Strona główna zdrowie Brytyjczycy testują szczepionkę przeciw ospie w stylu Covida, która podobno zmniejsza objawy...

Brytyjczycy testują szczepionkę przeciw ospie w stylu Covida, która podobno zmniejsza objawy o 90 procent i ogranicza rozprzestrzenianie się

57
0


Badania pokazują, że nowa szczepionka przeciwko mpox, wykorzystująca tę samą technologię co szczepionki Covid, a obecnie testowana na Brytyjczykach, łagodzi objawy i ogranicza przenoszenie śmiertelnego wirusa.

Nowa szczepionka, stworzona przez giganta farmaceutycznego Moderna, nazwana „mRNA-1769”, została przetestowana przeciwko śmiercionośnemu szczepowi mpox bezpośrednio w badaniu z udziałem makaków, gatunku naczelnych.

Postawiono go także łeb w łeb ze szczepionką stosowaną obecnie w celu ochrony ludzi przed wirusem, który ma działać na ospę prawdziwą, która jest blisko spokrewniona z mopksem.

Eksperci odkryli, że szczepienie mRNA zmniejszyło u małp liczbę zmian chorobowych związanych z mpoksem – klasycznym objawem tej choroby – o 96 procent, a także skróciło czas choroby o 10.

Wymazy analizujące krew i ślinę makaków również wykazały niższe miano wirusa wśród zwierząt, którym podano szczepionkę mRNA.

Nowa szczepionka stworzona przez giganta farmaceutycznego Moderna, nazwana „mRNA-1769”, została przetestowana przeciwko śmiercionośnemu szczepowi mpox bezpośrednio w badaniu z udziałem makaków, gatunku naczelnych

Nowa szczepionka stworzona przez giganta farmaceutycznego Moderna, nazwana „mRNA-1769”, została przetestowana przeciwko śmiercionośnemu szczepowi mpox bezpośrednio w badaniu z udziałem makaków, gatunku naczelnych

To, jak sugerują autorzy, może oznaczać, że szczepionka jest skuteczniejsza w zmniejszaniu ryzyka przeniesienia mpoksu przez małpy na inne zwierzęta.

Wyniki opublikowano tydzień po tym, jak eksperci ostrzegli, że obecnie dostępne szczepionki mogą nie działać przeciwko nowemu szczepowi mpox, który rozprzestrzenia się w Afryce Środkowej i który obecnie dotarł do Europy i Azji.

Ten nowy szczep o nazwie klad 1b jest znacznie bardziej śmiercionośny niż szczep klad 2, który rozprzestrzenił się na całym świecie w 2022 r. i atakował głównie mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych.

Chociaż w badaniu Moderna nie testowano ich dźgnięcia przeciwko kladowi 1b, przetestowano je przeciwko kladowi 1a, który jest bliskim krewnym, a także bardziej śmiercionośny niż klad 2.

W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Komórkanaukowcy przetestowali trzy różne grupy sześciu makaków.

Jedna grupa otrzymała nową szczepionkę Moderna, drugiej klasyczną szczepionkę przeciwko ospie mpox, a ostatnią grupę pozostawiono bez szczepienia jako kontrolę.

Zaszczepionym małpom podano cztery tygodnie po dawce, zanim zostały narażone na śmiercionośny szczep mpox.

Następnie eksperci monitorowali zwierzęta przez cztery tygodnie, regularnie przeprowadzając badania krwi w celu sprawdzenia ich odpowiedzi immunologicznej.

Pod koniec badania wszystkie 12 zaszczepionych małp przeżyło, podczas gdy pięć z sześciu makaków, którym nie podano szczepionki, zmarło.

Chociaż oba szczepienia zmniejszały nasilenie zakażenia mpoksem, naukowcy odkryli, że szczepienie mRNA okazało się znacznie skuteczniejsze.

Na przykład u nieszczepionych małp chorych na mpoks rozwinęło się maksymalnie 1448 zmian, podczas gdy u małp, którym podano standardowe szczepienie, rozwinęło się tylko 607, co oznacza spadek o prawie 60%.

Jednak u zwierząt, którym wszczepiono mRNA, wystąpiły maksymalnie 54 zmiany, co stanowi różnicę 96%.

Małpy, którym podano szczepionkę mRNA, również chorowały krócej, a zmiany ustępowały o 10 dni szybciej niż u małp, którym podano starsze szczepienie.

Wzorzec ten powtórzono także w innych pomiarach ciężkości choroby: małpy otrzymujące szczepionkę mRNA traciły podczas choroby mniejszą wagę niż małpy otrzymujące tradycyjną szczepionkę.

Zespół Moderny stwierdził również, że wyniki wymazów z krwi i gardła wykazały niższy poziom wirusa w ciałach małp, którym wszczepiono mRNA.

Sugerują, że mogłoby to „bardziej skutecznie ograniczać przenoszenie”.

Badacz wirusologii z Moderna i współautor badania, Alec Freyn, powiedział, że eksperyment był pierwszym, w którym przetestowano opracowywaną szczepionkę mpox pod kątem obecnych opcji szczepień.

„Kiedy podaliśmy te szczepionki bezpośrednio naczelnym, zaobserwowaliśmy lepszą reakcję szczepionki mRNA pod względem nie tylko ochrony przed przeżyciem, ale także mniejszej liczby zmian chorobowych, krótszego czasu trwania choroby i mniejszego wydalania wirusa we krwi i drogach oddechowych” – powiedział.

Inna autorka Galit Alter, wirusolog i immunolog w firmie Moderna, powiedziała, że ​​za zwiększoną ochronę odpowiedzialna jest technologia mRNA zastosowana w szczepionce, ta sama, której używa się do produkcji szczepionek Covid.

„Dzięki szczepionce mRNA jesteśmy w stanie wybrać fragmenty wirusa, które mogą wywołać najsilniejszą i najskuteczniejszą odpowiedź immunologiczną” – powiedziała.

„Dzięki temu zamiast rozpraszać się całym wirusem, możesz zawęzić zakres fragmentów wirusa, które zapewniają ochronę”.

W przypadku mRNA-1769 szczepionka celuje w cztery części wirusa, które mają kluczowe znaczenie dla jego przyczepienia się i przedostania się do ludzkich komórek.

Dodatkową częścią badania było testowanie przeciwciał wytwarzanych przez układ odpornościowy małp, których zadaniem jest zwalczanie patogenów, takich jak mpox i inne wirusy.

Freyn powiedział, że wyniki są pozytywne.

„Neutralizował nie tylko mpoks, ale także wirusa krowianki, ospy krowiej, ospy króliczej, ospy wielbłądziej i ektromelii. Wierzymy, że ta szczepionka może chronić przed innymi zagrożeniami, które mogą pojawić się w przyszłości.”

mRNA-1769 jest obecnie testowany wśród 350 Brytyjczyków w Anglii w wieku od 18 do 49 lat.

Badanie to ma na celu zmierzenie różnych dawek bezpieczeństwa szczepionki i odpowiedzi immunologicznej u ludzi.

W przeciwieństwie do nowo opublikowanych badań, nie obejmują one narażania ludzi na potencjalnie śmiertelną ospę. Ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

Chociaż autorzy Moderny w swoim badaniu odnieśli się do obecnej epidemii, nie spekulowali na temat potencjalnej skuteczności nowego szczepienia w tym kontekście.

Nowy szczep mpox, wcześniej nazywany ospą małpią, jest znacznie bardziej śmiercionośny niż łagodny szczep, który rozprzestrzenił się w kilkunastu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii w 2022 r.

Zabija około jednego na 20 zarażonych dorosłych, ale śmiertelność wzrasta do jednego na 10 dzieci.

Dla porównania, klad 2 i zabił tylko mniej więcej jedną na 500 osób, które go złapały.

Wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt skóra do skóry, który może obejmować seks lub bezpośrednią opiekę, na przykład z matki na dziecko.

Klad 1b przetoczył się przez Afrykę Środkową, zabijając setki osób od początku epidemii.

Kobieta opiekuje się dzieckiem chorym na ciężką postać mnogi we wschodniej Demokratycznej Republice Konga

Kobieta opiekuje się dzieckiem chorym na ciężką postać mnogi we wschodniej Demokratycznej Republice Konga

Wiadomo, że szczepionka przeciwko ospie pomaga zapobiegać mpoksowi, ponieważ te dwa wirusy są ze sobą blisko spokrewnione

Wiadomo, że szczepionka przeciwko ospie pomaga zapobiegać mpoksowi, ponieważ te dwa wirusy są ze sobą blisko spokrewnione

W ciągu ostatnich kilku tygodni przypadki nowego szczepu wykryto w Szwecji i Tajlandii, co oznacza, że ​​dotarł on już zarówno do Europy, jak i Azji.

Chociaż w Wielkiej Brytanii nie potwierdzono jeszcze żadnych przypadków, eksperci podejrzewają, że nowy wariant jest już w Wielkiej Brytanii, ponieważ pojawienie się objawów takich jak klasyczne zmiany skórne może zająć ponad dwa tygodnie.

Eksperci twierdzą jednak, że jest mało prawdopodobne, aby współczynnik śmiertelności w przypadku kladu 1b z Afryki Środkowej powtórzył się w krajach rozwiniętych ze względu na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej wyższej jakości.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ostrzegła, że ​​„już planuje” przypadki wystąpienia nowego szczepu w Wielkiej Brytanii.

Mpox zazwyczaj cpowoduje charakterystyczne zmiany grudkowate, a także gorączkę, bóle i zmęczenie.

W niewielkiej liczbie przypadków może przedostać się do krwi i płuc, a także innych części ciała, np. mózgu, co stwarza zagrożenie dla życia.



Link źródłowy