Po potwierdzeniu śmierci dziecka urzędnicy ds. zdrowia starają się powstrzymać alarmującą falę odry w całej Anglii.
W 2024 r. odnotowano już ponad 2000 przypadków – jest to największa epidemia od ponad dekady.
Jednak zaledwie połowa dzieci w niektórych częściach Londynu przyjęła obie dawki szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR), co uratowało życie dziesiątkom tysięcy dzieci.
Podobnie niski poziom obserwuje się także w Liverpoolu, Manchesterze i Birmingham.
Uważa się, że niezidentyfikowane dziecko zmarło w pierwszym kwartale tego roku na podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE) – wolno postępujące zapalenie mózgu wywołane odrą.
Objawy przypominające przeziębienie, takie jak gorączka, kaszel oraz katar lub zatkany nos, są zwykle pierwszym sygnałem odry. Kilka dni później u niektórych osób na wewnętrznej stronie policzków i tylnej części warg pojawiają się małe białe plamki. Rozwija się również charakterystyczna wysypka odrowa, zwykle zaczynająca się na twarzy i za uszami, a następnie rozprzestrzeniająca się na resztę ciała
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Dane z nadzoru brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Anglii potwierdzono kolejnych 78 przypadków.
Oznacza to, że łączna liczba przypadków w całym kraju w tym roku wzrośnie do 2465.
Prawie dwie trzecie (1513) z nich stanowią dzieci w wieku 10 lat i młodsze.
Urzędnicy ds. zdrowia stwierdzili, że w centrum wybuchu epidemii pozostaje West Midlands, a w 2024 r. 358 przypadków skupiło się wokół obszaru Birmingham.
Następny był Londyn, który w tym roku zarejestrował odpowiednio 172 w Lambeth i 145 w Wandsworth.
Rocznierenty zostali wezwani do sprawdzenia, czy ich dzieci otrzymały obie dawki szczepionki.
Eksperci ostrzegają, że bez dwóch szczepień MMR istnieje ryzyko poważnej choroby spowodowanej niezwykle zaraźliwym wirusem i przekazania go innym.
Odra, która powoduje objawy grypopodobne oraz charakterystyczną wysypkę, może powodować bardzo poważne, a nawet śmiertelne komplikacje zdrowotne, jeśli przedostanie się do płuc lub mózgu.
Szacuje się, że co piąte zarażone dziecko będzie hospitalizowane, a u jednego na 15 wystąpią poważne powikłania, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsa.
Doktor Vanessa Saliba, konsultantka epidemiolog w UKHSA, powiedziała: „Odrze można zapobiec podając dwie dawki szczepionki MMR, jednak wiele tysięcy dzieci w całym kraju nadal nie zostało zaszczepionych i mogą być narażone na ryzyko poważnej choroby lub powikłań trwających przez całe życie”.
Żaden rodzic nie chce tego dla swojego dziecka. Nie odkładaj tego na później, działaj już dziś, abyśmy mogli zapewnić wszystkim dzieciom najlepszą ochronę.
„W związku z ciągłym występowaniem odry w Anglii i, niestety, jedną śmiercią młodej osoby, zapewnienie terminowego szczepienia nigdy nie było tak ważne.
„Zaszczepienie MMR zapewnia najlepszą ochronę przed odrą, a co ważne, szczepienie polega również na tym, aby nie rozprzestrzeniać choroby na inne osoby, które mogą być bardziej bezbronne.
„Nasze myśli i kondolencje są z rodziną, która tak tragicznie straciła dziecko”.
Dwie dawki szczepionki MMR zapewniają do 99% ochrony przed trzema chorobami, które mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, utraty słuchu i problemów w czasie ciąży.
Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego co najmniej 95 procent populacji musi zostać zaszczepione, aby zapobiec epidemiom.
Najnowsze dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) pokazują, że w 2023 r. w Anglii i Walii podejrzewano 1603 przypadki odry. Liczba ta jest ponad dwukrotnie wyższa niż 735 zarejestrowanych w 2022 r. i prawie pięciokrotny wzrost w porównaniu z 360 zgłoszonymi przypadkami w 2021 r
W Anglii 89,3% dwulatków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki MMR w roku poprzedzającym marzec 2023 r. (niebieska linia), co oznacza wzrost w porównaniu z 89,2% w roku poprzednim. Tymczasem 88,7 procent dwulatków przyjęło obie dawki, w porównaniu z 89 procent rok wcześniej
Jednak w całym kraju odsetek pięciolatków, którzy zostali w pełni dźgnięci, spadł do 84,5% – najniższego poziomu od ponad dziesięciu lat.
Z najnowszego raportu NHS Digital wynika również, że aż czworo na dziesięcioro dzieci w niektórych częściach Anglii nie otrzymało obu szczepień MMR przed ukończeniem pięciu lat.
Zaledwie 56,3 procent młodzieży w tym wieku w Hackney we wschodnim Londynie było w pełni chronionych przed odrą, świnką i różyczką w sezonie 2022/23.
Po Hackney uplasowały się Camden (63,6 proc.) i Enfield (64,8 proc.).
Poza Londynem najniższe wskaźniki spożycia obu dawek wśród pięciolatków odnotowano w Liverpoolu (73,6%), Manchesterze (74,5%) i Birmingham (75,1%).
Popularność szczepionki MMR załamała się pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku w następstwie badania przeprowadzonego w 1998 r. przez zdyskredytowanego obecnie lekarza Andrew Wakefielda, które fałszywie powiązało szczepionkę z autyzmem.
W zeszłym miesiącu szefowie NHS ponowili apele do rodziców, aby upewnili się, że ich dzieci nadrobiły zaległości w szczepieniach, zanim wrócą do szkoły, w związku z obawą przed wzrostem liczby przypadków odry.
Służba zdrowia twierdzi, że ludzie powinni sprawdzić historię szczepień i uzupełnić zaległości u lekarza rodzinnego lub w przychodni.
Największe ogniska odry w West Midlands, North West i Londynie w ciągu ostatniego roku spowodowały gwałtowny wzrost liczby przypadków odry do najwyższego poziomu od 10 lat.