lepiej przewidywać, jak zmieniający się klimat wpłynie na lód, morza i pogodę planety. Informacje te można wykorzystać, aby pomóc społecznościom na całym świecie lepiej przygotować się na zmiany klimatyczne i pogodowe.