Strona główna zdrowie Chrapanie przyczyną niespokojnych nocy? Eksperci wyjaśniają, kiedy należy udać się do...

Chrapanie przyczyną niespokojnych nocy? Eksperci wyjaśniają, kiedy należy udać się do lekarza i dlaczego nigdy nie należy go lekceważyć

64
0


Powoduje hałas i często zakłóca sen zarówno chrapiącego, jak i jego partnera.

Ale uporczywe chrapanie sieje spustoszenie nie tylko w związkach.

Eksperci twierdzą, że ignorowanie chrapania może narazić Cię na ryzyko nadciśnienia, chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2.

Dzieje się tak dlatego, że bezdech senny może powodować przerwy w przepływie powietrza, fragmentaryczny sen i obniżony poziom tlenu we krwi, co powoduje obciążenie układu sercowo-naczyniowego, powiedział MailOnline Pavol Surda, konsultant laryngolog i chirurg rynolog w London Bridge Hospital.

Biorąc pod uwagę szacunkową liczbę 15 milionów chrapiących w Wielkiej Brytanii, czyli około jedną na pięć osób, według Brytyjskiego Stowarzyszenia Chrapania i Bezdechu Sennego, nie jest to mały problem.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Chrapania i Bezdechu Sennego (BSSAA) w Wielkiej Brytanii chrapie około 15 milionów osób, jednak w Wielkiej Brytanii dotkniętych tym schorzeniem jest około 30 milionów osób.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Chrapania i Bezdechu Sennego (BSSAA) w Wielkiej Brytanii chrapie około 15 milionów osób, jednak w Wielkiej Brytanii dotkniętych tym schorzeniem jest około 30 milionów osób.

Co zatem powoduje chrapanie?

Chrapliwy dźwięk chrapania pojawia się, gdy język, usta, gardło lub drogi oddechowe w nosie wibrują podczas oddychania. Dzieje się tak, gdy powietrze nie może swobodnie przepływać.

Jest to częściowo spowodowane tym, że podczas snu te części ciała rozluźniają się i zwężają.

Chociaż to zmniejszenie przestrzeni oddechowej nie stanowi problemu dla większości z nas, u chrapiących może wystąpić dodatkowa niedrożność gdzieś pomiędzy jabłkiem Adama a czubkiem nosa.

Tą blokadą może być obrzęk tkanki, przekrwienie lub deformacja, mówi BSSAA.

Według NHS osoby, które palą, mają nadwagę, piją za dużo alkoholu lub po prostu śpią na plecach, są bardziej narażone na chrapanie.

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OSA) występuje, gdy ściany gardła pacjenta rozluźniają się i zwężają podczas snu, blokując drogi oddechowe.

Przerywa to normalne oddychanie, objawiając się głośnym chrapaniem, głośnym i ciężkim oddychaniem oraz powtarzającymi się epizodami, w których oddychanie jest przerywane przez sapanie i parskanie.

OSA dotyka od czterech do 10 procent osób w Wielkiej Brytanii. W USA dotkniętych jest około 22 milionów osób.

Podczas epizodu brak tlenu powoduje, że mózg chorej osoby wybudza ją z głębokiego snu i ponownie otwierają się drogi oddechowe.

Te powtarzające się przerwy w śnie mogą sprawić, że dana osoba będzie bardzo zmęczona, a często nie będzie świadoma problemu.

Zagrożenia dla OSA obejmują:

  • Nadwaga – nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa masę tkanek miękkich szyi
  • Bycie mężczyzną
  • Mając 40 lat lub więcej
  • Posiadanie dużej szyi
  • Picie nadmiernych ilości alkoholu
  • Będąc w okresie menopauzy – zmiany hormonalne powodują rozluźnienie mięśni gardła

Leczenie obejmuje zmianę stylu życia, taką jak utrata masy ciała, jeśli to konieczne, i unikanie alkoholu.

Ponadto urządzenia zapewniające ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) zapobiegają zamykaniu się dróg oddechowych, zapewniając ciągły dopływ sprężonego powietrza przez maskę.

Można również zastosować urządzenie do przesuwania żuchwy (MAD), które działa jak osłona dziąsła, która utrzymuje szczękę i język do przodu, aby zwiększyć przestrzeń z tyłu gardła.

Nieleczony OSA zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy typu 2.

Źródło: NHS

Mogą jednak istnieć poważniejsze przyczyny chrapania.

„Chociaż okazjonalne chrapanie na ogół nie jest powodem do niepokoju, chrapanie nawykowe może wskazywać na podstawowe problemy zdrowotne, które wymagają uwagi” – stwierdził Surda.

Czy to chrapanie, czy może bezdech senny…

Częste budzenie się w nocy, senność w ciągu dnia i poranne bóle głowy to tylko niektóre z objawów bezdechu sennego.

Bezdech senny to stan, który powoduje chwilowe zatrzymanie oddechu, co powoduje bardzo głośne chrapanie.

Surda powiedział: „Ważne jest rozpoznanie oznak wskazujących, że chrapanie może wymagać interwencji specjalisty.

„Uporczywe głośne chrapanie, dławienie się lub sapanie podczas snu, nadmierna senność w ciągu dnia oraz poranne bóle głowy, bóle w klatce piersiowej i zatkany nos to sygnały ostrzegawcze, których nie należy ignorować”.

Wyjaśnia, że ​​istnieją dwa różne typy bezdechu sennego: centralny bezdech senny (CSA) i obturacyjny bezdech senny (OSA).

CSA jest spowodowane tym, że mózg nie wysyła odpowiednich sygnałów do mięśni kontrolujących oddychanie podczas snu, podczas gdy OSA jest spowodowane niedrożnością górnych dróg oddechowych, powiedział Surda.

Na obturacyjny bezdech senny cierpi więcej osób niż na centralny bezdech senny.

Podobnie jak w przypadku zwykłego chrapania, bezdech senny występuje, gdy mięśnie tylnej części gardła nadmiernie się rozluźniają, powodując częściowe lub całkowite zablokowanie dróg oddechowych.

Jednakże przerwa w przepływie powietrza może prowadzić do fragmentarycznego snu i obniżonego poziomu tlenu we krwi, co powoduje obciążenie układu sercowo-naczyniowego.

Nieleczona może zwiększać ryzyko nadciśnienia, chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2, powiedział Surda.

Powiedział: „Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś bliski cierpi na bezdech senny, zwrócenie się o pomoc do specjalisty ds. snu jest niezwykle istotne.

„Specjaliści mogą przeprowadzić dokładną ocenę, często obejmującą badanie snu w celu monitorowania wzorców oddychania, poziomu tlenu i innych parametrów życiowych podczas snu.

„Możliwości leczenia różnią się w zależności od ciężkości stanu chorobowego i mogą obejmować zmianę stylu życia, terapię ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP), założenie aparatów doustnych, a w niektórych przypadkach operację”.

Może to obniżyć jakość Twojego snu…

Wszyscy pragniemy dobrze się wyspać, ale dzielenie łóżka z osobą chrapiącą prawdopodobnie oznacza, że ​​noc nie będzie spokojna.

Według badania z 2017 r. to ograniczenie snu może mieć szereg konsekwencji, od zwiększonego poziomu stresu po wysokie ciśnienie krwi, a nawet potencjalnie zwiększać ryzyko niektórych nowotworów. recenzja opublikowane w Nature and Science of Sleep.

Jeśli chrapanie wpływa na długość odpoczynku, rozmowa z lekarzem o objawach może okazać się pomocna.

Według NHS istnieje kilka sposobów radzenia sobie z chrapaniem, w zależności od przyczyny.

Aparat CPAP (na zdjęciu) to maska, która delikatnie pompuje powietrze do ust i nosa podczas snu.  Został zaprojektowany, aby poprawić oddychanie podczas snu, zapobiegając zbytniemu zwężeniu dróg oddechowych

Aparat CPAP (na zdjęciu) to maska, która delikatnie pompuje powietrze do ust i nosa podczas snu. Został zaprojektowany, aby poprawić oddychanie podczas snu, zapobiegając zbytniemu zwężeniu dróg oddechowych

Jeśli problemem jest język częściowo blokujący tylną część gardła, urządzenie noszone w jamie ustnej zwane urządzeniem do przesuwania żuchwy może rozwiązać ten problem, przesuwając język do przodu.

Chrapanie może być również spowodowane otwieraniem ust podczas snu. Można temu zaradzić, stosując osłonę przedsionkową – urządzenie, które wkładasz do ust podczas snu i które zmusza Cię do oddychania przez nos. Pomocny może być również pasek podbródkowy, który przytrzymuje usta zamknięte.

Jeśli chrapanie jest spowodowane zablokowaniem i wąskimi drogami oddechowymi, inną metodą powstrzymania chrapania jest noszenie pasków, które przytrzymują nos otwarty podczas snu.

Chociaż bezdech senny można czasami leczyć poprzez zmianę stylu życia, na przykład utratę wagi, rzucenie palenia i zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu, wiele osób musi korzystać z urządzenia zwanego maszyną CPAP.

Aparat CPAP to maska, która delikatnie wpompowuje powietrze do ust i nosa podczas snu. Został zaprojektowany, aby poprawić oddychanie podczas snu, zapobiegając nadmiernemu zwężaniu się dróg oddechowych i, co za tym idzie, chrapaniu.



Link źródłowy