Strona główna zdrowie Coraz więcej dziewcząt rozpoczyna miesiączkę młodziej niż kiedykolwiek wcześniej – naukowcy uważają,...

Coraz więcej dziewcząt rozpoczyna miesiączkę młodziej niż kiedykolwiek wcześniej – naukowcy uważają, że w końcu odkryli przyczynę tego zjawiska

30
0


Podczas gdy większość dziesięciolatek w jej grupie rówieśniczej wymieniała się naklejkami, zbierała zabawki lub spotykała się z przyjaciółmi, Milly Watmore spędzała dni w miesiącu zgarbiona z bólu z powodu miesiączki.

Podczas gdy średni wiek rozpoczęcia miesiączki w Wielkiej Brytanii wynosi 12 lat, Milly należy do rosnącej liczby dziewcząt, które rozpoczynają miesiączkę w młodym wieku.

Miała dziesięć lat, gdy zaczęli, co stwarzało problemy, zwłaszcza w szkole – i to nie tylko z powodu bolesnych skurczów.

„Na lekcjach nie mogłam się cały czas skoncentrować, bo bałam się wstawać, bo mogłabym przesiąknąć przez ubranie” – mówi Milly, obecnie 17-letnia, z Worcester.

A takie doświadczenia zdarzają się coraz częściej. Badania pokazują, że dziewczęta coraz częściej rozpoczynają miesiączkę młodziej niż kiedykolwiek wcześniej.

„Nie mogłam się przez cały czas skoncentrować na lekcjach, bo bałam się wstawać, bo mogłabym przesiąknąć przez ubranie” – mówi Milly Watmore, na zdjęciu mająca dziesięć lat, a teraz 17

„Nie mogłam się przez cały czas skoncentrować na lekcjach, bo bałam się wstawać, bo mogłabym przesiąknąć przez ubranie” – mówi Milly Watmore, na zdjęciu mająca dziesięć lat, a teraz 17

Badanie opublikowane w maju wykazało, że podczas gdy kobiety urodzone w latach 1950–1969 rozpoczynały miesiączkę średnio w wieku 12 i pół roku, w przypadku kobiet urodzonych w latach 2000–2005 średni wiek wynosił 11,9 lat, podało czasopismo JAMA Network Open. .

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeprowadzili badanie, odkryli, że odsetek dziewcząt rozpoczynających miesiączkę przed 11. rokiem życia wzrósł z 8,6% do 15,5%.

I chociaż odsetek kobiet rozpoczynających miesiączkę przed ukończeniem dziewięciu lat był nadal niewielki (poniżej 2 procent), w tym samym okresie wzrósł ponad dwukrotnie, z 0,6 do 1,4 procent.

Stwierdzili, że przyczyną może być otyłość u dzieci – „rosnąca epidemia w USA” – podobnie jak „dieta, stres psychiczny i czynniki środowiskowe, takie jak substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego i zanieczyszczenie powietrza”.

Chociaż są to dane pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, eksperci twierdzą, że ten sam trend ma miejsce w Wielkiej Brytanii – i według nich jest to trend, który powoduje wiele problemów dla dziewcząt.

Według nowego raportu 11 procent nastolatek w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że podczas okresów czują, że „nie warto żyć”.

Ankieta przeprowadzona przez Wellbeing of Women, organizację charytatywną zajmującą się zdrowiem reprodukcyjnym kobiet, obejmująca 3000 brytyjskich dziewcząt w wieku od 12 do 18 lat, wykazała, że ​​20 procent stwierdziło, że okres powoduje, że są „przykute do łóżka”, a 43 procent nie mogą jeść ani spać.

Co jeszcze bardziej niepokojące, badanie Harvardu wykazało, że wcześniejsze miesiączki wiążą się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, „takimi jak choroby układu krążenia, nowotwory, samoistne poronienia” [i.e. miscarriage] i przedwczesną śmierć”.

Dlaczego więc dziewczęta mają wcześniej miesiączkę?

Jak twierdzi dr Tania Adib, konsultant ginekolog w szpitalu Lister w Londynie, składa się na to wiele czynników.

„Zależy to głównie od diety i odżywiania, a konkretnie od tego, że ludzie jedzą bardziej kaloryczną żywność i jedzą więcej, w wyniku czego stają się bardziej otyli” – mówi.

Tkanka tłuszczowa wytwarza hormon estrogen, którego wysoki poziom może pobudzić przysadkę mózgową do produkcji hormonów stymulujących jajniki do wcześniejszego rozpoczęcia cyklu miesiączkowego.

„W czasie wojny, kiedy brakowało żywności, młode dziewczęta nie miały tak dużo tkanki tłuszczowej, więc okresy pojawiały się później” – mówi dr Adib.

Ale to nie cała historia – i nie wyjaśnia przypadków takich jak Milly, ponieważ nie ma ona nadwagi.

Dr Adib twierdzi, że istnieją badania sugerujące, że w grę mogą wchodzić pewne substancje chemiczne znajdujące się w środowisku zaburzające hormony, takie jak ftalany lub bisfenol-A.

„Te chemikalia są stosowane w produkcji tworzyw sztucznych i uważa się, że mają działanie podobne do estrogenów” – mówi. „Występują także w meblach, zabawkach dla dzieci, tkaninach i kosmetykach”.

Genetyka to kolejny czynnik, mówi dr Shazia Malik, ginekolog-konsultant i dyrektor medyczny w Wielkiej Brytanii firmy DAYE zajmującej się zdrowiem ginekologicznym.

„Matki, które wcześnie rozpoczęły miesiączkę, zwykle rodzą dziewczynki, które również wcześnie rozpoczynają miesiączkę” – mówi.

„Te wpływy genetyczne oznaczają, że mózg sygnalizuje uwalnianie hormonów płciowych wcześniej niż zwykle”.

Genetyka mogła odegrać rolę w przypadku Milly, ponieważ jej matka również zaczęła miesiączkować w wieku dziesięciu lat. Mimo to Milly była w szoku, gdy zobaczyła, że ​​zaczęła krwawić, gdy przebywała z ojcem (jej rodzice są rozwiedzeni).

„Widziałam krew i wpadłam w panikę” – mówi. – Niewiele się o tym dowiedziałem w szkole. Byłam też u taty, a on nie miał podpasek.

Rozpoczęcie miesiączki jeszcze w szkole podstawowej może być „traumatyczne” dla dziewczynki, często zanim rodzice lub nauczyciele porozmawiają z nią o tym, czego się spodziewać, mówi dr Adib.

„Krwawienie dla młodej dziewczyny jest dość traumatyczne, a dziewczęta w wieku dziewięciu lat często nie są wystarczająco dojrzałe psychicznie, aby poradzić sobie z takimi zmianami w ciele” – mówi.

„Zacząłem swoją przygodę dopiero w wieku 14 lat, więc byłem na to całkiem przygotowany. Ale gdybym zaczął w wieku dziewięciu lat, myślę, że byłoby to przygnębiające.

Po powrocie do domu mama Milly opowiedziała jej, czego się spodziewać, i poszła do szkoły, aby porozmawiać z nauczycielami. Mimo to poruszanie się po szkole podczas okresu nie było łatwe.

„W toaletach dziewcząt nie było koszy na śmieci, więc nie miałam gdzie odłożyć podpasek” – mówi Milly. „Musiałam korzystać z toalety nauczycielskiej, co w tym wieku było krępujące”.

Milly miała obfite miesiączki i pewnego razu – w wieku dziesięciu lat i w szóstej klasie – przesiąkła przez swoją szkolną letnią sukienkę, nie zdając sobie z tego sprawy, dopóki ktoś jej o tym nie powiedział.

„Musiałam pojechać po zapasową sukienkę z zagubionej rzeczy” – wspomina. „To było upokarzające, zwłaszcza że nikt inny z mojej klasy nie zaczynał”.

W nocy Milly musiała spać na ręczniku, aby zapobiec zabrudzeniu pościeli, ale w miarę upływu czasu i obfitszych okresów plamy na pościeli i ubraniu stawały się coraz częstsze.

Jej lekarz rodzinny przepisał kwas traneksamowy, lek stosowany w leczeniu ciężkich krwawień podczas okresu. Działa poprzez zmniejszenie rozpadu skrzepów krwi, dzięki czemu przepływ jest wolniejszy i mniej intensywny.

„Powiedziano mi, że ten lek zahamuje obfite krwawienie, ale może wydłużyć okresy” – mówi Milly.

Doktor Adib twierdzi, że istnieją inne możliwości pomocy dziewczynom cierpiącym na bolesne miesiączki, takie jak kwas mefenamowy – niesteroidowy lek przeciwzapalny. „Ponieważ jest dość łagodny, łagodzi ból, ale niekoniecznie powoduje złagodzenie okresów” – mówi.

Naprawdę obfite i bolesne miesiączki, które są dość wyniszczające i trudne do opanowania u młodych dziewcząt uczęszczających jeszcze do szkoły, mogą wymagać leczenia pigułką antykoncepcyjną, mówi dr Adib.

„Ale lekarze pierwszego kontaktu mają pewne obawy przed przepisywaniem pigułek młodym dziewczętom” – mówi.

„Wydaje się, że u młodych dziewcząt stosujących pigułki antykoncepcyjne występuje nieco większa częstość występowania depresji i problemów psychicznych, niż u starszych kobiet”. Dr Malik dodaje: „Pigułka nie powinna być naszą pierwszą linią obrony przed bólem miesiączkowym lub obfitym krwawieniem, ponieważ wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi, przyrostu masy ciała i zmian nastroju.

„Istnieje również związek pomiędzy przyjmowaniem przez młodzież tabletek złożonych a mniejszą gęstością kości w wieku dorosłym.

„Dlatego niezwykle istotne jest omówienie tego ryzyka z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania pigułki lub jakiegokolwiek innego leku, szczególnie w przypadku bardzo młodych dziewcząt”.

Chociaż starszym kobietom, które mają problematyczne miesiączki, można zaproponować spiralkę dostarczającą hormonu progesteronu pomagającego rozrzedzić wyściółkę macicy, dr Adib mówi: „Nie należy zakładać spirali młodym dziewczynom”.

Uważa, że ​​lekarzy pierwszego kontaktu należy „bardziej uświadamiać na temat rozpoczynania miesiączki u młodszych dziewcząt” i dostępnych im możliwości leczenia.

Milly przyjmowała codziennie tabletki kwasu traneksamowego od 13. roku życia, kiedy krwawienie było najcięższe, a następnie stało się lżejsze.

„Nie krwawię już przez ręczniki na łóżko” – mówi. „Czas krwawienia wydłużył się do około dziesięciu dni, ale nie przeszkadzało mi to”.

Dłuższe okresy trwały około sześciu miesięcy, a następnie skracały się do około sześciu dni. Mimo to okres zrujnował jej życie.

„Wakacje są problemem” – mówi. „Jeśli mam zacząć na wakacjach, możemy dostać w aptece tabletkę opóźniającą miesiączkę, którą biorę w celu opóźnienia miesiączki o kilka dni”.

Pobrała także aplikację, dzięki której wie, kiedy zbliża się okres, i dzięki temu może się przygotować.

Doktor Malik twierdzi, że dla rodziców ważne są rozmowy z dziećmi na temat miesiączki.

„Rodzice powinni rozważyć przygotowanie córek na zmiany związane z wcześniejszym okresem dojrzewania. Otwarta komunikacja może pomóc dziewczynom zrozumieć, zaakceptować i poradzić sobie ze zmianami.

„Niezbędne jest prowadzenie takich rozmów zarówno z chłopcami, jak i dziewczętami. Może to mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza dla młodej dziewczyny, jeśli nie sprawi się, że poczuje, że coś jest z nią nie tak. W końcu to natura w działaniu.

Zalecenia lekarza… Suplementy polecane przez ekspertów

W tym tygodniu: Dermatolog dr Thivi Maruthappu i kolagen

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w skórze, ale wraz z upływem czasu jego poziom spada, skóra traci elastyczność. Dowody z badań klinicznych wydają się potwierdzać teorię, że suplementy mogą być korzystne w walce ze starzeniem się skóry.

Jak podaje International Journal of Dermatology, przegląd przeprowadzony w 2021 r., w którym oceniano działanie suplementów kolagenowych, wykazał, że prawie wszystkie wykazały poprawę elastyczności i nawilżenia skóry oraz redukcję zmarszczek na twarzy.

Warto jednak zaznaczyć, że większość opublikowanych badań została sfinansowana przez producentów suplementów, zatem do ich wyników należy podchodzić z przymrużeniem oka. Ale sama wypróbowałam te suplementy i stwierdziłam, że poprawiają nawilżenie mojej skóry.

Poszukaj takiego zawierającego kolagen typu 1 z dipeptydami (np. proliną-hydroksyproliną), ponieważ wydają się one dawać szybsze rezultaty.

Napoje kolagenowe są drogie, a badania nie wykazują, że oferują korzyści. Do produkcji kolagenu organizm potrzebuje żelaza i witaminy C, dlatego należy uwzględnić je w swojej diecie.

SUGEROWANA DAWKA: Według badań najbardziej przydatne jest 5-10 g dziennie.



Link źródłowy