Strona główna nauka/tech Chirurgia bariatryczna triumfuje jako bezpieczne rozwiązanie w przypadku skrajnej otyłości

Chirurgia bariatryczna triumfuje jako bezpieczne rozwiązanie w przypadku skrajnej otyłości

32
0


Otyłość Chirurgia bariatryczna Cukrzyca
Niedawne badania potwierdziły, że chirurgia metaboliczna i bariatryczna jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna u osób z ciężką otyłością.

Naukowcy wykazali, że chirurgia metaboliczna i bariatryczna jest bezpieczna i skuteczna u pacjentów z ciężką otyłością, wykazując jedynie 0,7% odsetka poważnych powikłań w ciągu 30 dni po operacji.

Pomimo wysokiego ryzyka związanego z BMI 70 kg/m2 lub więcej, badanie wykazało, że u tych pacjentów do roku po operacji wystąpiła znaczna utrata masy ciała i minimalne powikłania, co przemawia za stosowaniem tych procedur w tej populacji o wysokim BMI.

Bezpieczeństwo i skuteczność bariatryczna

Zespół badawczy kierowany przez dr Florinę Corpodean z Pennington Biomedical Research Center potwierdził, że chirurgia metaboliczna i bariatryczna jest w dużej mierze bezpieczna i skuteczna u osób z ciężką otyłością. Ich ustalenia zostały opublikowane w Chirurgia otyłości: The Journal of Metabolic Surgery and Allied Care pod tytułem „BMI ≥ 70: Wieloośrodkowe instytucjonalne doświadczenie dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności interwencji chirurgii metabolicznej i bariatrycznej”. Badanie wykazało, że u pacjentów ze skrajną otyłością, którzy przeszli operację, odsetek poważnych powikłań pooperacyjnych w ciągu 30 dni wynosił zaledwie 0,7%, co wskazuje na akceptowalny poziom ryzyka chirurgicznego.

Ponieważ ponad 40% populacji USA jest dotkniętych otyłością, podmioty świadczące opiekę zdrowotną coraz częściej spotykają się z pacjentami, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 70 kg/m22. Naukowcy przeanalizowali dane od 84 takich pacjentów, którzy przeszli operację metaboliczną lub bariatryczną. Chociaż ci pacjenci częściej zgłaszali się na oddział ratunkowy po operacji, odsetek poważnych powikłań w ciągu 30 dni pozostawał wyjątkowo niski.

Przedmiot badań i dane demograficzne pacjentów

„Badanie to miało na celu zebranie danych pochodzących od niedostatecznie zbadanej populacji, jesteśmy jednak dumni, że przyczyniliśmy się do tej niezbędnej analizy danych” – powiedział dr Corpodean, pracownik naukowy ze stopniem doktora i pracownik naukowy w dziedzinie chirurgii w Pennington Biomedical, który pracuje w Instytut Metamor Metaboliczny. „Pacjenci z tym poziomem otyłości reprezentują rosnącą grupę demograficzną, która wymaga zindywidualizowanej opieki. Dobra wiadomość jest taka, że ​​chociaż tych pacjentów można uznać za wysokiego ryzyka ze względu na ich BMI, operacje bariatryczne i metaboliczne pozostają dla nich w dużej mierze bezpieczne”.

Naukowcy przeprowadzili analizę danych, przeglądając je pod kątem danych demograficznych, wyników pooperacyjnych oraz zmian BMI i masy ciała. Utratę masy ciała oceniano w różnych odstępach czasu: 30 dni, 6 miesięcy i 1 rok. Ocenili także częstość wizyt na oddziałach ratunkowych, ponownych przyjęć i ponownych operacji w pierwszym roku po operacji.

Wyniki operacji i opieka nad pacjentem

„W miarę ciągłego występowania otyłości lekarze, chirurdzy i badacze coraz częściej pracują z pacjentami z BMI powyżej 70 kg/m2”- powiedział dr Philip Schauer, dyrektor Instytutu Metamor. „Nasza analiza danych pokazuje, że poziom BMI u tych pacjentów nie uzasadnia wahań przed wykonaniem operacji bariatrycznej i metabolicznej jako metody leczenia. W Metamor za naszą misję uważamy zapewnianie tego rodzaju przejrzystości i zapraszamy inne instytucje do kontynuowania przyszłych badań w obliczu rosnącej grupy demograficznej”.

Obecnie nie ma przyjętej maksymalnej wartości BMI uważanej za wygórowaną dla osób wymagających operacji bariatrycznej, ale powszechnie przyjmuje się, że zwiększone BMI przekłada się na zwiększone ryzyko operacji. Odkrycia badaczy wykazały, że pacjenci w tej grupie demograficznej wykazują znaczną utratę masy ciała po operacji metabolicznej lub bariatrycznej, a wyniki utrzymują się do roku po operacji. Wyniki dalszych badań wykazały, że chociaż pacjenci ci częściej zgłaszali się na oddział ratunkowy, wykazywali niski odsetek powikłań i reoperacji w ciągu pierwszego roku po operacji.

Wpływ i przyszłe kierunki

„Zajęcie się wiodącą epidemią zdrowia naszych czasów jest misją Pennington Biomedical, a nasi badacze z Instytutu Metamor realizują tę misję poprzez badania i analizy takie jak ta” – powiedział dr John Kirwan, dyrektor wykonawczy Pennington Biomedical. „Chociaż zachęcamy do dalszych badań, to badanie i inne podobne dają nadzieję tym, którzy cierpią z powodu szkodliwych skutków zdrowotnych otyłości. Naukowcy, pacjenci i chirurdzy mogą mieć większe poczucie pewności, że chirurgia metaboliczna jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu otyłości”.

Odniesienie: „BMI ≥ 70: wieloośrodkowe doświadczenie instytucjonalne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności interwencji chirurgii metabolicznej i bariatrycznej” autorstwa Floriny Corpodean, Michaela Kachmara, Iryny Popiv, Kyle’a B. LaPenny, Devana Lenharta, Michaela Cooka, Vance’a L. Albaugha i Philipa R. Schauera, 24 lipca 2024 r., Operacja otyłości.
DOI: 10.1007/s11695-024-07419-7

Badanie przeprowadzili naukowcy z Instytutu Metamor, zlokalizowanego na terenie kampusu Pennington Biomedical. Założony pod koniec 2019 roku Instytut Metamor jest owocem partnerstwa Pennington Biomedical, Regionalnego Centrum Medycznego Matki Bożej z Jeziora, Biura Gubernatora Luizjany, Louisiana Economic Development, LSU Health New Orleans School of Medicine i Pennington Biomedical Research Foundation . Instytut specjalizuje się w leczeniu otyłości i cukrzycy. Jest to pierwszy instytut w kraju oferujący zintegrowane i multidyscyplinarne podejście do opieki nad osobami cierpiącymi na otyłość, cukrzycę i choroby z nimi związane w jednej placówce.



Link źródłowy