Według Nazaka Nikakhtara, byłego najwyższego urzędnika ds. handlu w USA, obietnica Donalda Trumpa z kampanii prezydenckiej dotycząca nałożenia wysokich ceł na chińskie towary może przynieść korzyści europejskiej gospodarce, zapewniając unijnym decydentom osłonę dyplomatyczną w celu wprowadzenia podobnych środków ochrony handlu.
W wywiadzie dla Euractiv były zastępca sekretarza ds. przemysłu i analiz w Departamencie Handlu USA bagatelizował obawy, że decyzja Trumpa wniosek nałożenie ceł w wysokości co najmniej 60% na chiński import i 10% na wszystkie inne jurysdykcje mogłoby zaszkodzić gospodarce europejskiej, powodując przekierowanie i „dumping” ogromnych ilości chińskich towarów do Europy.
Zamiast tego – argumentowała – położyłyby one podwaliny dla decydentów UE pod kątem wprowadzenia podobnych środków w celu ochrony słabnącej bazy przemysłowej bloku.
„Nałożenie tych środków zapewnia naszym sojusznikom najlepszą osłonę w zakresie stosowania własnych ograniczeń handlowych” – powiedziała. „Zawsze czekają, aż Stany Zjednoczone wykonają pierwszy ruch. Zawsze nam mówili, że czekają, aż Stany Zjednoczone pójdą pierwsze, aby zapewnić im osłonę”.
Nikakhtar, który pracował w Departamencie Handlu w drugiej połowie prezydentury Trumpa w latach 2018–2021, powiedział również, że takie cła zapewniłyby podobną „ochronę” dla amerykańskich firm, które zbyt boją się chińskiego odwetu, aby złożyć oficjalną skargę przeciwko Pekin.
„Amerykański sektor samochodowy, sektor półprzewodników, sektor dronów: wszystkie mają pewnego rodzaju wzajemne powiązania z chińskimi łańcuchami dostaw” – stwierdziła. „Jeśli wnieśli sprawy przeciwko Chinom, zostaną zniszczone przez chiński odwet”.
Nikakhtar dodał, że defensywne środki handlowe są również kluczem do ograniczenia sprzedaży pojazdów elektrycznych z innych jurysdykcji (takich jak Europa i Korea Południowa) na rynek amerykański, ponieważ gospodarki te mają trudności z konkurowaniem z chińskimi sprzedawcami na swoim rynku i dlatego zwracają się do nabywców z USA.
W tym sensie amerykańskie cła należy rozumieć jako część szerszej strategii mającej na celu przeciwdziałanie „dziesiątkowaniu” konkurencyjnych gospodarek Chin poprzez subsydiowany przez państwo eksport i inne polityki nierynkowe.
„Europejczycy, Japończycy, Koreańczycy z południa [producers]: nie mogą sprzedawać na swoich rynkach krajowych, ponieważ Chiny właśnie ich tam zdziesiątkowały. Nie mogą sprzedawać na rynki krajów trzecich, bo Chiny właśnie ich tam zdziesiątkowały. Co więc zamierzają zrobić? Zamierzają eksportować swoje [e.g.] pojazdów elektrycznych do Stanów Zjednoczonych” – powiedziała.
Uwagi Nikakhtara pojawiają się w kontekście narastających napięć handlowych między stolicami europejskimi a Pekinem, a także rosnącego gniewu w USA i UE z powodu coraz bliższych powiązań gospodarczych Chin z Moskwą w następstwie decyzji Rosji inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r.
Kierują się także zaleceniami Komisji Europejskiej nakładanie na początku tego miesiąca tymczasowe cła w wysokości do 37,6% na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach.
Decyzja, która nastąpiła w USA ogłoszenie jeszcze wyższych ceł na szereg chińskich produktów w maju, skłoniło Pekin do niemal natychmiastowego ogłoszenia dochodzenia w sprawie europejskich eksport wieprzowinyprzygotowując grunt pod szerszą wojnę handlową.
„Chiny nie zamierzają się reformować”
W zeszłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powtórzył znaczenie, jakie ma raczej „zmniejszenie ryzyka” niż „oddzielenie” Europy od Pekinu – to znaczy zmniejszenie jej zależności od Chin w niektórych strategicznych sektorach, takich jak surowce krytyczne, zamiast zaprzestania ogólnego handlu.
Nikakhtar stwierdził jednak, że oddzielenie gospodarek UE i USA od Chin jest praktycznie nieuniknione.
„Kraje powoli zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie można współistnieć z Chinami w obecnym stanie” – powiedziała. „Chiny nie zamierzają się reformować”.
„Chociaż chiński rząd ma suwerenne prawo do angażowania się w szkodliwe zachowania gospodarcze i praktyki zakłócające handel, wszystkie inne kraje również mają suwerenne prawo powiedzieć: „Wiesz co? Nie mogę tego zrobić. Nie mogę kontynuować handlu z reżimem, który wypacza swoją gospodarkę, aby dziesiątkować resztę światowego przemysłu”.
Ostrzeżenia Nikakhtara odzwierciedlają niedawne argumenty wyrażane przez obecnych najwyższych urzędników administracji USA.
Podczas kwietniowej wizyty w Brukseli przedstawiciel handlowy Katarzyna Tai stwierdził, że firmy europejskie i amerykańskie walczą obecnie o „przetrwanie” w obliczu „bardzo skutecznego” systemu nierynkowego w Chinach.
Tai stanowczo bronił także stosowania odpowiednich „defensywnych” środków zaradczych, w tym ceł, w celu ochrony zachodnich producentów stali, aluminium, paneli słonecznych i pojazdów elektrycznych.
Trump jest powszechnie uważany za faworyta do zwycięstwa w listopadowych wyborach prezydenckich w USA, choć prognozy częściowo to potwierdzają ponownie obrócony od wycofania się Joe Bidena z wyścigu w niedzielę.
Wiceprezydent Kamala Harris jest prawie na pewno przeciwniczką Trumpa, po tym jak na początku tygodnia zapewniła sobie wystarczającą liczbę delegatów partii, aby zdobyć nominację Partii Demokratycznej.
[Edited by Anna Brunetti/Zoran Radosavljevic]