Jeśli będziesz postępować zgodnie z, powiedzmy, polityką transportową UE, istnieje jedno określenie, które będziesz słyszeć w kółko: neutralność technologiczna.
Jak głosi ten argument, politycy powinni przyznać się do swojej ograniczonej wiedzy o świecie i nie wybierać technologii, które według nich są zwycięskie, ale zamiast tego pozostawić to znacznie mądrzejszym inżynierom, badaczom i konsumentom, którzy wiedzą najlepiej, czego chcą.
Jest trochę inny niemiecki wersja pojęcia „otwartość technologiczna” (Technologia nieaktualna), co jeszcze bardziej wskazuje na to, aby pozostać otwartym na innowacje, które mogłyby rozwiązać niektóre z naszych obecnych problemów szybciej, niż moglibyśmy się spodziewać.
Obydwa terminy są szczególnie używane przez prawą stronę spektrum politycznego – w tym niemieckich liberałów – i przedstawiane jako alternatywa dla „polityka zakazów” (jak to nazywa EPP w swoim niedawnym projekcie manifestu), o chęć działania Zieloni i Socjaliści.
„Potrzebujemy więcej entuzjazmu dla wynalazków niż dla zakazów” – mówi szef FDP (Renew), Christian Lindner, chłopiec z plakatów Technologia nieaktualna, powiedział.
Bawarski przywódca Markus Söder (CSU/EPL) tweetował „TAK dla samochodu – NIE dla zakazów” wzywający do „innowacyjności i otwartości technologicznej”.
Niestety, doprowadziło to do kontrreakcji po lewej stronie nawy politycznej, gdzie każdy, kto wzywa do rozwiązań technologicznych w celu rozwiązania palących problemów, takich jak zmiany klimatyczne, jest traktowany sceptycznie i uważany za potencjalnego zaprzeczającego – lub przynajmniej opóźniacz – rzeczywistych rozwiązań.
Kiedy burmistrz Berlina Kai Wegner (CDU/EPP) zaproponował pociąg magnetyczny, który rozwiązałby problem zatorów w mieście, spotkał się z drwiną – socjaldemokraci Powiedz mu zamiast tego budować infrastrukturę, taką jak ścieżki rowerowe.
Jeśli jednak spotkasz holenderski start-up pracujący nad hiperpętlą w prawdziwym świecie, czyli pociągiem magnetycznym w tubie, powie, jak motywujące są dla niego takie ogłoszenia.
Ci ludzie wstają każdego ranka i pracują nad technologią, którą wiele osób uważa za mrzonkę – a jest to duch, którego pilnie potrzebujemy i który powinniśmy zachęcać.
Szczerze mówiąc, nikt nie jest pewien, czy technologie takie jak hyperloop przyczynią się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z transportu. Albo czy mięso laboratoryjne sprawdzi się w rolnictwie. Albo małe reaktory jądrowe dla energetyki. Albo nowe techniki genomiczne. Albo fuzja nuklearna. Albo burgery z owadami. Albo, albo, albo…
Istnieje jednak szansa, że część z nich tak zrobi. A biorąc pod uwagę skalę wyzwania, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych 26 lat, lepiej dać im szansę.
Być może jeszcze bardziej tragiczne jest to, że centroprawica – która opowiada się za takim podejściem – nie w pełni przyjęła otwartość na innowacje.
Na przykład konserwatywne rządy Włoch i Austrii przeprowadziły niedawno wraz z Francją atak na „mięso na bazie komórek”, laboratoryjna alternatywa dla prawdziwych krów lub kurczakówco mogłoby potencjalnie pomóc w rozwiązaniu problemu emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym, takich jak metan.
W przedstawiony dokument na posiedzeniu ministrów rolnictwa UE w środę (24 stycznia) „postawili pytania” dotyczące potencjalnego wpływu mięsa laboratoryjnego (z których wiele jest absolutnie wartych omówienia), ale w rzeczywistości już uprzedzali odpowiedzi, stwierdzając, że „nie stanowi zrównoważonej alternatywy dla podstawowej produkcji rolnej”.
Nie zapominajcie, że – w obecnym stanie rzeczy – nasze cele klimatyczne zostaną osiągnięte tylko wtedy, gdy technologie takie jak samochody elektryczne, pompy ciepła, wodór, e-paliwa, Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, bezpośrednie przechwytywanie powietrzaI – ponad wszystko – energię wiatru i słońca będzie narastać w tempie dotychczas niespotykanym dla ludzkości.
Ale może to nie być najtańszy i najszybszy – lub, nie oszukujmy się, najfajniejszy – sposób.
Zamiast więc rzucać kluczem w prace nad rozwojem nowych technologii, zanim jeszcze się właściwie rozpoczną, lub stawiać je przeciwko sobie, powinniśmy pozwolić naukowcom i programistom wykonać swoją pracę i ocenić dopiero później, jeśli jest coś do oceny.
„Domyślne” podejście do technologii, która może potencjalnie pomóc w rozwiązaniu ważnych problemów, powinno pilnie zmienić się z „nie” na „tak”. (Mimo to można budować ścieżki rowerowe).
A gdy następnym razem polityk powie Wam, że musimy pozostać „otwarci na technologię”, aby rozwiązać nasz problem klimatyczny, przypomnijcie mu, że takie podejście – z definicji – obejmuje technologie, których się nie lubi.
TWydanie oday jest finansowane przez rząd flamandzki
Flandria kształtuje prezydencję UE
W ramach prezydencji UE Flandria pełni ważną rolę prezydenta w sprawach dotyczących przemysłu, młodzieży, kultury, mediów i rybołówstwa. Jest także gospodarzem licznych wydarzeń.
Dowiedz się więcej o tym, jak Flandria kształtuje prezydencję UE.
Obława
Według projektu, który wyciekł, Komisja Europejska ma przedstawić cel klimatyczny na poziomie 90% do 2040 r., podczas gdy koalicja 11 krajów UE, w tym Francji i Niemiec, wystosowała pismo wzywające do wyznaczenia ambitnych celów.
Unijna dyrektywa dotycząca pracowników platform internetowych dotyczy urządzeń podtrzymujących życie i może zostać podzielona na dwie części po tym, jak rządy europejskie odrzuciły w głosowaniu tymczasowe porozumienie osiągnięte w grudniu. „Lepiej brak umowy niż zła umowa” – podają źródła Euractiv.
Rozporządzenie w sprawie wyrobów do diagnostyki in vitro podąża ścieżką swojego „siostrzanego” rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych, ponieważ Komisja Europejska rozszerzyła wytyczne dotyczące wdrażania obu przepisów ze względu na opóźnienia w przestrzeganiu przepisów.
Izrael musi podjąć kroki, aby zapobiec aktom ludobójstwa w Gazie, orzekł w piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), ale nie zarządził zawieszenia broni zgodnie z żądaniem Republiki Południowej Afryki.
Premier Ulf Kristersson powiedział w piątek, że „nie będzie negocjował” z Węgrami w sprawie szwedzkiej oferty NATO, mimo że Budapeszt jest obecnie jedyną osobą, która nie zgadza się z ratyfikacją Turcji.
Białoruska propaganda pozycjonuje UE jako swojego głównego wroga, ale kilka innych cech czyni ją wyjątkowym przypadkiem wśród europejskich sąsiadów.
Więcej aktualności politycznych można znaleźć w opublikowanych w tym tygodniu raportach rolno-spożywczych, briefie gospodarczym i briefie technicznym.
Uważaj na…
- Rada do Spraw Ogólnych w poniedziałek.
- Nieformalne spotkanie ministrów obrony we wtorek-środę.
- Nadzwyczajna Rada Europejska w czwartek.
Poglądy są poglądami autora
[Edited by Zoran Radosavljevic]