Strona główna zdrowie Choroba, na którą cierpi 100 milionów Amerykanów, zwiększa ryzyko wczesnego raka okrężnicy...

Choroba, na którą cierpi 100 milionów Amerykanów, zwiększa ryzyko wczesnego raka okrężnicy nawet o 65%

28
0


Nowe badania mogły odkryć nieoczekiwaną przyczynę tajemniczego wzrostu liczby przypadków raka okrężnicy u młodych ludzi.

Badanie wykazało, że u pacjentów z wysokim poziomem cukru we krwi ryzyko rozpoznania raka przed 50. rokiem życia było nawet o 65 procent większe w porównaniu z ich rówieśnikami.

Największe ryzyko dotyczyło diabetyków, ale osoby ze stanem przedcukrzycowym, u których poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby można go było sklasyfikować jako cukrzycę, również były w grupie podwyższonego ryzyka.

Eksperci, którzy w ramach badania przeanalizowali dokumentację medyczną ponad 500 000 osób, wzywają obecnie, aby „ściślejsza kontrola poziomu glukozy” stała się priorytetem dla młodych ludzi.

Uważa się, że wysoki poziom cukru we krwi może częściowo zwiększać ryzyko raka, ponieważ komórki nowotworowe wykorzystują nadmiar glukozy jako paliwo. Odkrycie może być znaczące, biorąc pod uwagę, że około 100 milionów Amerykanów i 5 milionów osób w Wielkiej Brytanii ma stan przedcukrzycowy.

Powyższy wykres pokazuje wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u Amerykanów poniżej 50. roku życia w ciągu ostatnich dwóch dekad

Powyższy wykres pokazuje wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u Amerykanów poniżej 50. roku życia w ciągu ostatnich dwóch dekad

Dane z JAMA Surgery wykazały, że do roku 2030 ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

Dane z JAMA Surgery wykazały, że do roku 2030 ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

Diety bogate w węglowodany i cukier oraz ubogie w błonnik mogą powodować wysoki poziom glukozy we krwi, podobnie jak brak ćwiczeń fizycznych i zbyt długiego siedzenia.

Stany Zjednoczone zajmują szóste miejsce pod względem wskaźnika zachorowań na nowotwory o wczesnym początku – 87 przypadków na 100 000 mieszkańców – a rak jelita grubego jest jednym z najszybciej rozwijających się.

Oczekuje się, że w latach 2010–2030 liczba diagnoz wśród osób poniżej 50. roku życia, które są klasyfikowane jako choroby o wczesnym początku, wzrośnie o 90% u osób w wieku od 20 do 34 lat.

Eksperci starali się zrzucić winę na wszystko, począwszy od ultraprzetworzonych składników, a skończywszy na zmianie mikrobiomu organizmu – gromadzeniu się pożytecznych bakterii w jelitach.

Ale teraz naukowcy być może odkryli związek między poziomem cukru we krwi a rakiem okrężnicy.

Poziom cukru we krwi to ilość glukozy we krwi. Glukoza to rodzaj cukru pozyskiwanego z pożywienia i stanowiący główne źródło energii organizmu.

Prawidłowy zakres poziomu glukozy we krwi wynosi od 70 do 99 miligramów na decylitr (mg/dl).

Poziom pomiędzy 100 a 125 mg/dl uważa się za stan przedcukrzycowy, a każdy poziom 126 mg/dl lub wyższy klasyfikuje osobę jako osobę chorą na cukrzycę typu 2.

Spośród około 97 milionów dorosłych ze stanem przedcukrzycowym 33 miliony to osoby w wieku poniżej 45 lat.

Jednakże dana osoba może mieć wyższy niż normalny poziom glukozy, stan zwany hiperglikemią, bez cukrzycy.

Niektóre przyczyny mogą obejmować dietę bogatą w węglowodany i cukier, brak aktywności fizycznej, otyłość, urazy fizyczne, infekcje, stres, niektóre leki i inne schorzenia, takie jak choroby trzustki, zespół Cushinga i zespół policystycznych jajników.

Objawy hiperglikemii obejmują skrajne pragnienie, częste oddawanie moczu, nawracające infekcje, utratę masy ciała i niewyraźne widzenie.

Nowy badanie przeprowadziła grupa badaczy z Pekinu, Chińskiej Akademii Nauk i Peking Union Medical College.

Przeanalizowano dokumentację medyczną dwóch kohort dorosłych – jednej grupy z Wielkiej Brytanii i jednej z Chin.

Naukowcy odkryli, że ogólnie wyższy poziom glukozy we krwi był powiązany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wczesnego raka jelita grubego.

Poziomy wyższe niż 126 mg/dl wiązały się z 61-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia CRC o wczesnym początku w porównaniu z osobami z poziomami poniżej 126 mg/dl w kohorcie brytyjskiej.

W kohorcie chińskiej poziom glukozy wyższy niż 126 mg/dl wiązał się z 65-procentowym wzrostem ryzyka wczesnego wystąpienia raka jelita grubego.

Powyżej przedstawiono objawy i ich częstotliwość u pacjentów o wczesnym początku, u których rak jelita grubego rozwinął się przed 50. rokiem życia oraz u pacjentów o późnym początku, u których rak jelita grubego rozwinął się po 50. roku życia.

Powyżej przedstawiono objawy i ich częstotliwość u pacjentów o wczesnym początku, u których rak jelita grubego rozwinął się przed 50. rokiem życia oraz u pacjentów o późnym początku, u których rak jelita grubego rozwinął się po 50. roku życia.

Naukowcy, których badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of the National Cancer Center, stwierdzili, że ich wyniki sugerują, że „ściślejsza kontrola poziomu glukozy powinna być priorytetem w młodszych grupach wiekowych”.

W badaniu uwzględniono wiek, rasę, płeć, wywiad rodzinny w kierunku CRC oraz historię badań przesiewowych w kierunku CRC i wykluczono osoby, które obecnie przyjmowały leki przeciwcukrzycowe.

Naukowcy podali kilka powodów potwierdzających związek między poziomem cukru we krwi a rakiem jelita grubego.

Po pierwsze, wysoki poziom glukozy może bezpośrednio uszkodzić DNA i sprzyjać proliferacji uszkodzonych komórek.

Może także ułatwiać migrację i inwazję komórek nowotworowych w całym organizmie.

Po drugie, komórki nowotworowe wykorzystują glukozę, więc zwiększony jej poziom w organizmie zapewnia komórkom więcej energii.

Wysoki poziom cukru we krwi zakłóca również pewne sygnały w organizmie, które mogą stymulować wzrost i ruch komórek nowotworowych.

Wreszcie, w badaniu stwierdzono, że podwyższony poziom glukozy powiązano z przewlekłym stresem i stanami zapalnymi w organizmie, które są potencjalnymi czynnikami powodującymi raka.

Naukowcy napisali, że gwałtowny wzrost zachorowań na raka okrężnicy o wczesnym początku stanowi „znaczne obciążenie nowotworami wśród młodych dorosłych… [and] czynniki napędzające tę niepokojącą tendencję nie są dobrze poznane”.

Ream napisał: „… nasze odkrycia podkreślają potrzebę wzmożenia wysiłków w zakresie zdrowia publicznego ukierunkowanych na otyłość, dysfunkcje metaboliczne i hiperglikemię w ramach wielostronnego podejścia mającego na celu łagodzenie rosnącego obciążenia CRC, szczególnie w młodszych grupach wiekowych”.

Eksperci nie są pewni, co dokładnie powoduje wzrost zachorowalności na nowotwory o wczesnym początku, ale przypuszczają, że może to wynikać z diety bogatej w mięso i wysokotłuszczowej, wzrostu otyłości lub narażenia na ultraprzetworzoną żywność, sztuczne składniki i dodatki. jak również szkodliwe chemikalia.

Jednym z czynników, który uznano wcześniej za przyczynę tego wzrostu, było wcześniejsze stosowanie antybiotyków. Jednak nowy, odrębny badanie w czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology odkryli, że w kilku badaniach analizujących to powiązanie wyniki były sprzeczne.

Evan White miał 24 lata, kiedy zdiagnozowano u niego raka okrężnicy i zmarł na tę chorobę cztery lata później w wieku 28 lat.

Evan White miał 24 lata, kiedy zdiagnozowano u niego raka okrężnicy i zmarł na tę chorobę cztery lata później w wieku 28 lat.

Joe Faratzis, obecnie 34 lata, na zdjęciu przed wykryciem raka

Joe Faratzis, obecnie 34 lata, na zdjęciu w szpitalu podczas leczenia

Na powyższym zdjęciu dwudziestokilkuletni Joe Faratzis z Los Angeles, 34 lata, zanim wykryto u niego raka okrężnicy w czwartym stadium (po lewej) i podczas leczenia rozpoczętego w 2020 r. (po prawej)

Kalifornijscy badacze przejrzeli dokumentację medyczną 4,5 miliona pacjentów stanowego systemu opieki zdrowotnej Kaiser Permanente i przeanalizowali dokumentację osób w wieku od 18 do 49 lat, u których w latach 1998–2020 zdiagnozowano raka okrężnicy o wczesnym początku, a które w przeszłości przyjmowały doustne antybiotyki.

Wyniki wykazały, że związek pomiędzy wcześniejszym stosowaniem antybiotyków w wieku dorosłym a wczesnym wystąpieniem CRC nie był istotny statystycznie.

W odrębnym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Missouri-Kansas City analizowano częstość występowania raka jelita grubego u osób w wieku od 10 do 44 lat w ciągu ostatnich dwudziestu lat i stwierdzono, że liczba przypadków wzrosła we wszystkich grupach wiekowych.

Częstość występowania raka jelita grubego wzrosła o 500 procent wśród dzieci w wieku od 10 do 14 lat i o 333 procent wśród nastolatków w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźniki wzrosły o 71 procent wśród osób od 30 do 34 do 7 przypadków na 100 000 osób. Natomiast wśród osób w wieku od 35 do 39 lat wskaźniki wzrosły o 58 procent, do 12 przypadków na 100 000 osób.

Według ACS 37 procent przypadków raka jelita grubego występuje u osób w wieku poniżej 50 lat, w porównaniu z 24 procentami przypadków u osób w wieku 65 lat i starszych.

Liczba CRC wzrosła o 2% u osób w wieku poniżej 55 lat od połowy lat 90. XX w., a liczba zgonów o 1% od połowy 2000 r.

Wskaźnik pięcioletniego przeżycia w przypadku CRC wynosi 64 procent, ale spada do 14 procent w przypadku rozprzestrzenienia się nowotworu, co często zdarza się w przypadkach o wczesnym początku, ponieważ objawy często nie występują lub są błędnie diagnozowane do czasu rozprzestrzenienia się nowotworu po całym organizmie.

Objawy obejmują zmiany w nawykach korzystania z toalety, krew w stolcu, osłabienie, zmęczenie, nudności, utratę apetytu, guzek w jamie brzusznej lub odbytnicy, biegunkę, skurcze brzucha, zaparcia i wymioty.



Link źródłowy