Oczekuje się również, że zaangażowanie klubów EFL poprawi pozycję Walii we współczynnikach klubowych stowarzyszenia UEFA z 50. do „40. lub wyższego”.
Obecny ranking Walii, wynoszący 50 na 55, oznacza, że tylko czołowe ligi w San Marino, Gibraltarze, Andorze, Białorusi i Macedonii Północnej zajmują niższe miejsca w Europie.
Jedną z głównych przyczyn słabej oceny współczynnika Walii są słabe wyniki jej klubów w europejskich rozgrywkach.
Mistrzowie Cymru Premier The New Saints zostali pierwszym klubem z walijskiej piramidy, który zakwalifikował się do fazy grupowej najważniejszych europejskich rozgrywek w tegorocznej Lidze Konferencyjnej Europy.
Podniesie to ranking współczynników Walii, a FAW ma nadzieję, że zaangażowanie Cardiff, Swansea, Wrexham i Newport zapewni dalszy wzrost i pozwoli zdobyć więcej nagród pieniężnych od UEFA.
Fakt, że FAW miałby rozdzielać część zwiększonych przychodów na mecze w Walii, jest jednym z powodów, dla których kluby Cymru Premier aprobują wprowadzenie swoich odpowiedników z EFL do Pucharu Ligi Walijskiej.
Kluby z walijskiej piramidy również z radością przyjęłyby szansę zmierzenia się z Cardiff, Swansea, Wrexham i Newport, co było rzadkością w ostatnich latach.
Jeśli chodzi o same kluby EFL, szansa gry w Europie jest atrakcyjna z wielu powodów, takich jak ogromne korzyści finansowe i możliwość nawiązania efektownych kontaktów z renomowanymi zagranicznymi klubami.
Cardiff, Swansea, Wrexham i Newport mają na swoim koncie występy w europejskich pucharach, ponieważ zakwalifikowały się do Pucharu Walii i wszystkie mają na swoim koncie godne uwagi zwycięstwa.
Cardiff pokonało Real Madryt w Pucharze Zdobywców Pucharów w 1971 r., Wrexham pokonało Porto w tych samych rozgrywkach w 1984 r., a Newport dotarło do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów w 1981 r., a Swansea wygrała 3:0 w Walencji w Lidze Europy w 2013 r. mecz.
Walijskie kluby z ligi EFL nie brały udziału w rozgrywkach FAW od czasu zniesienia FAW Premier Cup w 2008 roku, który nie zapewniał kwalifikacji do europejskich rozgrywek.
Cardiff, Swansea i Newport zgłosiły drużyny do lat 21 w ostatnich edycjach Nathaniela MG Cup, ale wprowadzenie ich pierwszych drużyn – i szansa na zakwalifikowanie się do Europy – oznaczałoby poważny rozwój dla walijskiego futbolu.
Według raportu Prosiect Cymru: „Walijski futbol zajmuje wyjątkową pozycję w europejskim futbolu, ponieważ jego największe kluby grają w krajowej lidze innego kraju (Anglii).
„To historycznie ograniczało zdolność walijskich klubów krajowych do konkurowania w rozgrywkach klubowych UEFA.
„Innowacyjne rozwiązanie odpowiadające temu stanowisku ma potencjał transformacyjny dla całego walijskiego ekosystemu piłkarskiego, od rozgrywek amatorskich po profesjonalną grę mężczyzn i kobiet”.