Badania pokazują, że osoby w średnim wieku charakteryzujące się większą elastycznością mierzoną za pomocą Flexindex wykazują zmniejszone ryzyko śmiertelności.
Badanie to, w którym wzięło udział ponad 3000 uczestników, wykazało, że większa elastyczność wiąże się ze znacznym spadkiem współczynnika zgonów, co podkreśla znaczenie włączania ćwiczeń elastyczności do regularnych programów ćwiczeń, aby potencjalnie wydłużyć oczekiwaną długość życia.
Ćwiczenia na elastyczność są często uwzględniane w programach ćwiczeń sportowców i osób ćwiczących. Nowe badania opublikowane dzisiaj (21 sierpnia) w czasopiśmie Skandynawski dziennik medycyny i nauki w sporcie sugeruje, że poziom elastyczności może wpływać na przeżycie osób w średnim wieku.
Flexindex: nowa miara elastyczności
Po przeanalizowaniu danych dotyczących 3139 osób (66% mężczyzn) w wieku 46–65 lat badacze uzyskali wynik elastyczności ciała, zwany Flexindex. Wynik ten uzyskano z połączenia biernego zakresu ruchu w 20 ruchach (każdy z punktacją 0–4) obejmujących 7 różnych stawów, co dało zakres punktacji 0–80.
Flexindex był o 35% wyższy u kobiet w porównaniu z mężczyznami. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 12,9 lat zmarły 302 osoby (9,6%), w tym 224 mężczyzn i 78 kobiet. Flexindex wykazywał odwrotną zależność od ryzyka śmiertelności i był o prawie 10% wyższy w przypadku osób, które przeżyły, w porównaniu z osobami, które nie przeżyły, zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet.
Wpływ elastyczności na śmiertelność
Po uwzględnieniu wieku, wskaźnika masy ciała i stanu zdrowia, ryzyko śmierci u mężczyzn i kobiet z niskim Flexindex było odpowiednio 1,87 i 4,78 razy wyższe w porównaniu z osobami z wysokim Flexindexem.
„Sprawność tlenowa, siła i dobra równowaga były wcześniej kojarzone z niską śmiertelnością. Udało nam się wykazać, że zmniejszona elastyczność ciała jest również powiązana ze słabym przeżyciem u mężczyzn i kobiet w średnim wieku” – powiedział korespondent Claudio Gil S. Araújo, lekarz medycyny z Kliniki Medycyny Wysiłkowej – CLINIMEX w Rio de Janeiro, Brazylia.
Znaczenie elastyczności w procesie starzenia się
Dodał, że ponieważ elastyczność ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, warto poświęcić więcej uwagi ćwiczeniom elastyczności i rutynowo włączać ocenę elastyczności ciała do wszystkich ocen sprawności fizycznej związanych ze zdrowiem.
Odniesienie: „Ograniczona elastyczność ciała wiąże się ze słabym przeżyciem u mężczyzn i kobiet w średnim wieku: prospektywne badanie kohortowe” 21 sierpnia 2024 r., Skandynawski dziennik medycyny i nauki w sporcie.
DOI: 10.1111/sms.14708