Strona główna Biznes Budżet UE 2025 – inwestycja w Europejczyków – Euractiv

Budżet UE 2025 – inwestycja w Europejczyków – Euractiv

31
0


Jeśli mieszkasz gdziekolwiek na terenie UE, ten artykuł jest dla Ciebie istotny, ponieważ dotyczy mniej więcej 200 miliardów euro Miałem zaszczyt negocjować w Waszym imieniu, Waszym regionie i Państwie członkowskim budżet UE na rok 2025.

To był maraton, który trwał aż do tej wiosny

Zaczęło się od przedstawienia przez Komisję Europejską projektu wniosku dotyczącego rocznego budżetu. Od tego czasu zarówno my w Parlamencie Europejskim, jak i państwa członkowskie w Radzie wypracowaliśmy nasze stanowiska. Rada zaproponowała obniżkę netto zobowiązań o 1,5 mld euro, w tym na program „Horyzont Europa” o 400 mln euro, komponent cyfrowy instrumentu „Łącząc Europę” (CEF-Digital) o 110 mln euro, InvestEU o 30,7 mln euro, Erasmus o 294,8 mln euro m oraz program „Obywatele, równość, prawa i wartości” (CERV) o 33,7 mln euro. Wszystko to zakończyło się kilka dni temu późnym wieczorem (lub wczesnym rankiem, negocjacje trwały do ​​4 rano) spotkaniem pojednawczym, podczas którego przewodniczyłem zespołowi negocjacyjnemu w imieniu Parlamentu Europejskiego i osiągnąłem porozumienie z państwami członkowskimi w Radzie UE. W niezwykle trudnym kontekście politycznym odnieśliśmy niezwykły sukces – budżet UE na rok 2025 będzie o 6% wyższy od obecnego budżetu rocznego, co oznacza wzrost o 10 miliardów euro. Utrzymaliśmy nasze programy i zadbaliśmy o to, aby spłata naszego zadłużenia nie odbyła się ze szkodą dla naszych programów unijnych. Porozumienie polityczne musi teraz zostać zatwierdzone na sesji plenarnej w Strasburgu w przyszłym tygodniu.

Dlaczego roczny budżet UE ma znaczenie?

Ponieważ bez bezpiecznego finansowania każdej polityki UE wszystkie zobowiązania pozostaną jedynie pobożnymi życzeniami. Cały czas ja i moja grupa polityczna – Socjaliści i Demokraci – myśleliśmy o budżecie UE 2025 jako o instrumencie inwestycyjnym. Nie tylko w zakresie środków i infrastruktury, które będą napędzać naszą gospodarkę i konkurencyjność UE, Wasz dobrobyt i bezpieczeństwo nas wszystkich, ale także w finansowaniu naszej odbudowy po pandemii Covid-19. Tworząc UE nowej generacji (NGEU), UE pokazała, że ​​lepiej i szybciej reagujemy na wyzwania, gdy 27 państw członkowskich działa razem w sposób skoordynowany, zamiast pozostawiać rządy krajowe same w walce z kryzysem.

Cieszę się, że zawarte przez nas porozumienie polityczne zawiera rozwiązanie dotyczące finansowania kosztów spłaty bez cięć w podstawowych programach, takich jak Erasmus+ czy programy badawczo-rozwojowe, wbrew pierwotnej koncepcji państw członkowskich. Razem z Socjalistami i Demokratami nalegaliśmy na zastosowanie tzw. mechanizmu kaskadowego EURI, wprowadzonego przy rewizji obecnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Ten „mechanizm kaskadowy” ma na celu zarządzanie rosnącymi kosztami pożyczek na rynkach międzynarodowych bez wpływu na inicjatywy i programy Unii o najwyższym znaczeniu dla naszych obywateli i przedsiębiorstw, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i zdolności reagowania budżetu UE.

200 miliardów euro – czy to duża suma?

Dla osób, które nie zajmują się kwestiami budżetowymi, liczba ta naprawdę wydaje się kolosalna. Musimy jednak spojrzeć na wszystko z odpowiedniej perspektywy i przekonać się, że diabeł faktycznie tkwi w szczegółach. Średnio każdy z rocznych budżetów w ciągu ostatnich kilku lat waha się w granicach 160–180 miliardów euro. To wynik porównywalny z budżetem narodowym Danii, który obsługuje 5,6 miliona ludzi. Całkowita populacja UE wynosi około 450 milionów ludzi. Liczba priorytetów, które musimy sfinansować w przyszłym roku kwotą 200 miliardów euro, jest również imponująca: badania naukowe i innowacje, zdrowie, edukacja, młodzież, rolnictwo, rozwój regionalny, obrona i bezpieczeństwo, zarządzanie migracjami i wsparcie w zakresie azylu, pomoc dla społeczności dotkniętych klęskami żywiołowymi , pełnego rozszerzenia strefy Schengen na Rumunię i Bułgarię, pomagając naszym sąsiadom na drodze do UE.

Budżet UE na ratowanie regionów dotkniętych klęskami żywiołowymi

Ostatni etap negocjacji zbiegł się z katastrofalnymi powodziami w Walencji, które po raz kolejny ukazały niszczycielski wpływ zmian klimatycznych na życie ludzkie. Niestety, nie jest to żadna wiadomość. Widzieliśmy to w Rumunii i Europie Środkowej podczas powodzi, a także widzimy to podczas pożarów w Europie Południowej każdego lata. Dostępnych będzie 3 miliardy euro na wsparcie regionów dotkniętych klęskami żywiołowymi, z możliwością wykorzystania przez państwa członkowskie do 10% istniejących funduszy polityki spójności na zapobieganie takim katastrofom i odbudowę po nich.

Mówiąc o liczbach….

Ogólnie rzecz biorąc, propozycja Komisji Europejskiej była dobrym punktem wyjścia. Moją ambicją było go ulepszyć i dostosować do Twoich potrzeb. Tym samym do propozycji Komisji (tzw. projektu budżetu i listu w sprawie poprawek) udało mi się dodać:

  • 422 mln euro więcej na edukację i młodzież (Erasmus+) (łącznie 4,3 mld euro);
  • 45 mln euro więcej na badania, innowacje i zdrowie (Horyzont Europa – zdrowie klastrów, Europejska Rada ds. Innowacji, Europejska Rada ds. Badań Naukowych, Działania „Maria Skłodowska-Curie”) (łącznie 12,7 mld euro oprócz Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych);
  • 30 mln euro więcej na rolnictwo, w szczególności dla młodych rolników (łącznie 39,9 mld euro na Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji);
  • 5 mln euro więcej na działania na rzecz przyrody, różnorodności biologicznej i klimatu (program LIFE) (łącznie 776 mln euro);
  • 10 mln euro więcej na zarządzanie granicami zewnętrznymi UE, w szczególności na rozszerzenie strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię (łącznie 1,2 mld euro) i 2 mln euro więcej na naszą politykę azylową i migracyjną (łącznie 1,8 mld euro);
  • 6 mln euro więcej na mobilność wojskową (łącznie 252 mln euro);
  • 50 mln euro więcej na pomoc humanitarną w związku z kryzysami światowymi i katastrofami klimatycznymi (łącznie 1,8 mld euro).

W czasach rosnącej niepewności – i żywiącego się nią populizmu – Europejczycy potrzebują wymiernych rezultatów, aby utrzymać zaufanie, że UE pracuje dla nich. Wszystkie te długie godziny negocjacji były tego warte i jestem pewien, że porozumienie w sprawie budżetu UE na rok 2025 otrzyma ostateczne zielone światło na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w przyszłym tygodniu.

Victor Negrescu jest wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, rumuńskim członkiem Grupy Socjalistów i Demokratów oraz wiodącym negocjatorem PE w sprawie budżetu UE na rok 2025.





Link źródłowy