Strona główna zdrowie Bycie gejem, biseksualistą lub trans wiąże się z większym ryzykiem demencji, twierdzą...

Bycie gejem, biseksualistą lub trans wiąże się z większym ryzykiem demencji, twierdzą czołowi psychologowie

10
0


Badania sugerują, że osoby LGBTQ+ są bardziej narażone na demencję i depresję niż ich heteroseksualni rówieśnicy.

Naukowcy z Yale School of Medicine odkryli, że w tej grupie ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych mózgu w późniejszym życiu było o 15% wyższe.

Obejmowało to o 14% wyższe ryzyko zdiagnozowania demencji i o 27% wyższe ryzyko depresji w późniejszym życiu.

W artykule oskarżono o „różne przyczyny” – od czynników psychospołecznych, takich jak stres, po uszkodzenia fizyczne spowodowane przemocą i hormony potwierdzające płeć oraz trudności w dostępie do opieki zdrowotnej.

Badania sugerują, że stres może wywołać zapalenie układu nerwowego i zwiększyć ryzyko tworzenia się grudek białkowych w mózgu, co jest prekursorem chorób takich jak demencja.

Wspomniano również, że osoby w grupie częściej paliły lub nadużywały substancji niż ich heteroseksualni rówieśnicy, co może zwiększać ryzyko wystąpienia tych schorzeń.

Powyższy wykres pokazuje procent wzrostu ryzyka demencji i depresji w późniejszym życiu wśród dorosłych LGBTQ+ w porównaniu z ich heteroseksualnymi rówieśnikami

Powyższy wykres pokazuje procent wzrostu ryzyka demencji i depresji w późniejszym życiu wśród dorosłych LGBTQ+ w porównaniu z ich heteroseksualnymi rówieśnikami

Często uważa się, że depresja w późnej dorosłości jest zwiastunem demencji, a wiele badań wskazuje, że może to być reakcja na deficyty poznawcze.

Dr Shufan Huo, neurolog, który kierował badaniem, powiedział: „W świecie, który w coraz większym stopniu uznaje kluczową rolę godziwej opieki zdrowotnej, niepokojące jest to, jak niewiele wiadomo na temat dysproporcji zdrowotnych, z jakimi borykają się osoby LGBTQ+.

„W naszym badaniu przyjrzeliśmy się tej grupie, która w przeszłości była niedostatecznie reprezentowana w badaniach neurologicznych, i odkryliśmy, że występuje u niej zwiększone ryzyko niekorzystnych skutków dla zdrowia mózgu”.

Naukowcy stwierdzili, że ich badanie nie wykazało, że problemy wynikają z płci lub różnic płciowych, ale wykryło związek, który prawdopodobnie był spowodowany innymi czynnikami.

To najnowszy artykuł ukazujący dysproporcje, z jakimi borykają się osoby LGBTQ+, po tym jak inne badanie wykazało, że lesbijki umierają o 20 procent wcześniej niż ich rówieśniczki.

Badacze już wcześniej obwiniali za tę dysproporcję nadużywanie alkoholu, szacując, że około 25 procent osób LGBTQ+ ma problem z alkoholem w porównaniu z pięcioma do dziesięciu procentami w populacji ogólnej.

Podkreślili także wskaźniki otyłości – badania wykazały, że lesbijki są o 41 procent bardziej narażone na otyłość niż ich heteroseksualne rówieśniczki. Badania sugerują, że mężczyźni homoseksualni i biseksualni są mniej narażeni na otyłość niż ich heteroseksualni rówieśnicy.

Naukowcy sugerują, że nadużywanie alkoholu może powodować obumieranie komórek mózgowych i kurczenie się narządu, zwiększając ryzyko chorób neurologicznych.

Otyłość może zwiększać ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, w tym mózgu, co może zwiększać ryzyko wystąpienia demencji.

Naukowcy odkryli, że kobiety biseksualne miały najkrótszą średnią długość życia, umierając o 37 procent wcześniej niż kobiety heteroseksualne, a za nimi plasowały się lesbijki, które umierały o 20 procent wcześniej. Kobiety queer (w tym zarówno kobiety biseksualne, jak i lesbijki) umierały średnio o 26 procent wcześniej niż kobiety heteroseksualne

Naukowcy odkryli, że kobiety biseksualne miały najkrótszą średnią długość życia, umierając o 37 procent wcześniej niż kobiety heteroseksualne, a za nimi plasowały się lesbijki, które umierały o 20 procent wcześniej. Kobiety queer (w tym kobiety biseksualne i lesbijskie) umierały średnio o 26 procent wcześniej niż kobiety hetero

Szacuje się, że w 2020 r. 5,6 procent wszystkich Amerykanów zidentyfikowanych jako LGBTQ

Szacuje się, że w 2020 r. 5,6 procent wszystkich Amerykanów zidentyfikowanych jako LGBTQ

Według brytyjskiego Towarzystwa Alzheimera z siedzibą w Wielkiej Brytanii może również powodować nadmierną aktywację układu odpornościowego, co prowadzi do uszkodzenia mózgu.

W nowym badaniu opublikowanym w Neurologiabadacze przeanalizowali dane 393 000 osób ze zbioru danych All of Us, amerykańskiego zbioru danych zawierającego dokumentację medyczną.

Dorośli mieli średnio około 51 lat i zapisywali się do badania w ciągu pięciu lat od maja 2017 r. do czerwca 2022 r.

Spośród nich 39 000 to osoby LGBTQ+ – 15 700 to osoby biseksualne (głównie kobiety), 9 300 to geje, 5 000 to lesbijki, a 4 000 należy do mniejszości płciowej.

Było też 8400 osób, które stwierdziły, że należą do innej kategorii. Niektóre osoby zostały zaliczone do więcej niż jednej kategorii.

W tej grupie u 21 000 osób zdiagnozowano chorobę neurologiczną.

Dotyczyło to 11 500 osób, które cierpiały na depresję w późnym wieku, 6600 osób po udarze i 2933 przypadków demencji.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć przypisana w momencie urodzenia, pochodzenie etniczne i choroby serca odkryli, że osoby LGBT były bardziej narażone na te powikłania.

Odkryli również, że u osób transpłciowych ryzyko udaru było o 68% wyższe w porównaniu z osobami heteroseksualnymi i cispłciowymi.

Do ograniczeń badania należało to, że nie zbadano w nim przyczyn nierówności, z jakimi borykają się osoby LGBTQ+.

Nie zbadano także szczegółowo roli terapii hormonalnej afirmującej płeć w zwiększaniu ryzyka wystąpienia tych schorzeń.

Dr Huo dodała: „Nasze ustalenia podkreślają potrzebę dalszych badań skupiających się na dysproporcjach w zakresie opieki zdrowotnej dotykających społeczność LGBTQ+.

„Możliwe przyczyny tych rozbieżności mogą obejmować dyskryminację, stres, dostęp do opieki zdrowotnej oraz czynniki polityczne i prawne”.



Link źródłowy