Historia zatacza koło, a lata 90. powróciły: nie szukaj dalej niż ginteresy europejskich przemysłowców.
Założone w latach 80. XX w. stały się siłą napędową integracji europejskiej – takie kwestie jak jednolity rynek i euro były po części ich „wynalazkiem”.
Skuteczny lobbing dużych firm jest już historią, ale magicznym słowem, które obudziło przemysłowców, jest „konkurencyjność” lub jej brak.
W obliczu problemów systemowych narastających jak kleszcze wiosną Europa oferuje wiele korzyści: świetne miejsce do życia i światowego lidera w zakresie działań klimatycznych, ale nie jest konkurencyjna.
Isabel Schnabel z Europejskiego Banku Centralnego podsumował to tak: „Na przełomie tysiącleci strefa euro znajdowała się na granicy globalnej produktywności. Jednak w kolejnych latach pozostawał w tyle… i nie był w stanie się odbudować”.
Godzina przepracowana w USA daje o 50% większą wydajność niż ta sama godzina przepracowana we Włoszech. W przypadku największych krajów UE w tej samej godzinie produkcja jest o 20% mniejsza niż w USA.
To drastyczna diagnoza, przed którą czołowi przedstawiciele UE biegają od wydarzenia do wydarzenia, próbując zrozumieć problem i znaleźć sposób na jego rozwiązanie. „Super Mario” Draghi, były szef EBC i były premier Włoch, pracuje obecnie nad raportem naprawiającym wszystko.
We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się z zainteresowanymi stronami z branży ukrytymi w zakładach chemicznych w Antwerpii.
Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič, który również uczestniczył w spotkaniu w Antwerpii, przeskakuje z wydarzenia na wydarzenie. W Brukseli panuje szał, ponieważ za złe samopoczucie obwinia się – słusznie lub niesłusznie – obecną Komisję.
Rozpoczęty w 2019 r. w odpowiedzi na powszechne protesty młodzieży dotyczące klimatu unijny Zielony Ład uczynił z bloku światowego lidera w działaniach klimatycznych. Starała się jednak także zaradzić degradacji przyrody, łamaniu praw człowieka i utracie różnorodności biologicznej nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Ta determinacja – i najbardziej ekologiczny Parlament Europejski w historii – zaowocowały zestawem „przebudzonych” przepisów, takich jak rygorystyczne przepisy dotyczące łańcucha dostaw, przepisy zapobiegające wylesianiu, przepisy dotyczące rynków finansowych dotyczące tego, co stanowi „dobre” inwestycje i wiele, wiele więcej.
Nie ma znaczenia, że problemy gospodarcze Europy sięgają głębiej. Zielony Ład, spotęgowany pandemią Covid-19 i atakiem Rosji na Ukrainę, przesądził.
Podobnie jak w latach 90. przemysłowcy – dzięki swoim uprzywilejowanym dostępom i wpływom – znów są gotowi decydować.
W 1995 dostali Komisję powołanie „Grupy Doradczej ds. Konkurencyjności”. W podobny sposób dokonano rozszerzenia UE, aby poprawić perspektywy gospodarcze bloku.
W obliczu konieczności zmiany tej polityki lub chęci rozwalenia Zielonego Ładu na kawałki,Przemysłowcy prawdopodobnie wybiorą to drugie.
Kiedy wszystko wygląda na ponure i ponure, zniszczenie przychodzi łatwiej niż stworzenie wybiegającej w przyszłość narracji o wzroście.
Mimo to części Zielonego Ładu przetrwają. W pierwszej kolejności pójdą przepisy „obudzone”, które znacznie przekraczają standardy obowiązujące w krajach trzecich, a na drugim miejscu w kolejce do odstrzału znajdą się przepisy chroniące przyrodę.
Ale ta polityka nie podda się bez walki.
Kiedy przemysłowcy ostatnio podejmowali decyzję w tak dominujący sposób, grupy zielonych były niedofinansowane, a partie zielonych były mieszanką pacyfistów, działaczy antynuklearnych i hipisów.
Historia zatacza koło, ale nie jest gładkie i często powraca z ważnymi poprawkami. W tej wersji Laurence Tubiana, dyrektor generalna Europejskiej Fundacji Klimatycznej, dysponująca miliardami dolarów i jej zwolennikami, nie podda się łatwo.
Jej hasło: „Europejskie cele klimatyczne i długoterminowa konkurencyjność przemysłu są nie tylko kompatybilne, ale się uzupełniają”.
Można się spodziewać, że europejskie organizacje pozarządowe i zespoły doradców otrzymujące fundusze z ECF przedstawią podobny komunikat w nadchodzących miesiącach.
Dzięki tej bitwie na narracje UE będzie miała więcej do omówienia. Miejmy nadzieję, że politycy wykorzystają szansę na wszechstronną i szczerą dyskusję w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
Obława
Państwa członkowskie UE zgodziły się w środę na wprowadzenie zakazu eksportu do trzech firm z Chin kontynentalnych i umieszczenie na czarnej liście ministra obrony Korei Północnej w ramach nowych sankcji z okazji drugiej rocznicy wojny Rosji z Ukrainą.
Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że cła antydumpingowe i antysubsydyjne nałożone przez USA na dojrzałe oliwki z Hiszpanii są niezgodne z zasadami handlu międzynarodowego, a UE oczekuje, że Waszyngton podejmie działania w celu zapewnienia zgodności, przy ograniczonym „zakresie kompromisu” , stwierdzono w notatce Komisji Europejskiej, do której dotarł Euractiv.
Euractiv przejął plan prezydencji belgijskiej dotyczący odblokowania unijnej dyrektywy w sprawie opodatkowania energii, która obecnie utknęła w martwym punkcie ze względu na zasadę jednomyślności mającą zastosowanie w kwestiach podatkowych.
W następstwie sporu między Francją a Hiszpanią dotyczącego zakazu połowów w Zatoce Biskajskiej Komisja Europejska i eurodeputowani ponownie podkreślili potrzebę wprowadzenia takich zakazów, ale wezwali do koordynacji między państwami członkowskimi podczas ich egzekwowania.
Komisja Europejska ogłosiła w środę konsultacje w sprawie unijnego rynku telekomunikacyjnego, otwarte do czerwca i zobowiązała się do wydania zalecenia w sprawie kryptografii postkwantowej.
Podczas gdy unijna dyrektywa dotycząca należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD) jest obecnie blokowana przez Niemcy i Włochy, znane korporacje spożywcze wzywają do jej szybkiego przyjęcia, aby umożliwić „spójne i zharmonizowane ustawodawstwo” na poziomie UE.
Emerytowana austriacka centrolewicowa parlamentarzystka Pamela Rendi-Wagner została wybrana na najwyższe stanowisko w unijnym centrum zapobiegania chorobom w Sztokholmie. Jest to nominacja, która przywraca znakomitą ekspertkę ds. chorób tropikalnych do jej korzeni.
Organizacje zajmujące się ochroną środowiska szybko skrytykowały plany francuskiego rządu dotyczące zmniejszenia budżetu przeznaczonego na transformację ekologiczną o 1,4 miliarda euro, w tym na renowacje domów energooszczędnych, podczas gdy inne nazwały to posunięcie „pragmatycznym”.
Nowe partie przyłączające się do belgijskiego systemu politycznego stoją przed żmudną walką o ugruntowanie swojej pozycji obok dobrze finansowanych i już ugruntowanych grup, powiedziała w wywiadzie europosłanka Sophie in 't Veld, działająca z Volt Belgium.
W środę hiszpańscy rolnicy zorganizowali największy wiec od rozpoczęcia protestów dwa tygodnie temu, gdy rządząca Partia Socjalistyczna i centroprawicowa opozycja starły się w parlamencie w sprawie kontroli granicznych i „klauzul lustrzanych” w umowach handlowych UE.
Tymczasowe porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących jakości powietrza w całej UE zostaje okrzyknięte krokiem naprzód, mimo że nie jest zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek (20 lutego) umowę o wartości 18,6 mld euro pomiędzy Orange i MásMóvil w Hiszpanii, pod warunkiem sprzedaży pasma widma rumuńskiemu operatorowi telefonii komórkowej Digi.
Więcej aktualności politycznych można znaleźć w opublikowanych w tym tygodniu Green Brief i Health Brief.
Uważaj na…
- Komisarz Janusz Wojciechowski przemawia w czwartek za pośrednictwem wideokonferencji podczas IX Europejskiego Kongresu Menedżerów Agrobiznesu w Polsce.
- Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič wraz z przewodniczącą von der Leyen przewodniczą w czwartek dialogowi na temat czystej transformacji na temat czystych technologii.
- Nieformalne spotkanie ministrów gospodarki i finansów w czwartek-sobotę.
Poglądy są poglądami autora
[Edited by Zoran Radosavljevic/Alice Taylor]