Strona główna nauka/tech Chcesz żyć dłużej? Badania mówią, że dieta wegetariańska wzbogacona w ryby jest...

Chcesz żyć dłużej? Badania mówią, że dieta wegetariańska wzbogacona w ryby jest najlepsza dla osób starszych

4
0


Zdrowa dieta oparta na roślinach
Badanie wykazało, że diety wegetariańskie zmniejszają ryzyko śmiertelności, a pesko-wegetarianie zapewniają największą ochronę. Starsi wegetarianie wykazali nieco większe ryzyko chorób neurologicznych. Pescowegetarianie mieli o 18% niższe ryzyko śmierci, podczas gdy weganie wykazali mniejszą redukcję, przy czym mężczyźni odnieśli większe korzyści niż kobiety.

Diety czysto wegetariańskie mogą nie zapewniać tak dużej ochrony przed niektórymi chorobami neurologicznymi u osób starszych.

Według nowego badania różne diety wegetariańskie wydają się zmniejszać ryzyko śmiertelności i powiązanych schorzeń, przy czym dieta pesko-wegetariańska – obejmująca ryby – zapewnia największą ochronę osobom w bardzo podeszłym wieku.

Naukowcy z Loma Linda University Health odkryli, że diety wegetariańskie wiążą się z niższym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny i wielu zgonów związanych z konkretną przyczyną, szczególnie wśród mężczyzn i osób w średnim wieku. Jednak wśród bardzo starszych wegetarian zaobserwowano nieco większe ryzyko chorób neurologicznych, takich jak udar, demencja i choroba Parkinsona. Mimo to dieta pesko-wegetariańska nadal zapewniała niewielką, ale zauważalną przewagę nad innymi dietami wegetariańskimi i niewegetariańskimi, nawet u osób starszych.

Zagrożenia neurologiczne u osób starszych

Gary Fraser, doktor MBCHB, wybitny profesor w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Loma Linda i główny badacz badania, powiedział, że dieta wegetariańska wydaje się zapewniać ochronę przed ryzykiem śmierci w średnim wieku, ale gdy pomaga ludziom wejść w po 80. roku życia ta ogólna przewaga wydaje się zanikać w przypadku osób przestrzegających ścisłej diety wegetariańskiej.

„To zwiększone ryzyko chorób neurologicznych wśród wegetarian po 80. roku życia nie było ogromne, ale dzieje się tam coś, czego nie powinniśmy ignorować, jeśli chcemy, aby wszyscy wegetarianie mieli przewagę w późniejszym wieku” – stwierdził Fraser.

Szczegóły badania i ustalenia

Badanie opublikowano 2 sierpnia w czasopiśmie „ Amerykański dziennik żywienia klinicznego.

W badaniu wykorzystano dane z badania Adventist Health Study-2, obejmującego ogromną kohortę prawie 96 000 osób, które identyfikują się jako adwentyści dnia siódmego i mieszkały w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie podczas początkowej rekrutacji do badania w latach 2002–2007, a okres obserwacji trwał do 2015 r. Dane z tej grupy były przez lata wykorzystywane w licznych badaniach dotyczących zdrowia, chorób i śmiertelności. W badaniu tym przeanalizowano dane od ponad 88 000 pacjentów i około 12 500 zgonów w badanej kohorcie. Dane dotyczące diety zebrano za pomocą kwestionariusza, a następnie podzielono na pięć wzorców: niewegetariańska, półwegetariańska, pesko-wegetariańska, laktoowowegetariańska i wegańska.

Fraser powiedział, że jego zespół odkrył, że u wegetarian adwentystycznych ryzyko śmierci było ogółem o około 12% mniejsze w porównaniu z niewegetarianami adwentystycznymi. U uczestników badania na diecie pesko-wegetariańskiej ryzyko śmierci było o 18% mniejsze. U osób na diecie laktoowowegetariańskiej (obejmującej nabiał i jajka) ryzyko śmierci było o 15% niższe. Ogólnie weganie mieli mniej niż 3% zmniejszone ryzyko śmierci, ale weganie płci męskiej radzili sobie znacznie lepiej niż niewegetarianie, w przeciwieństwie do kobiet.

„Ogólnie rzecz biorąc, są to jedne z najwyraźniejszych danych wskazujących, że amerykańscy wegetarianie są lepiej chronieni przed przedwczesną śmiercią niż niewegetarianie” – stwierdził Fraser.

Odniesienie: „Śmiertelność zależna od przyczyny i ze wszystkich przyczyn u wegetarian w porównaniu ze śmiertelnością u niewegetarian z kohorty Adventist Health Study-2”, autorzy: Grace P. Abris, David J. Shavlik, Roy O Mathew, Fayth M. Butler, Jisoo Oh, Rawiwan Sirirat , Lars E. Sveen i Gary E. Fraser, 2 sierpnia 2024 r., Amerykański dziennik żywienia klinicznego.
DOI: 10.1016/j.ajcnut.2024.07.028

Wsparcie w analizie badania zapewnił dział ds. badań Uniwersytetu Loma Linda Health. Początkowe wsparcie finansowe dla kohorty pochodziło z grantów Narodowego Instytutu Raka i Światowego Funduszu Badań nad Rakiem.



Link źródłowy