Lekarze odkryli, że drobne cząsteczki zanieczyszczeń w powietrzu mogą zwiększać ryzyko raka płuc u kobiet, które nigdy nie paliły.
Jak wynika z badań zaprezentowanych dzisiaj w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Badań nad Rakiem Płuc (IASLC), narażenie na maleńkie cząstki oparów emitowanych z rur wydechowych samochodów i palącego się drewna może zwiększać ryzyko mutacji DNA, o której wiadomo, że powoduje nowotwory płuc.
Chociaż palenie pozostaje największym czynnikiem ryzyka raka płuc, szacuje się, że każdego roku na tę chorobę umiera prawie 6000 osób, które nigdy nie paliły.
Chociaż wskaźniki palenia maleją, niektóre badania pokazują, że liczba przypadków palenia u młodych kobiet i osób niepalących wzrasta.
Jak wynika z jednego z badań przeprowadzonych w 2017 r., w Wielkiej Brytanii w latach 2008–2014 liczba przypadków raka płuc u osób nigdy nie palących w Wielkiej Brytanii podwoiła się.
Chociaż palenie pozostaje największym czynnikiem ryzyka raka płuc, szacuje się, że każdego roku prawie 6000 osób, które nigdy nie paliły, umiera na raka płuc, a część z nich może wynikać z narażenia na zanieczyszczenia powietrza
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
W innym raporcie American Cancer Society z 2023 r. stwierdzono, że nowotwór płuc rozpoznaje się obecnie u większej liczby kobiet w wieku od 35 do 54 lat niż u mężczyzn w tym samym wieku.
Tymczasem lekarze zajmujący się rakiem płuc w USA zgłaszają coraz częstsze przypadki młodsze obciążenie sprawami.
Naukowcy z Instytutu Badań nad Rakiem Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie zebrali dane zebrane od 255 pacjentów z rakiem płuc, którzy nigdy nie palili, włączając miejsca zamieszkania od urodzenia.
Następnie przeanalizowano poziom zanieczyszczenia pod ich adresami domowymi, korzystając z danych satelitarnych, prognoz zanieczyszczenia powietrza i pomiarów naziemnych w promieniu 10 km.
Zespół uzyskał dane dotyczące rocznego narażenia począwszy od 1996 r., kiedy na całym świecie udostępniono dokładne informacje o zanieczyszczeniu powietrza.
Naukowcy zauważyli również, czy u pacjentów rozwinęła się zmiana w DNA, o której wiadomo, że zwiększa ryzyko raka płuc, zwana mutacją EGFR.
Mutacja genetyczna – która zwykle nie występuje przy urodzeniu – przyspiesza aktywność białka zwanego receptorem naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR), które pomaga komórkom rosnąć i dzielić się.
Ekstremalny podział komórek jest przyczyną rozwoju nowotworów w miarę upływu czasu.
Chociaż cząstki te są małe, uważa się, że powodują zapalenie w płucach, które może obudzić normalnie nieaktywne komórki, co może prowadzić do mutacji i nowotworów powodujących raka
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Naukowcy odkryli, że u pacjentów, u których zdiagnozowano raka płuc w czwartym stadium, ryzyko wystąpienia mutacji w genie EGFR było znacznie wyższe w porównaniu z pacjentami bez tej choroby.
Odkryli jednak również, że u kobiet częściej występowały mutacje w genie EGFR, jeśli przez co najmniej trzy lata były narażone na działanie cząstek zanieczyszczeń mniejszych niż 2,5 mikrometra, znanych również jako PM2,5.
Dzieje się tak niezależnie od tego, czy kobieta paliła, czy nie.
Dotyczyło to również pacjentów, którzy byli narażeni na zanieczyszczenia przez pięć lat przed postawieniem diagnozy.
Co zaskakujące, powiązania te nie były widoczne u mężczyzn, którzy nigdy nie palili.
PM2,5 to niewidoczne dla ludzkiego oka cząsteczki sadzy znajdujące się w powietrzu, które mogą przedostać się do krwi i wniknąć głęboko do płuc.
Mogą być emitowane przez silniki pojazdów, spalanie drewna i dymienie.
Uważa się, że choć małe cząsteczki te powodują zapalenie w płucach, które może obudzić normalnie nieaktywne komórki, co prowadzi do mutacji genetycznych powodujących raka.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) w 2013 r. sklasyfikowała zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz i jego kluczowy składnik, czyli cząstki stałe PM 2,5, jako czynniki rakotwórcze grupy 1, co wskazuje, że powodują raka płuc.
Chociaż palenie jest główną przyczyną raka, badaczom i ekspertom w dziedzinie zdrowia publicznego nie udało się zidentyfikować związku wyjaśniającego, dlaczego u osób, które nie palą lub nigdy nie paliły, diagnozuje się tę chorobę.
Rak płuc jest trzecim najczęstszym nowotworem w Wielkiej Brytanii. Każdego roku diagnozuje się go u około 48 500 osób.
Objawy obejmują uporczywy kaszel, infekcje klatki piersiowej i bóle w klatce piersiowej lub ramionach.
Około 70 procent przypadków jest spowodowane paleniem, podczas gdy inne czynniki ryzyka mogą obejmować narażenie na radon, niektóre chemikalia i występowanie raka płuc w rodzinie.
Chociaż rak płuc występuje ogólnie rzadko u młodych ludzi w wieku poniżej 40 lat Według Cancer Research UK każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się około 2300 nowych przypadków raka u młodych ludzi.
Autorzy badania twierdzą jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby ocenić zanieczyszczenie powietrza jako ryzyko raka płuc.
„Odkrycia te sugerują potencjalny wpływ niedawnego narażenia na pył PM2,5 na raka płuc u osób, które nigdy nie paliły, zwłaszcza u kobiet” – napisali autorzy badania.