Strona główna Biznes Brak wzrostu produktywności „egzystencjalnym wyzwaniem” dla Europy, stwierdza raport Draghiego – Euractiv

Brak wzrostu produktywności „egzystencjalnym wyzwaniem” dla Europy, stwierdza raport Draghiego – Euractiv

37
0


Europa stoi przed „egzystencjalnym wyzwaniem” polegającym na zwiększeniu swojej produktywności, jak stwierdza długo oczekiwany raport Mario Draghiego na temat europejskich państw konkurencyjnych, którego główne priorytety skupiają się na rozwoju sektora technologicznego i zapewnieniu pomyślnego przejścia w kierunku neutralności klimatycznej.

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy polegać na produktywności, ale produktywność jest słaba, bardzo słaba” – powiedział Draghi na konferencji prasowej przedstawiającej raport w poniedziałek (9 września).

Jeśli Europie nie uda się zwiększyć produktywności, nie będzie możliwa realizacja jej ambicji politycznych, przekonuje Draghi we wstępie do swojego raportu.

„Nie będziemy w stanie od razu stać się liderem nowych technologii, latarnią odpowiedzialności klimatycznej i niezależnym graczem na arenie światowej. Nie będziemy w stanie sfinansować naszego modelu społecznego. Będziemy musieli ograniczyć niektóre, jeśli nie wszystkie, nasze ambicje” – zauważa.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat UE rzeczywiście straciła pozycję w stosunku do globalnych konkurentów.

„Pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi otworzyła się duża różnica w PKB” – zauważa się w przedmowie, a w raporcie przypisano 70% różnicy w PKB na mieszkańca niższemu poziomowi produktywności w Europie.

Ponieważ dochód rozporządzalny na mieszkańca w USA rośnie od 2000 r. niemal dwukrotnie szybciej niż w UE, „europejskie gospodarstwa domowe zapłaciły cenę w postaci utraconego poziomu życia” – pisze.

„Różnicę w produktywności między UE a Stanami Zjednoczonymi w dużej mierze wyjaśnia sektor technologii” – pisze Draghi, ponieważ „UE jest słaba, jeśli chodzi o powstające technologie, które będą napędzać przyszły wzrost”.

„Głównym powodem, dla którego wydajność UE odbiegała od amerykańskiej w połowie lat 90., był brak wykorzystania przez Europę pierwszej rewolucji cyfrowej, której przewodził Internet” – zauważa.

Europa musi zwiększyć wysiłki w zakresie innowacji technologicznych i suwerenności

Chociaż Draghi uważa, że ​​niektóre sektory cyfrowe, takie jak przetwarzanie w chmurze, są dla Europy „utracone” pod względem światowej konkurencyjności, uważa, że ​​„Europa nie powinna rezygnować z rozwoju swojego krajowego sektora technologicznego”.

„Ważne jest, aby przedsiębiorstwa z UE utrzymywały przyczółek w obszarach, w których wymagana jest suwerenność technologiczna” – pisze, zauważając, że umożliwi to UE stymulowanie innowacji w wielu gałęziach przemysłu, w tym w energetyce, farmaceutyce, materiałach i obronności.

Ponadto UE „nadal ma szansę wykorzystać przyszłe fale innowacji cyfrowych” – stwierdza Draghi, cytując autonomiczną robotykę lub usługi związane ze sztuczną inteligencją (AI).

Draghi wspiera także regulacje na poziomie UE i większe możliwości inwestycyjne UE w celu promowania unijnych sektorów technologicznych, w tym telekomunikacji i przestrzeni kosmicznej, a także sektora czystych technologii.

Zadbaj o właściwą dekarbonizację

W kwestii dekarbonizacji Draghi wzywa do lepszej koordynacji polityk europejskich.

Chociaż przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu może stanowić „szansę na rozwój dla przemysłu UE”, jeśli Europa nie zaktualizuje swojej polityki, „istnieje ryzyko, że dekarbonizacja może być sprzeczna z konkurencyjnością i wzrostem” – pisze Draghi.

Obecnie przedsiębiorstwa w UE borykają się z cenami energii, które są od dwóch do trzech razy wyższe niż w USA, a gaz ziemny kosztuje cztery do pięciu razy więcej.

Były europejski bankier centralny chce wzmocnić kartel nabywców w UE, wzmocnić długoterminowe powiązania kontraktowe z „rzetelnymi i zróżnicowanymi partnerami handlowymi” oraz ukrócić spekulantów.

Aby obniżyć ceny gazu, Europa potrzebuje „wszystkich dostępnych rozwiązań”, od energii jądrowej po wychwytywanie dwutlenku węgla, w oparciu o rozszerzone przepisy nadzwyczajne mające na celu przyspieszenie wydawania pozwoleń dla elektrowni i siatki.

Draghi uważa, że ​​„sektor czystych technologii boryka się z tymi samymi barierami […] które dotykają sektor cyfrowy”, wzywając do bardziej spójnych regulacji na poziomie UE i lepszego dostępu do inwestycji.

Zwiększaj przestrzeń fiskalną poprzez wzrost

Zwiększenie produktywności będzie również miało kluczowe znaczenie dla utrzymania inwestycji publicznych niezbędnych do cyfryzacji i dekarbonizacji gospodarki.

W raporcie oszacowano, że Europa potrzebuje dodatkowego 750-800 miliardów inwestycji rocznie.

Choć Draghi zauważa, że ​​fundusze prywatne można wykorzystać poprzez głębszą integrację unii rynków kapitałowych, ostrzega, że ​​„sektor prywatny nie będzie w stanie udźwignąć lwiej części finansowania inwestycji bez wsparcia sektora publicznego”.

Draghi podkreśla: „Im bardziej UE będzie skłonna do zreformowania się w celu zwiększenia produktywności, tym większa przestrzeń fiskalna się powiększy”.

Wspólne fundusze UE należy jednak zarezerwować na wspólne cele europejskie, takie jak obronność i „przełomowe innowacje” – ale tylko pod warunkiem, że krajom UE uda się osiągnąć porozumienie.

[Edited by Martina Monti]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy