Strona główna nauka/tech Cięcie cukru i skrobi z rywalami Dieta FODMAP pod względem skuteczności

Cięcie cukru i skrobi z rywalami Dieta FODMAP pod względem skuteczności

12
0


Ból brzucha Ból brzucha IBS
Objawy u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi IBS poprawiły się w takim samym stopniu, jedząc mniej cukru i skrobi, jak u osób, które stosowały FODMAP – dietę obecnie zalecaną pacjentom. Wyniki zaprezentowane w nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Lund w Szwecji pokazują również, że utrata masy ciała jest większa, a apetyt na słodycze mniejszy wśród osób stosujących dietę o obniżonej zawartości skrobi i sacharozy.

Nowe badania pokazują, że ograniczenie spożycia cukru i skrobi może znacząco złagodzić objawy IBS.

W badaniu z udziałem 155 pacjentów zarówno dieta o obniżonej zawartości sacharozy (SSRD), jak i dieta o niskiej zawartości FODMAP złagodziły objawy, ale SSRD prowadziła również do większej utraty wagi i była łatwiejsza do przestrzegania, co czyni ją obiecującą opcją.

Bodil Ohlsson, profesor na Uniwersytecie w Lund i konsultant w Szpitalu Uniwersyteckim w Skåne, postanowił zbadać wpływ cukrów i skrobi na zespół jelita drażliwego (IBS). Na tę decyzję wpłynęło odkrycie genetyka, że ​​zmienność genetyczna – utrudniająca trawienie cukrów i skrobi – występuje częściej u pacjentów z IBS.

„Spróbujmy dać tym pacjentom mniej cukru i skrobi” – pomyśleliśmy” – mówi Bodil Ohlsson.

Skuteczne podejścia dietetyczne w leczeniu IBS

Kilka lat temu przeprowadziła badanie z udziałem 105 osób cierpiących na IBS. Przez cztery tygodnie jedli znacznie mniej cukru i skrobi, tzw. dietę o obniżonej zawartości skrobi i sacharozy (SSRD). Oprócz słodkich smakołyków należało także unikać żywności wysoko przetworzonej – „gotowych posiłków”. Wyniki tego badania wykazały, że dieta SSRD znacznie zmniejszyła objawy IBS. Najczęstszymi objawami IBS są nawracający ból i ucisk w jamie brzusznej oraz biegunka i/lub zaparcia.

Wyniki obecnego badania opublikowano obecnie w czasopiśmie naukowym Składniki odżywczeodpowiada na pytanie, którego nie udało się wcześniej odpowiedzieć na żadne inne badanie: jak SSRD wypada w porównaniu z obecnymi zaleceniami dietetycznymi w przypadku IBS, czyli dietą FODMAP? FODMAP to bardziej rygorystyczna, bardziej regulowana dieta, w której należy konsekwentnie przestrzegać list produktów dozwolonych/niedozwolonych. Z diety tej wyklucza się także gluten i laktozę.

SSRD: obiecująca alternatywa dla zarządzania IBS

„Rozpoczęliśmy to badanie w 2022 r., aby porównać SSRD i Low FODMAP. Do badania włączono stu pięćdziesięciu pięciu pacjentów, u których zdiagnozowano IBS, i losowo przydzielono ich do grupy otrzymującej SSRD lub Low FODMAP przez cztery tygodnie. Na początku badania nie wolno im było stosować diety, raczej jedli „wszystko”” – mówi Bodil Ohlsson.

Uczestnicy obu grup musieli przestrzegać podstawowych zasad każdej diety. Ale decydowali o tym, jak często i regularnie jedli. W obu grupach, niezależnie od diety, objawy IBS uległy złagodzeniu u 75–80 procent pacjentów, co według Bodila Ohlssona „było nawet lepsze, niż się spodziewaliśmy”. Ponadto utrata masy ciała po czterech tygodniach była większa w grupie SSRD. W tej grupie apetyt na słodycze również najbardziej spadł, co jest pozytywne, ponieważ pacjenci z IBS ważą średnio więcej niż osoby zdrowe, mówi Bodil Ohlsson.

„Tak naprawdę nie nazwalibyśmy nawet SSRD dietą. Tak powinien jeść każdy, nie tylko osoba z IBS. W przeciwieństwie do Low FODMAP, SSRD jest łatwe do zrozumienia i łatwiejsze do naśladowania. Gdy jesteś zaproszony na kolację, możesz zjeść wszystko, tylko pewnych rzeczy mniej. Jeśli przez resztę tygodnia dasz odpocząć żołądkowi, pewnego dnia będziesz mógł sobie pozwolić na odrobinę przyjemności!” mówi Bodil Ohlsson.

Odniesienie: „Dieta o obniżonej zawartości skrobi i sacharozy ma podobną skuteczność jak dieta o niskiej zawartości FODMAP w IBS – randomizowane badanie równoważności” autorstwa Bodil Roth, Mohamed Nseir, Håkan Jeppsson, Mauro D’Amato, Kristina Sundquist i Bodil Ohlsson, 8 września 2024, Składniki odżywcze.
DOI: 10.3390/nu16173039



Link źródłowy