Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym w czwartek (8 sierpnia), brytyjski organ ds. ochrony konkurencji formalnie wszczął dochodzenie w sprawie fuzji Amazona z firmą Anthropic zajmującą się sztuczną inteligencją.
Amazon przynajmniej zainwestował 4 miliardy dolarów do firmy Anthropic zajmującej się sztuczną inteligencją, w ramach partnerstwa, które umożliwia Anthropic wykorzystanie mocy obliczeniowej Amazon Web Services i Amazon w celu zapewnienia wyłącznego dostępu do najnowocześniejszych modeli sztucznej inteligencji Anthropic, takich jak Claude 3 Sonnet.
Partnerstwo przykuło uwagę brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA), który w ramach bieżących prac nad partnerstwami między start-upami Big Tech i AI monitoruje partnerstwo Amazon-Anthropic i podobne umowy, aby sprawdzić, czy tłumią one konkurencję .
Po zaproszeniu zainteresowanych stron trzecich do przedstawienia uwag w dniu 24 kwietnia CMA wydała zarządzenie formalne zawiadomienie w czwartek tak było postępowanie z dochodzeniem w sprawie fuzji spółki w ramach fazy 1.
Oczekuje się, że decyzja o kontynuowaniu śledztwa zostanie podjęta 4 października – dodał organ nadzorczy.
Amazon jest „rozczarowany” – napisał rzecznik technologicznego giganta w e-mailu do Euractiv.
„Współpraca Amazona z Anthropic nie budzi żadnych obaw związanych z konkurencją ani nie spełnia progów oceny określonych przez CMA” – dodał rzecznik.
„Amazon nie ma miejsca w zarządzie ani uprawnień decyzyjnych w Anthropic, a Anthropic może współpracować z każdym innym dostawcą (i rzeczywiście ma wielu partnerów)”.
Więcej partnerstw pod lupą
Jednak partnerstwo Amazon-Anthropic nie jest jedynym partnerstwem monitorowanym przez organy regulacyjne, w tym brytyjską CMA.
Organ nadzorujący konkurencję zidentyfikował 90 partnerstw pomiędzy Google, Amazon, Microsoft, Meta, Apple lub NVIDIA (GAMMAN) a różnymi firmami w łańcuchu wartości AI, a także jest rozglądać się podobne partnerstwo pomiędzy OpenAI i Microsoft.
Komisja Europejska podobno wszczęła dochodzenie w sprawie fuzji wartej 13 miliardów dolarów inwestycji Microsoftu w twórcę ChatGPT OpenAI, ale nadal bada perspektywę konkurencji.
We wspólnym oświadczeniu w sprawie uczciwej konkurencji w rozwoju sztucznej inteligencji Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i UE oświadczyły niedawno, że „pracują nad wspólnym zrozumieniem [competition] w stosownych przypadkach i zobowiązujemy się do korzystania ze swoich uprawnień tam, gdzie jest to właściwe”.
[Edited by Daniel Eck]