Według danych UE opublikowanych w tym tygodniu Komisja Europejska zatwierdziła francuską pomoc państwa o wartości ponad 8 miliardów euro na dekarbonizację przemysłu i rozwój energii odnawialnych w ciągu zaledwie jednego miesiąca.
Przeczytaj oryginalny francuski artykuł Tutaj.
W październiku 2023 r. Francja przyjęła ustawę mającą zachęcać do reindustrializacji kraju przy jednoczesnym ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w tym sektorze.
W związku z tym we francuskiej ustawie o finansach na rok 2024, która reguluje budżety publiczne na ten rok, zaproponowano program ulg podatkowych dla przedsiębiorstw inwestujących w czterech kluczowych sektorach transformacji energetycznej: bateriach, energii wiatrowej, panelach słonecznych i pompach ciepła.
Program ulgi podatkowej, wart 2,9 miliarda eurootrzymało w poniedziałek (8 stycznia) zielone światło od Komisji Europejskiej.
„Francuski program ulg podatkowych, ukierunkowany na baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe i pompy ciepła, przyczynia się do osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych Europy” – skomentowała unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, uzasadniając swoją decyzję.
Państwo francuskie będzie zatem mogło wspierać produkcję komponentów takich jak ogniwa i moduły do paneli słonecznych i akumulatorów elektrycznych; maszty, łopaty, gondole i fundamenty dla głównie elektrowni wiatrowych; a także do ekstrakcji materiałów takich jak kobalt, lit, nikiel, mangan i krzem, które są potrzebne do produkcji.
Morska energia wiatrowa i rezerwowa
Francuski program został zatwierdzony na mocy art Tymczasowe ramy UE dotyczące kryzysu i okresu przejściowego (TCTF), pierwotnie przyjęty w odpowiedzi na pandemię Covid-19, a następnie zmieniony w odpowiedzi na „znaczną niepewność gospodarczą” spowodowaną wojną na Ukrainie.
Na początku grudnia w ramach tego samego mechanizmu Komisja Europejska zatwierdziła 4,12 mld euro Francuska pomoc państwa na wsparcie budowy i wdrożenia dwóch morskich farm wiatrowych o mocy 230 i 280 megawatów u wybrzeży Morza Śródziemnego.
Pomoc będzie miała formę zmiennej miesięcznej składki opartej na dwustronnym kontrakcie różnicowym (CfD), co ułatwiła reforma unijnego rynku energii elektrycznej uzgodniona przez instytucje europejskie w połowie grudnia – choć nie wskazano jeszcze beneficjentów .
Większa pomoc dla francuskiego przemysłu przyszła pod koniec grudnia jako Komisja zatwierdziła pomoc państwa w wysokości 1,3 miliarda euro wsparcie wynagrodzeń operatorów elektrowni niekopalnych – decyzja, która tym razem wykraczała poza zakres unijnych ram kryzysowych.
Te wspierane przez państwo „mechanizmy mocy wytwórczej” pozwalają producentom energii elektrycznej wynagradzać elektrownie rezerwowe, które można uruchomić w ostatniej chwili, aby zaspokoić zapotrzebowanie w okresach szczytu.
Państwo francuskie już teraz wynagradza przemysłowych użytkowników energii, którym udaje się zmniejszyć zużycie energii w godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe. Obecnie rząd nadal chciałby rozszerzyć to rozwiązanie na prywatne gospodarstwa domowe i odbiorców energii elektrycznej w sektorze usług.
[Edited by Frédéric Simon/Alice Taylor]