Strona główna Biznes Bulc poszukuje funduszu inwestycyjnego dla transportu – Euractiv

Bulc poszukuje funduszu inwestycyjnego dla transportu – Euractiv

2
0


Violeta Bulc stanęła w obronie 315 miliardów euro Jean-Claude’a Junckera inwestycja plan pomimo krytyki ze strony posłów do Parlamentu Europejskiego. Nowy komisarz ds. transportu ma nadzieję wykorzystać proponowany fundusz do zwiększenia konkurencyjności unijnego sektora transportu i ograniczenia emisji.

Przemawiając we wtorek (2 grudnia) przed Komisją Transportu Parlamentu Europejskiego, Bulc stwierdził, że w europejskim programie transportowym brakuje głównych inwestycji.

Nowy plan, zaprezentowany dopiero w zeszłym tygodniu, zachęci sektor prywatny do inwestowania w projekty transportowe, których UE nie była w stanie sfinansować w ramach istniejących pożyczek.

„Z strony prywatnej jest za dużo pieniędzy do zainwestowania. Lepszego mechanizmu nie znaleźliśmy [than the investment plan] pomóc [the EU] rozwijać się, wprowadzać innowacje i wnosić wkład w gospodarkę światową” – powiedziała komisarz Bulc.

„Transport jest czynnikiem wzrostu” – dodała. „Ma potencjał w zakresie tworzenia miejsc pracy, łączenia regionów i przyczyniania się do rozwoju efektywnej energetycznie gospodarki”.

Bulc pochwalił przewodniczącego Junckera za „odwagę” skierowania prywatnego kapitału na inicjatywy UE.

Kwalifikujące się projekty

Komisarz Bulc powiedział eurodeputowanym, że sektor transportu będzie głównym beneficjentem planu Junckera.

Kapitał wpłynie na projekty poświęcone budowie czystszej i bezpieczniejszej infrastruktury transportowej.

Jednak nie na wszystkie inicjatywy zostaną przyznane pieniądze – dodała. Sponsorowane będą wyłącznie projekty, które tworzą długoterminowe możliwości zatrudnienia i mają wyraźną europejską wartość dodaną i są gotowe do rozpoczęcia w ciągu najbliższych trzech lat.

Należą do nich na przykład wyposażenie pojazdów w inteligentne systemy transportowe czy rozwój nowej europejskiej sieci kontroli ruchu lotniczego (SESAR).

Według komisarz Bulc państwa członkowskie przesłały także listę proponowanych projektów. Rozwój portów w Dublinie i Valetcie, budowa brakujących dróg łączących w Europie Wschodniej czy modernizacja kanału to tylko niektóre z inicjatyw czekających na dofinansowanie.

Rola parlamentu

Zapytana przez ustawodawców o rolę Parlamentu Europejskiego w tym procesie komisarz Bulc stwierdziła, że ​​chce zbudować zaufanie między obiema instytucjami, aby „nakłonić Radę do zakończenia niezbędnych procesów legislacyjnych”.

Komisarz Bulc ogłosiła, że ​​zamierza składać regularne wizyty w różnych państwach członkowskich, aby sprawdzić konkretny wpływ prac instytucji. Zaprosiła także Parlament, aby dołączył do niej w tych wizytach.

Możliwe nowe inicjatywy

Jeśli chodzi o przyszłe wnioski legislacyjne, Bulc powiedział, że Komisja przedstawi swój program prac za dwa tygodnie.

Potrzeby konsumentów i przedsiębiorstw będą stanowić podstawę każdego nowego prawa UE, ostrzegła jednak, że czasami „więcej przepisów nie oznacza lepszych praktyk”.

Zapytany przez rzecznika Komisji Transportu EPL Wima van de Campa o to, jak Komisja zamierza uporać się z nieuczciwą konkurencją w sektorze lotniczym, Bulc odpowiedział, że nadszedł czas, aby UE przyjęła nową strategię dotyczącą lotnictwa, prawdopodobnie do 2016 r.

Zapowiedziała także, że władza wykonawcza UE może zaproponować nową ustawę dotyczącą ogólnoeuropejskich opłat drogowych. Dodała, że ​​wiele państw członkowskich i grup zainteresowanych stron zachęca Komisję do podjęcia kroków w tym kierunku.

Parlament Europejski

  • 15 grudnia 2014 r: Nowa Komisja przedstawi członkom Parlamentu Europejskiego swój program prac





Link źródłowy