Szef Chelsea Enzo Maresca wezwał Premier League do zmiany zasad finansowych, aby kluby nie czuły się „zmuszone” do sprzedawania zawodników z akademii.
Kiedy kluby sprzedają absolwentów akademii, cała opłata za transfer jest zapisywana na ich kontach jako „czysty zysk” i może pomóc im w przestrzeganiu rygorystycznych zasad dotyczących zysków i zrównoważonego rozwoju obowiązujących w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Pomocnik Chelsea Conor Gallagher (24 l.), grający w klubie od ósmego roku życia, zgodził się dołączyć do Atletico Madryt za 33 miliony funtów.
Mason Mount (55 mln funtów), Lewis Hall (28 mln funtów), Ruben Loftus-Cheek (15 mln funtów), Ian Maatsen (35 mln funtów), Callum Hudson-Odoi (5 mln funtów) i Billy Gilmour (7,5 mln funtów) zawodników z akademii, którzy mają zostać sprzedani przez klub w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a powszechnie oczekuje się, że dołączą do nich Armando Broja i Trevoh Chalobah.
Sprzedaż ta pomogła Chelsea wydać rekordową na świecie sumę znacznie ponad 1 miliard funtów w ciągu ostatnich czterech okien transferowych na modernizację składu z udziałem młodych zawodników.
Zapytany, czy The Blues ryzykują zdenerwowanie kibiców, sprzedając popularnych zawodników z akademii, Maresca odpowiedział: „Ale to nie jest problem Chelsea, takie są zasady. W tej chwili wszystkie kluby są zmuszone sprzedawać zawodników z akademii ze względu na zasady. To wszystkich problemów klubów Premier League.
„To nie tylko my, to wszystkie kluby Premier League. To wstyd, ponieważ we Włoszech mamy [Francesco] Totti w Romie, 20 lat w tym samym klubie – jeden klubowy człowiek. Kochamy to w piłce nożnej, kibice chcą to widzieć. Jednak w przypadku obecnych zasad jest inaczej niż w przeszłości.
Zapytany, czy wydatki Chelsea postawiły ich w takiej sytuacji, odpowiedział: „Tak, ale nie tylko Chelsea wydaje pieniądze na zawodników. Wszystkie duże kluby próbują kupić zawodników.
„Niektóre kluby wydają więcej, inne mniej. Osobiście uważam, że to szkoda, ponieważ lubimy widzieć zawodnika z jednego klubu, ale zasady są inne”.
Następnie zapytano go, czy zasady wymagają zmiany, i odpowiedział: „Jeśli chcą chronić zawodników z akademii, to prawdopodobnie tak”.
kluby z Premier League zgodzili się na próbę alternatywny system finansowy działający na zasadzie pułapu wydatków w sezonie 2024–25.