Strona główna Biznes Chińskie firmy potępiają wsparcie Draghiego dla ceł – Euractiv

Chińskie firmy potępiają wsparcie Draghiego dla ceł – Euractiv

31
0


Chińskie firmy działające w UE skrytykowały sugestię Mario Draghiego, jakoby cła chroniły europejski przemysł przed zagraniczną konkurencją, ostrzegając, że wprowadzone środki mogą eskalować napięcia handlowe między Brukselą a Pekinem.

Chińska Izba Handlowa przy UE (CCCEU) również sprzeciwiła się wielokrotnemu potępianiu przez włoskiego technokratę chińskiej „nadwyżki mocy produkcyjnych” i przedstawianiu Pekinu jako „dostawcy wysokiego ryzyka” kluczowych minerałów w jego długo oczekiwanym raporcie na temat konkurencyjności UE, opublikowany w poniedziałek (9 września).

„Jeśli chodzi o zawartą w raporcie propozycję zastosowania ceł lub innych środków handlowych, CCCEU ostrzega przed działaniami, które mogłyby eskalować napięcia handlowe i zakłócać globalny łańcuch dostaw zielonych technologii” – powiedział Euractiv rzecznik izby, która reprezentuje ponad tysiąc firm działających w całej Unii.

Rzecznik dodał, że zamiast stosować „restrykcyjne środki handlowe”, Bruksela i Pekin powinny przyjąć „podejście oparte na współpracy”, aby zaradzić zmianom klimatycznym i promować zrównoważony rozwój.

Uwagi CCCEU pojawiają się po tym, jak Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego, napisał, że cła mogą być „uzasadnione” w przypadkach „nieuczciwej konkurencji z zagranicy”.

Draghi ostrzegł jednak, że takie środki handlowe „nie powinny być stosowane systematycznie” i że wszelkie próby naśladowania „amerykańskiego podejścia polegającego na systematycznym wykluczaniu chińskiej technologii” jedynie opóźnią wysiłki UE na rzecz ekologizacji swojej gospodarki.

Co więcej, podkreślił, że subsydiowana przez państwo chińska produkcja zielonych technologii mogła spowodować, że niektóre europejskie gałęzie przemysłu pozostały „tak daleko w tyle”, że nałożenie ceł „nałożyłoby jedynie nadmierne koszty efektu deadweight na gospodarkę”.

„Odniesienie do nadwyżki mocy produkcyjnych Chin w zakresie zielonych technologii pomija globalny popyt na te produkty i kluczową rolę, jaką Chiny odgrywają w napędzaniu światowych wysiłków na rzecz dekarbonizacji” – powiedział rzecznik CCCEU.

„Jesteśmy rozczarowani, że uznano to za zagrożenie; wierzymy, że moce produkcyjne Chin należy postrzegać jako szansę na zaspokojenie rosnącego światowego zapotrzebowania na technologie czystej energii po konkurencyjnych cenach” – dodali.

Rzecznik zauważył również, że podobnie błędnie zrozumiano wezwanie Draghiego do Brukseli, aby wzmogła wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw minerałów kluczowych dla zielonej transformacji z Chin.

„Oznaczanie Chin jako krajów wysokiego ryzyka bez uznania korzyści płynących z partnerstwa może podważyć możliwości wspólnych wysiłków na rzecz zabezpieczenia niezawodnych i zróżnicowanych łańcuchów dostaw” – stwierdzili.

Raport Draghiego pojawia się w kontekście rosnących tarć handlowych między Brukselą a Pekinem.

W zeszłym miesiącu Pekin ogłosił wszczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego importu produktów mlecznych do UE – dzień po potwierdzeniu przez UE tymczasowych ceł w wysokości do 36,3% na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach.

Spór handlowy toczy się także w kontekście szerszych napięć geopolitycznych w związku z coraz bliższymi związkami Chin z Rosją oraz statusem politycznym Tajwanu, państwa de facto autonomiczna wyspa, którą Pekin uważa za część swojego terytorium.

[Edited by Martina Monti/Alice Taylor-Braçe]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy